Aktualizacja: 12 lipca 2020
4 min
Jesteś studentem, uczniem lub absolwentem bez doświadczenia zawodowego i stoisz właśnie przed wyzwaniem jakim jest poszukiwanie pierwszej pracy, praktyk lub stażu? Zdecydowanie warto poświęcić chwilę wolnego czasu na samodzielne stworzenie swojego pierwszego CV, którym zainteresujesz potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą. W artykule krok po kroku radzimy jak napisać CV studenta lub absolwenta, pierwsze CV na praktyki albo CV na staż. Jak napisać CV na praktyki?

Takim CV możesz pochwalić się pracodawcy

Odpowiednio sformatowane CV powinno być zwięzłe w swoim przekazie, a przy tym jasne i przejrzyste dla rekrutera. To na jego podstawie, a nie listu motywacyjnego, pracodawca podejmie decyzję o ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Wyobraźcie sobie, że przeciętnie rekruter poświęca tylko 5 sekund na jedno CV! Dlatego konieczne jest zadbanie o każdy detal Twojego życiorysu, o jego estetykę i logikę.

W CV zawrzyj tylko najważniejsze informacje; pamiętaj też o ich stopniowaniu i tak np. wykształcenie czy odbyte kursy są danymi o niższym priorytecie uwagi dla rekrutera w porównaniu do zdobytego dotąd doświadczenia zawodowego.

O tych danych pamiętaj, tworząc swoje pierwsze CV

Dane personalne: w CV zawrzyj pełne dane personalne, tj. nie tylko imię i nazwisko, ale i numer kontaktowy oraz adres e-mail (nawet jeśli dostarczyłeś CV bezpośrednio lub listownie) – podaj pocztę elektroniczną w formacie: imię.nazwisko@adrespoczty.pl. Polecamy założenie profesjonalnie wyglądającego adresu e-mail np. JanKowalski@adrespoczty.pl zamiast rudyy89@buziaczek.pl.

Dobrym pomysłem będzie dołączenie swojej fotografii – tutaj w zależności od profilu zawodowego, specjalizacji oraz stanowiska, o które się starasz. Zadbaj o profesjonalne portretowe zdjęcie do CV wykonane w studiu fotograficznym. Jeżeli nie masz takiego zdjęcia pod ręką, lepiej jest całkowicie zrezygnować z jego wrzucania, niż wstawiać zdjęcie z wakacji, nic na siłę! :)

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe: wykształcenie i doświadczenie jest prawdopodobnie najważniejszą sekcją w Twoim CV – pamiętaj o odwróconej chronologii oraz szczegółowym rozwinięciu wybranych etapów rozwoju.

W zakresie doświadczenia zawodowego pamiętaj o dodaniu stanowiska oraz zakresu swoich obowiązków. Uzupełnij też daty zakończenia i rozpoczęcia pracy u kolejnych pracodawców. Zdajemy sobie sprawę, że aplikując na praktyki czy na staż często nie posiadacie jeszcze żadnego doświadczenia, dlatego w takim wypadku należy maksymalnie skoncentrować się na swoim wykształceniu i aktywności pozauczelnianej.

Ukończone studia na wybranym kierunku możesz rozszerzyć o specjalizację lub temat na pracy dyplomowej. O średniej szkole wspominaj tylko w ostateczności, np. jeśli nadal masz status studenta, ale uczęszczałeś do prestiżowego liceum ogólnokształcącego. Jeżeli angażowaliście się podczas w studiów w jakąś działalność, chociażby studenckie koło naukowe, koniecznie wspomnijcie o tym w swoim CV.

Umiejętności (kompetencje) i dodatkowe szkolenia: osoby, które starają się o praktyki, staże czy pierwszą pracę nierzadko zaniedbują tę sekcję z różnych powodów. Jeśli nie masz satysfakcjonującego doświadczenia zawodowego – w tej sekcji też możesz poprawić swój profil zawodowy. Zacznij w kolejności od umiejętności twardych do miękkich, tj. odpowiednio od umiejętności obsługi oprogramowania komputerowego przez znajomość języka obcego, przez posiadane prawo jazdy, kończąc na kreatywności, umiejętności współpracy w zespole oraz pozostałych. Zrezygnuj z powielanych w kolejnych CV przymiotnikach, które na dobrą sprawę nie są żadną informacją zwrotną dla rekrutera (np. samodzielny, miły i rzetelny).

Sekcję możesz uzupełnić dodatkowo o ukończone kursy i szkolenia. Wyselekcjonuj jednak tylko te certyfikaty, które są zgodne z profilem firmy i stanowiska.

Zainteresowania: zainteresowania są opcjonalną sekcją w CV i decyzję o jej umieszczeniu należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli w dokumentacji została wolna przestrzeń (przypomnijmy, że życiorys zawodowy nie powinien mieć większej objętości niż dwie strony A4), możesz pochwalić się oryginalnymi zainteresowaniami, które być może także pokrywają się z twoim profilem zawodowym. Podobnie jak w przypadku umiejętności miękkich, staraj się unikać utartych schematów – jeśli interesujesz się literaturą, wskaż chociaż gatunek, jeżeli interesujesz się piłką nożną, napisz np. Premier League, jeżeli podróżami, podaj swoje ulubione miejsce podróży np. Grecja.

Oprawa graficzna nie jest bez znaczenia

Na ostateczny odbiór CV wpłynie oprawa graficzna. Nieodpowiednio sformatowany życiorys zawodowy, czy też niskiej jakości fotografia profilowa mogą zadecydować o ewentualnym niezapoznaniu się z wysłaną przez ciebie dokumentacją. Zadbaj o czytelny, jasny układ, podkreślenie najważniejszych informacji.

Zanim wyślesz CV do pracodawcy

Zanim wyślesz CV:

  1. Przejrzyj kilkukrotnie dokument - przejrzyj aplikację pod kątem ewentualnych błędów językowych i ortograficznych. Pamiętaj, że jakiekolwiek potknięcia mogą zostać odebrane przez rekrutera jako brak profesjonalizmu.
  2. Na sam koniec dołącz klauzulę, która potwierdza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych personalnych na potrzeby przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego. Wszystkiego o klauzuli w CV zgodnej z RODO dowiesz się na Students.pl.
  3. Aplikację zapisz w standaryzowanym formacie .PDF; unikaj plików .DOC lub .DOCX, które nie gwarantują właściwego wyświetlenia treści na różnych aplikacjach i/lub urządzeniach.

Masz gotowe CV na praktyki - co dalej?

Napisałeś już swoje pierwsze CV na praktyki lub staż studencki i zastanawiasz się co dalej? Spokojnie, nie pozostało już nic innego jak znaleźć wymarzoną ofertę praktyk, stażu czy pierwszej pracy na Students.pl i zaaplikować! Wystarczy tylko napisać maila z CV, kliknąć wyślij i czekać na pozytywną odpowiedź. Trzymamy za was kciuki! ✊😊

Przykładowe CV studenta na praktyki lub staż

CV programowanie / IT