Aktualizacja: 24 października 2021
11 min
Jesteście studentami, uczniami lub absolwentami bez doświadczenia zawodowego i stoicie właśnie przed wyzwaniem, jakim jest poszukiwanie pierwszej pracy, praktyk lub stażu? Wejście do świata kariery i znalezienie pierwszego profesjonalnego zajęcia nie jest łatwe. Płatne staże i praktyki, a także stanowiska pracy przeznaczone dla osób tuż po studiach cieszą się zazwyczaj dużym zainteresowaniem. Aby zwiększyć szanse na uzyskanie wymarzonej posady, zdecydowanie warto poświęcić chwilę wolnego czasu na samodzielne stworzenie pierwszego CV, dzięki któremu zainteresujecie potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą. Dobrze napisany życiorys może okazać się kartą przetargową, która zadecyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. W artykule krok po kroku radzimy, jak napisać CV studenta lub absolwenta, pierwsze CV na praktyki albo na staż.Jak napisać CV?

Jak napisać swoje pierwsze CV?

Budowa CV, niezależnie od tego czy jesteś uczniem, studentem i jest to Twoje pierwsze CV czy też jesteś już wyjadaczem i możesz pochwalić się sporym doświadczeniem zawodowym, zawsze jest podobna i składa się z kilku stałych sekcji. Zrozumienie budowych CV i oczekiwań rekruterów co do poszczególnych części CV, na pewno pomoże odnieść wam sukces w rekrutacjach.

Co to jest CV?

Curriculum Vitae, w skrócie CV (z łaciny – bieg życia) to ustrukturyzowany, podzielony na schematyczne sekcje życiorys zawodowy. Stanowi podstawowy dokument aplikacyjny i jest wymagany przy zdecydowanej większości procesów rekrutacyjnych. Jego celem jest czytelna prezentacja doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności, kompetencji i uprawnień kandydata.

Dane personalne / dane osobowe w CV

Dane personalne to tak zwana metryczka, która powinna znaleźć się w górnej części CV. Zawiera podstawowe dane osobowe (imię i nazwisko w pełnym brzmieniu, np. Anna, a nie Ania) umożliwiające identyfikację kandydata, a także dane kontaktowe, które pozwalają nawiązać z wami kontakt w toku procesu rekrutacyjnego, na przykład zaprosić was na rozmowę. Zazwyczaj podaje się tutaj numer telefonu oraz adres email. Upewnijcie się, czy podany numer kontaktowy oraz adres e-mail są poprawne i aktualne. Zadbajcie też o to, aby wasz adres email w CV był profesjonalny. Najlepiej, aby zawierał wasze imię i nazwisko. Stanowczo odradzamy posługiwanie się śmiesznymi lub nieprofesjonalnymi adresami email w CV. W tej części CV coraz częściej podaje się także link do profilu na LinkedIn.

Poprawne adresy email w CV
  • imię.nazwisko@adrespoczty.pl
  • i.nazwisko@adrespoczty.pl
Nieprofesjonalne adresy email w CV
  • rudyy89@gmail.com
  • k.nowakowski@buziaczek.pl

Zdjęcie w CV

Znakomita większość kandydatów dołącza do swojego CV zdjęcie. Jest to często jedyny element graficzny w CV, przez co skupia uwagę rekrutera. Wybierając właściwe zdjęcie, możecie zwiększyć szansę na to, że zostaniecie pozytywnie zapamiętani przez rekrutera. Odpowiednia fotografia to także sposób na zaprezentowanie siebie jako profesjonalnego kandydata, który poważnie podchodzi do zawodowych wyzwań. Jakie zdjęcie powinno więc znaleźć się w CV? Musicie zwrócić uwagę na kilka szczegółów, między innymi na jakość zdjęcia, strój, mimikę i pozę, profil, fryzurę, makijaż i biżuterię i tło. Czego oczekuje się od osoby, która stara się o pracę, w której będzie miała stały kontakt z klientem, a czego innego od kandydata na grafika komputerowego. Niezależnie od branży, w której się rekrutujecie, musicie zadbać o profesjonalny wygląd zdjęcia. Fotografie z wakacji i selfie robione na imprezie zdecydowanie odpadają. Jesteśmy zdania, że warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa, który nie tylko dysponuje dobrym sprzętem, ale też zatroszczy się o ważne detale wpływające na odbiór fotografii.

