- 1. Kłamstwo w CV
- 2. Nieprofesjonalny wygląd CV
- 3. Nieczytelna czcionka w CV
- 4. Niepoprawne dane kontaktowe
- 5. Niepoważny adres email w CV
- 6. Link do Facebooka i Instagrama
- 7. Podawanie zbędnych prywatnych informacji
- 8. Niewłaściwe zdjęcie w CV
- 9. Zbyt długie CV
- 10. Błędy językowe w CV
- 11. Zbyt ogólne daty
- 12. Niewłaściwa chronologia
- 13. Zbyt ogólne opisy doświadczenia zawodowego i kompetencji
- 14. Brak opisu sukcesów zawodowych lub edukacyjnych
- 15. Opis wykształcenia “od przedszkola”
- 16.Brak sekcji Zainteresowania
- 17. Brak referencji
- 18. Brak klauzuli w CV o przetwarzaniu danych osobowych
- 19. Niewłaściwy format pliku
- 20. Niewłaściwa nazwa pliku
1. Kłamstwo w CV
Niestety w procesie rekrutacyjnym dla kłamstwa nie ma litości. Podanie jakiejś informacji w CV wiąże się z ryzykiem, że rekruter będzie chciał ją zweryfikować. Jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że podaliście nieprawdę, szanse na zatrudnienie maleją do zera. Co więcej, możecie trafić na tak zwaną czarną listę, co wiąże się z tym, że dana firma lub agencja rekrutacyjna już nigdy nie zaprosi was na rozmowę. Nie warto więc ryzykować i kłamać w CV - Students.pl zawsze opowiada się za uczciwością i transparentnością procesu rekrutacji, także ze strony kandydata!
2. Nieprofesjonalny wygląd CV
W CV nie liczy się tylko treść. Ten dokument stanowi ogólną prezentację waszej osoby w kontekście danego stanowiska pracy. Właśnie dlatego musicie zadbać o to, aby był schludny, czytelny i uporządkowany. Pomyślcie o tym tak: chcąc zrobić na pracodawcy dobre wrażenie, pracownik zakłada odpowiedni do okazji strój, więc prezentując swoją kandydaturę na papierze, powinien zadbać o to, by dokument wyglądał jak najlepiej. Wasze CV powinno być odpowiednio sformatowane. Musicie pamiętać o jednolitych czcionkach, interliniach i kolorach. Tworząc dokument, należy postawić na prostotę pod względem graficznym. Wyjątek mogą stanowić aplikacje na stanowiska w branży kreatywnej (np. reklama, grafika komputerowa), gdzie życiorys może przybrać bardziej spersonalizowaną formę i być pokazem umiejętności twórcy. Jeśli macie problem z formatowaniem plików w MS Word, rozważcie skorzystanie z gotowych kreatorów CV lub bezpłatnych programów graficznych (np. Canva).
Chcesz uniknąć błędów w swoim CV? Skonsultuj je z doświadczonym rekruterem z agencji rekrutacyjnej, który przenalizuje twoje CV, zaproponuje konkretne zmiany i odpowie na pytania podczas spotkania online.
Umów się na konsultację CV z rekruterem TopTalents – z kodem STUDENTSPL dostaniesz 20 zł zniżki!
3. Nieczytelna czcionka w CV
Zależy nam na tym, aby rekruter w ograniczonym czasie, który przypada na czytanie naszego CV, dowiedział się o nas jak najwięcej. Trzeba mu zatem trochę w tym pomóc, dobierając czcionkę, która usprawnia czytanie. Polecamy, abyście zdecydowali się na czcionkę Calibri, Verdana Arial lub Tahoma, ponieważ są one uznawane za najbardziej czytelne. Zastosowanie czcionek ozdobnych ogranicza ilość informacji, które mogą zostać “wyciągnięte” z waszego CV, a nawet może wywołać irytację rekrutera i zadecydować o odrzuceniu aplikacji.
