Jak napisać list motywacyjny na praktyki?

Aktualizacja: 2 maja 2020
3 min
List motywacyjny obok CV jest najważniejszym dokumentem, który może przesądzić o tym, czy potencjalna firma zaakceptuje twoją kandydaturę na praktyki. Powinieneś mieć na uwadze, że dla wielu młodych osób to właśnie one są przepustką do kariery – postaraj się zaciekawić potencjalnego pracodawcę, nie korzystaj z powszechnie dostępnych szablonów i napisz list, który pozwoli ci na utrzymanie długotrwałej współpracy w przyszłości. Jak napisać list motywacyjny na praktyki?

Uszanuj czas rekrutera – gotowe rozwiązania odłóż na bok

Rekruterzy bądź sami przedsiębiorcy otrzymują każdego miesiąca nawet do kilkudziesięciu aplikacji. Każda kolejna przypomina poprzednie, ponieważ potencjalny praktykant nie dostosował swojej dokumentacji do profilu firmy. Miej na uwadze interesy swoje i podmiotu, który miałby przyjąć cię na praktykę. Na bok odrzuć listy motywacyjne dostępne w sieci – część możesz wykorzystać jednak jako pewien wzór do sformułowania właściwych wniosków.

Zanim usiądziesz do napisania listu motywacyjnego, warto, abyś zapoznał się ze szczegółowym profilem działalności pracodawcy. Stwórz skrócony szkic, który pozwoli ci na wypunktowanie najważniejszych informacji o firmie. Pamiętaj, aby wykorzystać tak opracowane dane do podkreślenia w aplikacji, że zapoznałeś się z zakresem działalności pracodawcy, a twoja kandydatura na stanowisko praktykanta jest zgodna z zakresem twoich kompetencji.

List motywacyjny to nie kopia CV

Pod względem technicznym, list motywacyjny o praktyki w porównaniu do tego tradycyjnego, tj. o pracę w zasadzie niczym specjalnym się nie różni.

Pamiętaj, że w dokumencie wysłanym do pracodawcy powinieneś pisać w pierwszej osobie, a sama treść aplikacji powinna być możliwie zwięzła i krótka. Unikaj także powielania informacji zawartych w CV i trzymaj się powszechnie przyjętych standardów formatowania. W lewym górnym rogu wpisz swoje podstawowe dane personalne, a w tym imię i nazwisko, adres zamieszkania, pocztę e-mail oraz telefon kontaktowy. Z prawej strony dokumentu wpisz datę i miejscowość oraz pełną (nie skróconą) nazwę firmy, do której składasz aplikację.

Do napisania listu motywacyjnego na praktyki wykorzystaj standardową czcionkę np. 12-punktową Times New Roman.

Treść – to powinieneś wpisać do listu motywacyjnego, starając się o praktykę w firmie

List motywacyjny na praktyki powinieneś rozpocząć od zwrotu grzecznościowego. Jeśli wiesz, kto będzie przeglądał twoją aplikację, możesz posłużyć się: „Szanowny Panie/Szanowna Pani”; dla pewności sugerujemy jednak stosowanie „Szanowni Państwo”.

We wstępie zaznacz, dlaczego składasz swoją dokumentację, w odpowiedzi na ofertę praktyk zawodowych w tej wybranej firmie. Wymień swoje najważniejsze auty i cechy, które korespondują z zakresem stażu. Wskaż, z jakiego powodu wybrałeś tego konkretnego pracodawcę i wyraź nadzieję na nawiązanie współpracy w przyszłości. Miej na uwadze, że pomimo powszechnie znanych trendów, na rynku pracy nadal działają firmy, które na podstawie odbytych praktyk zawodowych zadecydują, czy będziesz mógł zostać zatrudniony na okres próbny. Ostatecznie, pamiętaj o odpowiedniej składni i utrzymaniu formalnego, ale nie patetycznego stylu.

Publikujemy przykład listu motywacyjnego na praktyki lub staż:

1. List motywacyjny - finanse