Jakie zdjęcie do CV?

Dowiedz się wszystkiego ze Students.pl o tym jakie zdjęcie wstawić do CV?

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe w CV

Dla rekrutera chcącego sprawdzić, czy jesteście odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, wykształcenie i doświadczenie stanowią prawdopodobnie najważniejsze sekcje w waszym CV. Informacje podajemy tutaj w odwrotnej kolejności chronologicznej, czyli zaczynając od najświeższego doświadczenia, a kończąc na najbardziej odległym w czasie. Pamiętajcie, że CV musi być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy i jak najlepiej promować was w kontekście konkretnego stanowiska. Warto więc rozwinąć te etapy rozwoju, które wydają się szczególnie istotne z punktu widzenia konkretnego stażu, praktyk czy pracy, a pominąć te, które wnoszą nic ważnego.

Osoby ubiegające się o kolejną w ich karierze pracę zazwyczaj w swoich życiorysach podają doświadczenie zawodowe przed wykształceniem, ponieważ w ich przypadku ten element CV stanowi główny atut. Osoby o niewielkim doświadczeniu zawodowym lub nieposiadające w ogóle doświadczenia zawodowego powinny wymienić na pierwszym miejscu wykształcenie. Nie martwcie się, jeśli nie posiadacie żadnego doświadczenia. Każdy szukał kiedyś pierwszej pracy. Zadbajcie o profesjonalny wygląd sekcji Wykształcenia w CV. Obowiązuje tutaj zasada, że opisujemy tylko ostatni etap edukacji, to znaczy, że osoba, która ukończyła studia nie powinna pisać o liceum, a osoba, która zakończyła edukację na szkole średniej - o podstawówce. O ukończonym liceum lub technikum możecie wspomnieć, jeśli nadal studiujecie, a uczęszczaliście do prestiżowego liceum lub profil klasy w szkole średniej jest mocno pokrewny z branżą, w której szukacie zatrudnienia. Jeśli ukończyliście kilka kierunków studiów, wybierzcie do CV tylko te, które są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegacie. W CV powinniście podać końcową i początkową datę etapu edukacyjnego (w formacie miesięcznym, np. wrzesień 2017 - lipiec 2020), nazwę szkoły (w przypadku bardziej znanych uczelni wystarczy skrót, np. UW, UJ, SGGW, SGH), zdobyty tytuł lub uprawnienia zawodowe (np. inżynier, licencjat, magister) oraz ewentualnie temat pracy dyplomowej, jeśli jest blisko związany z pracą, o którą się staracie. Zastanówcie się też, czy nie macie na koncie jakiejś pozaszkolnej aktywności, którą warto byłoby się pochwalić. Może pracowaliście jako wolontariusz lub udzieliliście się w studenckim kole naukowym? Jeśli tak, koniecznie uwzględnijcie te informacje w życiorysie. To doskonały dowód tego, że jesteście zaangażowanymi ludźmi, a zaangażowany pracownik to skarb!

Przy opisywaniu doświadczeń zawodowych obowiązują podobne zasady. Musi się tutaj znaleźć data końca i początku zatrudnienia, nazwa firmy, nazwa stanowiska, a także zakres obowiązków. Pamiętajcie, że wasze CV będzie najprawdopodobniej czytała osoba z branży, dlatego w opisie dotychczasowej kariery powinniście stosować detale. W przypadku grafika komputerowego zapis “obsługa programów Adobe Photoshop i Corel Draw” będzie wyglądał dużo bardziej profesjonalnie niż “obsługa programów graficznych”. Nie bójcie się też chwalić swoimi sukcesami. Posłużcie się tutaj konkretami. Dobrze sprawdzą się twarde dane analityczne, jak w przykładzie: “Dzięki zastosowanej strategii marketingu internetowego liczba obserwatorów profilu firmowego na Instagramie wzrosła o 30% w ciągu 6 miesięcy”.