4. Niepoprawne dane kontaktowe
Wydawać by się mogło, że jest to rzecz tak oczywista, że nie ma potrzeby o niej mówić. Rzeczywistość pokazuje jednak, że wielu kandydatów odpada z rywalizacji o etat właśnie dlatego, że w metryczce podaje błędne lub nieaktualne dane kontaktowe, tym samym uniemożliwiając rekruterowi zaproszenie ich na rozmowę kwalifikacyjną.
5. Niepoważny adres email w CV
W tekście o tym Jak napisać maila z CV przypominaliśmy wam, jak ważne jest podanie odpowiedniego adresu email do kontaktu. Kandydaci o śmiesznych adresach mogą zostać odrzuceni przez rekruterów, ponieważ jest to oznaką braku profesjonalizmu. Pamiętajcie, że na adres email składa się nie tylko nazwa użytkownika (część adresu przed znakiem “@”), ale także nazwa domeny (część adresu po znaku “@”). Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie konta o adresie zawierającym imię (lub jego pierwszą literę) i nazwisko. Jeśli nie udaje wam się znaleźć sensownego adresu u najbardziej popularnych operatorów (Gmail, Yahoo, Onet, Wirtualna Polska, MS Outlook), rozważcie wykupienie własnej domeny. Nie powinno się to wiązać z dużymi kosztami, a zdecydowanie pomaga w budowaniu profesjonalnego wizerunku.
6. Link do Facebooka i Instagrama
Warto zapamiętać, że Facebook i Instagram to portale społecznościowe, które powinny być raczej zarezerwowane dla celów prywatnych. Jeśli nie posiadacie na nich stron firmowych, na których budujecie swoją markę (na przykład prezentujecie realizacje tworzonych projektów), nie podawajcie więc do nich linków w CV. Poszukując pracy, zadbajcie natomiast o dobry profil na LinkedIn.
7. Podawanie zbędnych prywatnych informacji
Kwestie takie jak: stan cywilny, wyznanie czy stan zdrowia, nie powinny znaleźć się w CV z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze zabierają miejsce, które moglibyście wykorzystać na bardziej istotne informacje. Po drugie mogą negatywnie wpłynąć na odbiór waszej osoby przez rekrutera. Każdy, a zwłaszcza osoba, która w bardzo krótkim czasie musi przyswoić dużą ilość informacji, kieruje się przecież określonymi schematami. Pracownik HR może posiadać na przykład ukryte negatywne przekonanie na temat osób stanu wolnego, które może rzutować na ocenę waszej aplikacji i obniżyć wasze szanse na sukces. Nie warto więc dzielić się takimi informacjami. Co więcej, jeśli ubiegacie się o pracę w zagranicznych korporacjach, podanie takich danych może z gruntu skazać wasze CV na porażkę, ponieważ firmy te nie chcą przetwarzać takich danych, aby uniknąć posądzenia o dyskryminację.
8. Niewłaściwe zdjęcie w CV
CV to dokument profesjonalny, zawodowy, dlatego musi się w nim znaleźć odpowiednie zdjęcie. Pamiętajcie, że życiorysy, w których umieszcza się zdjęcie z wakacji, pośpiesznie zrobione selfie czy fotografię ze wspólnego wyjścia na piwo ze znajomymi, nie mają szans na powodzenie. Zdjęcie w CV musi mieć też odpowiednią wielkość - nie zbyt małą, aby nie było rozmazane, ale też nie zbyt dużą, by dokument łatwo przechodził przez serwery email. O tym, jak dobrać właściwe zdjęcie, dowiecie się z naszego artykułu.
9. Zbyt długie CV
CV powinno być dokumentem syntetycznym. Pamiętajcie, że rekruter spędza nad jednym CV średnio 6 sekund. To zbyt mało, by zapoznać się z treścią wielostronicowego pliku. Umiejętność pisania życiorysu polega na doborze tylko tych elementów, które są istotne w kontekście konkretnego stanowiska pracy. Zbyt obszerne CV może być informacją o tym, że macie problem z jedną z kompetencji, która jest ważna w niemal każdej branży - selekcją informacji. Z tego względu wasza kandydatura może od razu zostać odrzucona. Najlepszą metodą pozwalającą na dobranie do CV tylko tych informacji, które są istotne, jest dokładne przeanalizowanie oferty pracy i opisu stanowiska. Na bazie naszych doświadczeń, rekomendujemy pisanie CV na maksymalnie 2 strony.
10. Błędy językowe w CV
Każdemu z nas zdarza się popełnić błąd. Musicie jednak dołożyć wszelkich starań, aby CV - dokument stanowiący zawodową wizytówkę, był ich pozbawiony. Obecność błędów w życiorysie może wskazywać na to, że dokument został przygotowany w pośpiechu i niestarannie i wywołać negatywne wrażenie u rekrutera. Aby uniknąć błędów, warto skorzystać ze specjalnych narzędzi, na przykład LanguageTool czy iKorektor.pl dla plików w języku polskim oraz Grammarly dla tekstów po angielsku. Dobrze jest też poprosić drugą osobę o przeczytanie naszego CV. Świeże spojrzenie może pomóc w znalezieniu błędów, których nie zauważył autor tekstu.
11. Zbyt ogólne daty
Pracodawca zawsze oczekuje od was konkretów. Właśnie dlatego opisując doświadczenie zawodowe, powinniście stosować daty miesięczne (np. 06.2019, czerwiec 2019), a nie roczne (2019). Można to uzasadnić na prostym przykładzie. Wyobraźcie sobie, że u poprzedniego pracodawcy byliście zatrudnieni od stycznia 2019 do grudnia 2019, czyli pracowaliście u niego prawie cały rok, co dobrze pokazuje zapis miesięczny 01.2019-12.2019. Z zapisu rocznego 2019-2019 nie da się wywnioskować, ile trwał okres zatrudnienia. Rekruter może na przykład pomyśleć, że nie sprawdziliście się na stanowisku i zostaliście zwolnieni po miesiącu. To robi dużą różnicę, prawda?
12. Niewłaściwa chronologia
Przyjęło się, że w sekcji “Doświadczenie zawodowe” i “Wykształcenie” stosujemy odwróconą chronologię, czyli wymieniamy kolejne etapy kariery lub nauki od najświeższego do najpóźniejszego. Odwrotny układ utrudnia rekruterowi wyobrażenie sobie waszej ścieżki zawodowej i edukacyjnej, a przez to również dostrzeżenie całości waszego potencjału.
13. Zbyt ogólne opisy doświadczenia zawodowego i kompetencji
Tutaj znów kłaniają się konkrety. Pisząc CV, musicie brać pod uwagę, że najpewniej będzie je czytał ktoś z branży. Aby zrobić na kimś takim dobre wrażenie, powinniście opisać doświadczenie zawodowe w detalach. Wpisanie, że w firmie X zajmowaliście się programowaniem, mówi niewiele, ponieważ dla pracodawcy ważne jest chociażby to, jakie języki programowania znacie. Pamiętajcie więc, że prawdopodobnie waszego CV nie będzie czytał laik, tylko osoba, która orientuje się w tematach związanych ze stanowiskiem pracy, na które aplikujecie.
14. Brak opisu sukcesów zawodowych lub edukacyjnych
CV to dokument, który ma wam pomóc się sprzedać. Nie ma chyba bardziej odpowiedniego miejsca na pochwalenie się tym, co udało wam się osiągnąć w poprzednich firmach lub na uczelni. Nie opisując waszych sukcesów, wytrącacie rekruterowi z ręki potężny argument przemawiający za tym, aby to właśnie was zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajcie o tym, że informacje o waszych osiągnięciach powinny być konkretne. Warto posłużyć się tutaj liczbami, np. “Dzięki wprowadzonym przeze mnie strategiom marketingu internetowego konwersja w sklepie internetowym wzrosła o 20%”.
15. Opis wykształcenia “od przedszkola”
Jeśli chodzi o opis wykształcenia w CV, obowiązują tutaj pewne standardy, do których należy się zastosować. W przeciwnym razie możecie narazić się na śmieszność i posądzenie o brak profesjonalizmu. Jeśli ukończyliście studia, w CV nie powinniście podawać szkoły średniej (chyba, że profil był bardzo pokrewny ze stanowiskiem, na które aplikujecie). Jeżeli skończyliście edukację na szkole średniej, nie podawajcie podstawówki.
16.Brak sekcji Zainteresowania
W artykule Zainteresowania w CV przedstawiliśmy garść powodów, dla których nie powinno się rezygnować z tej części CV. Pamiętajcie, że wasze zainteresowania mogą powiedzieć pracodawcy wiele dobrego o was jako pracowniku i człowieku, na przykład, że jesteście pasjonatami branży, w której szukacie zatrudnienia, że jesteście ludźmi otwartymi na nowe doświadczenia lub że posiadacie jakąś cechę wspólną z rekruterem, a jak wiadomo, automatycznie lubimy ludzi podobnych do nas.
17. Brak referencji
Obecnie firmy coraz częściej proszą o podanie danych kontaktowych do osób, które mogłyby poręczyć za was i udzielić referencji. Pominięcie tych informacji w aplikacji będzie odczytane jako oznaka ignorancji i z pewnością źle wpłynie na waszą ocenę. Nawet jeśli firma nie wymaga referencji, rozważcie, czy nie warto o nie poprosić. Rekomendacja poprzednich pracodawców lub współpracowników może okazać się dużym walorem. Pamiętajcie jednak, aby wcześniej uzyskać od tych osób jednoznaczną zgodę na kontakt.
18. Brak klauzuli w CV o przetwarzaniu danych osobowych
W dobie RODO klauzula w CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych to absolutny mus. Bez niej pracodawca nie jest upoważniony do tego, aby wykorzystać jakąkolwiek informację umieszczoną w waszym CV, a więc na przykład nie może wykonać do was telefonu z zaproszeniem na rozmowę. Życiorysy bez klauzuli są z marszu odrzucane.
19. Niewłaściwy format pliku
Zdarzyło wam się przygotować plik, a następnie otworzyć go na innym komputerze i dojść do wniosku, że (o zgrozo!) wygląda on inaczej i wszystkie obrazy oraz litery się poprzestawiały? Zgaduję, że każdy z nas ma taką historię za sobą. Ważne, żeby nie powtórzyła się ona w czasie procesu rekrutacyjnego. Może się tak stać, jeśli wyślecie do pracodawcy CV w formacie otwartym, na przykład DOC, DOCX, ODT. Lepiej jest zapisać plik w formacie PDF, który zapewnia identyczny wygląd dokumentu na komputerze innego użytkownika i uniemożliwia modyfikowanie pliku przez osoby postronne.
20. Niewłaściwa nazwa pliku
Nazwa pliku to pierwsza rzecz, którą widzi rekruter, dlatego powinna ona ułatwiać identyfikację kandydata. Niekiedy pracodawcy podają konkretny schemat, zgodnie z którym powinien zostać nazwany plik z CV. Jeśli nie ma takich wymagań, zastosujcie wzór “Imię_Nazwisko_CV_Nazwa firmy”. Przypadkowe nazwy plików, na przykład asdfghjkl.pdf czy moje_cv.pdf, wyglądają bardzo nieprofesjonalnie. Jeśli wielokrotnie pobieracie ten sam plik, system może dodawać do nazwy cyfry, na przykład Jan_Kowalski_CV_XYZ(1).pdf, co powinno zostać przez was skorygowane przed wysłaniem pliku.