Jak napisać CV na praktyki?

27 kwietnia 2019
Dokumenty rekrutacyjne 
O tym, czy potencjalny pracodawca zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną na praktyki lub staż zadecyduje Twoje CV. Dla wielu osób napisanie dobrze skrojonego życiorysu sprawia jednak nadal niemałą trudność.
Jak napisać CV na praktyki?

Jesteś w trakcie poszukiwania pierwszej pracy, praktyk lub stażu i chcesz skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci? Radzimy poświęcić chwilę wolnego czasu na samodzielne stworzenie własnego kompletnego CV, które nie rozczaruje specjalisty HR lub pracownika odpowiedzialnego za proces rekrutacyjny w firmie do której chcecie zaaplikować.

Takim CV możesz pochwalić się pracodawcy

Odpowiednio sformatowane CV powinno być zwięzłe w swoim przekazie, a przy tym jasne i przejrzyste dla rekrutera. To na jego podstawie, a nie listu motywacyjnego, pracodawca podejmie decyzję o ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Wyobraźcie sobie, że przeciętnie rekruter poświęca tylko 5 sekund na jedno CV! Dlatego konieczne jest zadbanie o każdy detal Twojego życiorysu, o jego estetykę i logikę.

W CV zawrzyj tylko najważniejsze informacje; pamiętaj też o ich stopniowaniu i tak np. wykształcenie czy odbyte kursy są danymi o niższym priorytecie uwagi dla rekrutera w porównaniu do zdobytego dotąd doświadczenia zawodowego.

O tych danych pamiętaj, tworząc swoje pierwsze CV

Dane personalne: w CV zawrzyj pełne dane personalne, tj. nie tylko imię i nazwisko, ale i numer kontaktowy oraz adres e-mail (nawet jeśli dostarczyłeś CV bezpośrednio lub listownie) – podaj pocztę elektroniczną w formacie: imię.nazwisko@adrespoczty.pl. Polecamy założenie profesjonalnie wyglądającego adresu e-mail np. JanKowalski@adrespoczty.pl zamiast rudyy89@buziaczek.pl :)

Dobrym pomysłem będzie dołączenie swojej fotografii – tutaj w zależności od profilu zawodowego, specjalizacji oraz stanowiska, o które się starasz. Zadbaj o profesjonalne portretowe zdjęcie wykonane w studiu fotograficznym. Jeżeli nie masz takiego zdjęcia pod ręką, lepiej jest całkowicie zrezygnować z jego wrzucania, niż wstawiać zdjęcie z wakacji, nic na siłę! :)

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe: wykształcenie i doświadczenie jest prawdopodobnie najważniejszą sekcją w Twoim CV – pamiętaj o odwróconej chronologii oraz szczegółowym rozwinięciu wybranych etapów rozwoju.

W zakresie doświadczenia zawodowego pamiętaj o dodaniu stanowiska oraz zakresu swoich obowiązków. Uzupełnij też daty zakończenia i rozpoczęcia pracy u kolejnych pracodawców. Zdajemy sobie sprawę, że aplikując na praktyki czy na staż często nie posiadacie jeszcze żadnego doświadczenia, dlatego w takim wypadku należy maksymalnie skoncentrować się na swoim wykształceniu i aktywności pozauczelnianej.

Ukończone studia na wybranym kierunku możesz rozszerzyć o specjalizację lub temat na pracy dyplomowej. O średniej szkole wspominaj tylko w ostateczności, np. jeśli nadal masz status studenta, ale uczęszczałeś do prestiżowego liceum ogólnokształcącego. Jeżeli angażowaliście się podczas w studiów w jakąś działalność, chociażby studenckie koło naukowe, koniecznie wspomnijcie o tym w swoim CV.

Kompetencje (umiejętności) i dodatkowe szkolenia: osoby, które starają się o praktyki, staże czy pierwszą pracę nierzadko zaniedbują tę sekcję z różnych powodów. Jeśli nie masz satysfakcjonującego doświadczenia zawodowego – w tej sekcji też możesz poprawić swój profil zawodowy. Zacznij w kolejności od kompetencji twardych do miękkich, tj. odpowiednio od umiejętności obsługi oprogramowania komputerowego przez znajomość języka obcego, przez posiadane prawo jazdy, kończąc na kreatywności, umiejętności współpracy w zespole oraz pozostałych. Zrezygnuj z powielanych w kolejnych CV przymiotnikach, które na dobrą sprawę nie są żadną informacją zwrotną dla rekrutera (np. samodzielny, miły i rzetelny).

Sekcję możesz uzupełnić dodatkowo o ukończone kursy i szkolenia. Wyselekcjonuj jednak tylko te certyfikaty, które są zgodne z profilem firmy i stanowiska.

Zainteresowania: zainteresowania są opcjonalną sekcją w CV i decyzję o jej umieszczeniu należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli w dokumentacji została wolna przestrzeń (przypomnijmy, że życiorys zawodowy nie powinien mieć większej objętości niż dwie strony A4), możesz pochwalić się oryginalnymi zainteresowaniami, które być może także pokrywają się z twoim profilem zawodowym. Podobnie jak w przypadku umiejętności miękkich, staraj się unikać utartych schematów – jeśli interesujesz się literaturą, wskaż chociaż gatunek, jeżeli interesujesz się piłką nożną, napisz np. Premier League, jeżeli podróżami, podaj swoje ulubione miejsce podróży np. Grecja.

Oprawa graficzna nie jest bez znaczenia

Na ostateczny odbiór CV wpłynie oprawa graficzna. Nieodpowiednio sformatowany życiorys zawodowy, czy też niskiej jakości fotografia profilowa mogą zadecydować o ewentualnym niezapoznaniu się z wysłaną przez ciebie dokumentacją. Zadbaj o czytelny, jasny układ, podkreślenie najważniejszych informacji.

Zanim wyślesz CV do pracodawcy

Zanim wyślesz CV, przejrzyj kilkukrotnie dokumentację; przejrzyj aplikację pod kątem ewentualnych błędów językowych i ortograficznych. Pamiętaj, że jakiekolwiek potknięcia mogą zostać odebrane przez rekrutera jako brak profesjonalizmu.

Aplikację zapisz w standaryzowanym formacie .pdf; unikaj plików .doc lub .docx, które nie gwarantują właściwego wyświetlenia treści na różnych aplikacjach i/lub urządzeniach. Na sam koniec dołącz klauzulę, która potwierdza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych personalnych na potrzeby przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).”

Masz gotowe CV na praktyki - co dalej?

Napisałeś już swoje pierwsze CV na praktyki lub staż studencki i zastanawiasz się co dalej? Spokojnie, nie pozostało już nic innego jak znaleźć wymarzoną ofertę praktyk na i zaaplikować! Oferty praktyk w największych miastach znajdziesz oczywiście na Students.pl: praktyki w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy też praktyki Kraków.


Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×