Umiejętności w CV

Umiejętności (kompetencje) i dodatkowe szkolenia - osoby, które starają się o praktyki, staże czy pierwszą pracę nierzadko zaniedbują tę sekcję z różnych powodów. Czasami uważają, że są młodzi, aby chwalić się jakimikolwiek kompetencjami, czasami myślą, że nie posiadają umiejętności, które byłyby istotne z punktu widzenia kariery zawodowej. Pomijanie sekcji umiejętności w CV to jednak duży błąd. Prawda jest taka, że każdy, niezależnie od wieku, posiada pewne cechy osobowości, które mogą być przydatne w pracy. Na potrzeby pisania życiorysu nazywamy je właśnie kompetencjami. Jeśli nie macie satysfakcjonującego doświadczenia zawodowego – w tej sekcji możecie istotnie poprawić swój profil zawodowy. Zacznijcie w kolejności od umiejętności twardych do umiejętności miękkich, tj. odpowiednio od umiejętności obsługi oprogramowania komputerowego przez znajomość języka obcego, przez posiadane prawo jazdy, kończąc na kreatywności, umiejętności współpracy w zespole oraz pozostałych. Zrezygnujcie z powielanych w kolejnych CV przymiotnikach, które na dobrą sprawę nie są żadną informacją dla rekrutera (np. samodzielny, miły i rzetelny). Pamiętajcie, że rekrutacja to proces, gdzie liczą się konkrety. Sekcję możecie uzupełnić dodatkowo o ukończone kursy i szkolenia. Wyselekcjonujcie jednak tylko te certyfikaty, które są zgodne z profilem firmy i stanowiska.

Zainteresowania w CV

Zainteresowania - zainteresowania są opcjonalną sekcją w CV i nie każdy kandydat decyduje się na jej umieszczenie. Jednym z powodów jest brak miejsca. Jeśli w waszym życiorysie pozostało jeszcze nieco przestrzeni, rozważcie pochwalenie się zainteresowaniami. Może to wiązać się z licznymi korzyściami, ponieważ jest kolejnym sposobem na opowiedzenie rekruterowi czegoś dobrego o sobie, na przykład osoba, która hobbystycznie uprawia wspinaczkę górską, jest prawdopodobnie wytrwała i ambitna, a to cecha pożądana na wielu stanowiskach. Podobnie jak w przypadku umiejętności miękkich, starajcie się unikać utartych schematów – jeśli interesujecie się literaturą, wskażcie chociaż gatunek. Jeżeli pasjonujecie się piłką nożną, zawężcie, jaką konkretnie ligę oglądacie najchętniej, na przykład Premier League. Jeśli uwielbiacie podróżować, podajcie swoje ulubione miejsce podróży, na przykład Grecję. Wszystkich, którym zależy na dobrym przygotowaniu tej sekcji, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Zainteresowania w CV.

Referencje w CV

Referencje -szukacie pierwszej pracy i uważacie, że w waszym CV nie powinny się znaleźć referencje? Nic bardziej mylnego! Referencje to doskonały sposób na wyróżnienie się. Wielu młodych kandydatów o nich zapomina, więc ci z was, którzy zawrą referencje w CV, mogą zyskać nad nimi naturalną przewagę. W życiorysie referencje przyjmują zazwyczaj postać danych kontaktowych (imię i nazwisko, nazwa organizacji, stanowisko, numer telefonu, adres email) osób, które są w stanie poręczyć za was - udzielić pozytywnej informacji zwrotnej na temat tego, jakim jesteście pracownikiem i człowiekiem. Referencji mogą udzielać byli pracodawcy, kierownicy i współpracownicy, ale także osoby spoza świata kariery zawodowej, na przykład liderzy organizacji pozarządowych czy opiekunowie kół naukowych, z którymi byliście związani. Pamiętajcie, aby koniecznie zapytać te osoby o zgodę przed udostępnieniem ich danych pracodawcy.

Klauzula do CV

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych zgodna z RODO -absolutnie konieczna w każdym CV. Bez klauzuli firma nie ma możliwości skorzystać z niczego, co napisaliście o sobie w CV, a więc teoretycznie nie powinna w ogóle zacząć czytać waszego życiorysu. Możecie skorzystać z gotowej klauzuli do CV. Spełnia ona wszystkie wymogi prawne. Niekiedy firmy podają w ogłoszeniu własną klauzulę, której wymagają od kandydatów. To kolejny powód, dla którego powinniście czytać ogłoszenia o wymarzonym stażu, praktykach czy pracy ze zrozumieniem i uważnością.

Jak napisać dobre pierwsze CV?

Odpowiednio opracowane CV powinno być syntetyczne, czyli zwięzłe w swoim przekazie, oparte na konkretach, a przy tym jasne i przejrzyste dla rekrutera. Zazwyczaj to właśnie na podstawie CV, a nie listu motywacyjnego, pracodawca podejmie decyzję o ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Biorąc pod uwagę to, że rekruter spędza nad każdym życiorysem tylko średnio 6 sekund, konieczne jest dopracowanie tego dokumentu w najdrobniejszych szczegółach. Tworząc CV, musicie pamiętać o kilku kluczowych regułach. Przede wszystkim dokument ten powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Życiorysy uniwersalne, rozsyłane hurtowo do różnych firm, się nie sprawdzają, ponieważ rekruterzy poszukują kandydatów o bardzo określonym profilu. Swoje oczekiwania opisują zazwyczaj jasno w ogłoszeniach, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ofertą przed przystąpieniem do opracowywania dokumentów rekrutacyjnych. Ze względu na ograniczoną objętość (maksymalnie 2 strony A4), w CV mogą znaleźć się tylko najważniejsze informacje. Pamiętajcie, aby ułatwić rekruterowi “wyłowienie” najistotniejszych informacji z waszego CV poprzez podawanie informacji w odpowiedniej kolejności, czyli od najważniejszego do najmniej istotnego. Na przykład wykształcenie czy odbyte kursy są zazwyczaj danymi o niższym priorytecie uwagi dla rekrutera w porównaniu do zdobytego dotąd doświadczenia zawodowego.

Oprawa graficzna CV

Na ostateczny odbiór CV wpłynie oprawa graficzna. Nieodpowiednio sformatowany życiorys zawodowy czy też niskiej jakości fotografia mogą zadecydować o tym, że wasze CV zostanie odrzucone. Oznacza to, że treść dopracowana w najmniejszych szczegółach musi iść w parze z czytelnym, starannym układem graficznym. Najważniejsze informacje warto podkreślić, na przykład przez wyboldowanie. CV powinno odznaczać się raczej prostą szatą graficzną, a jego kolorystyka powinna być ograniczona do 2-3 kolorów, koniecznie stonowanych. Należy zadbać też o jednolity krój, wielkość i kolor czcionek. Pamiętajcie, że jeśli edycja plików tekstowych sprawia wam trudność, istnieje wiele programów, które umożliwiają łatwe i szybkie przygotowanie profesjonalnego CV. Jest to między innymi darmowa Canva.

Zanim wyślecie CV do pracodawcy

Zanim wyślecie CV:

  1. Przeczytajcie jeszcze raz ogłoszenie - sprawdźcie, czy zawarliście w CV informacje istotne dla pracodawcy.
  2. Przejrzyjcie kilkukrotnie dokument. Koniecznie sprawdźcie błędy w CV i skorygujcie ewentualne niedociągnięcia, zwłaszcza pod kątem ewentualnych błędów językowych i ortograficznych. Pamiętajcie, że jakiekolwiek potknięcia mogą zostać odebrane przez rekrutera jako brak profesjonalizmu.
  3. Sprawdźcie czy dołączyliście odpowiednią klauzulę zgodną z RODO, która potwierdza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych personalnych na potrzeby przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego. Wszystkiego o klauzuli w CV dowiecie się na Students.pl.
  4. CV i list motywacyjny zapiszcie w standaryzowanym formacie .PDF; unikajcie plików .DOC lub .DOCX, które nie gwarantują właściwego wyświetlenia treści na różnych aplikacjach i/lub urządzeniach.

Macie już gotowe pierwsze CV - co dalej?

Napisaliście już swoje pierwsze CV na praktyki lub staż studencki i zastanawiacie się co dalej? Spokojnie, nie pozostało już nic innego jak znaleźć wymarzoną ofertę praktyk, stażu czy pierwszej pracy na Students.pl i zaaplikować! Wystarczy tylko napisać maila z CV, kliknąć “Wyślij” i czekać na pozytywną odpowiedź. Trzymamy za was kciuki! ✊😊

Przykładowe wzory CV studenta na praktyki lub staż

Programowanie / IT - wzór CV

Więcej przykładowych szablonów CV znajdziesz w dziale 📄 Wzory CV.

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij