Aktualizacja: 15 stycznia 2023
9 min
Pytanie o mocne i słabe strony z pewnością pojawi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też warto się na nie przygotować. Wbrew pozorom każdy ma wady, do których powinien się przyznać przed rekruterem. Można to jednak zrobić w taki sposób, aby łatwo przekuć je w zaletę lub wyzwanie, któremu chcemy sprostać. Dzisiaj podpowiadamy, w jaki sposób zaprezentować swoje mocne i słabe strony w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Doradzamy, jakich błędów unikać.Mocne i słabe strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna – pytania o mocne i słabe strony

Popularne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej typu „gdzie widzisz siebie za 5 lat?” czy też „dlaczego zmieniasz pracę?” zazwyczaj uzupełnione są o pytania dotyczące swoich mocnych i słabych stron. Warto zatem przed udaniem się na rozmowę przeanalizować swoje zalety i wady. Taka świadomość zwiększy szanse na zdobycie pracy, o którą się ubiegasz.

Gdy rekruter pyta Cię o słabe strony, nie robi tego, aby Cię pogrążyć czy próbować wynegocjować gorsze warunki Twojego zatrudnienia. Nikt nie jest idealnym perfekcjonistą, każdy ma jakieś wady. Pracodawca najczęściej analizuje, czy dany minus nie będzie kolidował z obowiązkami wykonywanymi przez potencjalnego pracownika. Wskazanie słabych punktów to także sposób na zaprezentowanie pracodawcy, w jakich zadaniach czujesz się lepiej lub gorzej.

Nie bój się zatem pytania o swoje zalety i wady – w dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak się do niego przygotować oraz jak najlepiej na nie odpowiadać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach, aby bilans wypadł na korzyść.

Jak mówić o mocnych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W CV każdy pracownik zaznacza, co należy do jego największych zalet. To na podstawie tego dokumentu rekruter decyduje, czy zaprosić kogoś do dalszych etapów postępowania rekrutacyjnego. Podczas przygotowywania dobrego CV należy uwzględnić przede wszystkim te mocne strony, które są pożądane na danym stanowisku.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie musisz opisywać wszystkich swoich zalet, aby dobrze wypaść. Wystarczy wybrać dwie lub trzy kompetencje, które są najistotniejsze z punktu widzenia danego stanowiska. Zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę określone są wymagania, które stawiane są przed potencjalnym pracownikiem.

Warto wybrać takie mocne strony, które należą do różnych kategorii. Uwzględnij więc swoją zaletę z zakresu:

· doświadczenia (np. umiejętność zarządzania zespołem),

· wiedzy (np. dobra znajomość danego języka),

· charakteru (np. komunikatywność, otwartość na zdobywanie nowych umiejętności).

Jakie mocne strony wymienić podczas rekrutacji?

Jak już wielokrotnie zostało wspomniane, warto wymieniać takie zalety, które są istotne z punktu widzenia danego stanowiska. Podczas przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej warto dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia o pracę. Podczas rozmowy z rekruterem musisz wykazać, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

Wśród najczęściej pożądanych przez pracodawców zalet wymienić można:

  • umiejętność organizacji czasu pracy,
  • umiejętność pracy zespołowej oraz samodzielnej,
  • kreatywność,
  • zdolności negocjacyjne,
  • pewność siebie,
  • sumienność,
  • punktualność,
  • zaangażowanie,
  • zdyscyplinowanie,
  • elastyczność,
  • znajomość języka obcego,
  • otwartość na zdobywanie nowych kwalifikacji.

Wymieniając mocną stronę, należy nieco rozwinąć swoją wypowiedź. Dla przykładu powyższe cechy można rozwinąć o argument:

· umiejętność organizacji czasu pracy – umiejętność pracy nad kilkoma projektami jednocześnie oraz ustalanie sobie priorytetów, które z zadań jest ważniejsze do wykonania w danym czasie,

· umiejętność pracy zespołowej – pomaga w ustalaniu z innymi współpracownikami ważnych zagadnień dotyczących pracy,

· umiejętność pracy samodzielnej – brak konieczności angażowania wielu ludzi do realizacji zadania, które bez trudu może wykonać jedna osoba oraz brak konieczności ciągłego nadzoru pracodawcy nad postępami prac,

· kreatywność – mnóstwo pomysłów i umiejętność spojrzenia „świeżym okiem” na dany temat,

· zdolności negocjacyjne – pozwalają wynegocjować najlepsze warunki współpracy,

· pewność siebie – śmiałość w kontaktach z innymi ludźmi, zarówno podczas tradycyjnych rozmów, jak i tych telefonicznych czy wideorozmów,

· sumienność – sprawdzanie swojej pracy, czy nie wkradły się żadne błędy podczas wykonywania obowiązków oraz opracowanie swojego systemu działania, który usprawnia pracę,

· punktualność – wiąże się z brakiem spóźnień, co ma szczególne znaczenie w spotkaniach z klientami czy też konieczności samodzielnego otwierania firmy,

· zaangażowanie – doprowadzanie wszystkich projektów do końca, dbałość o każdy detal wykonywanego zadania,

· zdyscyplinowanie – wiąże się z umiejętnością dotrzymywania terminów oraz realizacją projektu według zakładanych kroków,

· elastyczność – umiejętność pracy na różnych stanowiskach oraz łatwość dopasowania się do zmieniających się warunków,

· znajomość języka obcego – pozwoli na swobodne porozumiewanie się z zagranicznymi kontrahentami,

· otwartość na zdobywanie nowych kwalifikacji – podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności jest ważne zwłaszcza w przypadku stale zmieniających się warunków na rynku, przepisów oraz potrzeb klientów.

Model STAR w rozmowach kwalifikacyjnych

Opowiadanie o swoich mocnych stronach podczas rozmów kwalifikacyjnych może ułatwić zastosowanie modelu STAR. Polega on na:

  1. S (ang. specific situation) – opisaniu konkretnej sytuacji, w której się kiedyś znalazłeś,
  2. T (ang. task) – określeniu, z wykonaniem jakich zadań się to wiązało,
  3. A (ang. action) – wyjaśnieniu, jakie czynności zostały podjęte w tym celu,
  4. R (ang. result) – opisaniu rezultatu działań oraz wynikających z nich korzyści.

Wykorzystując model STAR, można posłużyć się odniesionym sukcesem zawodowym.

Jak mówić o słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W CV nie znajduje się co prawda sekcja, w której wymienia się swoje słabe strony, jednak nie oznacza to, że rekruter nie poruszy tej kwestii podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre z minusów można nawet zmienić w plusy, odpowiednio je przedstawiając. Rekruter poznając Twoje słabe punkty, jest w stanie określić, m.in. jak sobie radzisz ze stresem czy też w nieprzewidywalnych sytuacjach.

Jeżeli będziesz unikać rozmów o swoich wadach, nie wywrzesz dobrego wrażenia na swoim potencjalnym pracodawcy. Nie tylko Tobie, ale również jemu zależy na tym, abyś odnalazł się w środowisku pracy jak najlepiej i efektywnie wykonywał powierzone Ci zadania.

Nie ma osób bez słabych punktów, więc nie ma co kreować się przed rekruterem na kogoś idealnego. Będzie to zdecydowanie nieprofesjonalne podejście, a Ty nie wypadniesz wiarygodnie.

Nie zawsze pada pytanie wprost o słabe strony. Czasami może być ono nieco inaczej skonstruowane. Jako przykład można podać m.in.:

· Jak zachowasz się, gdy pracodawca Cię skrytykuje?

· Jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach?

· Co zrobisz, gdy zorientujesz się, że nie starczy Ci czasu na dokończenie projektu?

· Jak zareagujesz, gdy będziesz miał trudną sytuację z klientem?

· Która z Twoich cech dotychczas najbardziej przeszkadzała Twoim współpracownikom lub pracodawcy?

Przyznanie się do słabych stron pokazuje również pracodawcy, czy jesteś ich świadomy oraz, czy masz motywację, aby nad nimi pracować. Ponadto znajomość wad pomaga w potwierdzeniu, czy jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko. Dla przykładu osoby, które lepiej czują się w pracy samodzielnej, mogą nie odnaleźć się podczas wykonywania obowiązków w zespole. Odpowiednie przedstawienie swoich wad wbrew pozorom może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.

Świadomość zarówno mocnych, jak i słabych punktów pozwala zmaksymalizować korzyści, a także zminimalizować straty, które wynikają z indywidualnych cech charakteru. Ponadto rekruter będzie miał okazję zobaczyć, jak reagujesz w stresujących dla Ciebie sytuacjach – bo niewątpliwie pytanie o wady może wiązać się ze stresem.

Niektóre wady dyskwalifikują potencjalnych kandydatów do podjęcia pracy na danym stanowisku. Dla przykładu nikt nie zatrudni małomównej osoby na stanowisko telemarketera czy w dziale, w których konieczne są częste rozmowy z innymi współpracownikami.

Nie ma jednak co popadać w skrajności i nagle szczerze, niczym jak rachunek sumienia wyznawać całej listy swoich wad. Wystarczy skupić się na swoich dwóch lub trzech słabych stronach. Rekruter powinien przede wszystkim zapamiętać Twoje atuty.

Wady nieistotne na danym stanowisku – wymieniać czy nie?

Niestety, czasami zdarza się tak, że niektórzy na rozmowach rekrutacyjnych chcą wykpić się przed odpowiedzią, podając nieistotne wady– z punktu widzenia danego stanowiska.

Jakie wady można uznać za nieistotne?

· nie umiesz gotować – aplikując na stanowisko handlowca czy księgowej,

· nie umiesz pływać – aplikując na stanowisko marketingowca czy ekonomisty,

· nie znasz programów służących do tworzenia dokumentów – aplikując na stanowisko pracownika fizycznego,

· nie znasz języka niemieckiego – aplikując na stanowisko, na którym w ogóle nie będzie Ci on potrzebny.

Nie warto wymieniać tego typu wad, ponieważ wówczas może wyglądać to tak, jakbyś nie do końca był świadomy, na jakie stanowisko aplikujesz.

Jak zmienić wadę w zaletę?

Polecaną przez nas praktyką jest próba przekucia wady w zaletę. To sprawi, że rekruter zwróci na Ciebie uwagę i będzie miał świadomość, że pomimo słabych stron, potrafisz wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał.

Dla przykładu, przyznając się, że miewasz trudności z uporządkowaniem pracy, możesz od razu zaznaczyć, że zdecydowanie lepiej czujesz się, gdy masz jasno określony zakres działań i zawsze dążysz do tego, aby jak najlepiej uporządkować powierzone Ci zadania.

Ponadto za słabe strony, które w niektórych przypadkach mogą okazać się atutami, można uznać m.in.:

· gadatliwość – na stanowiskach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem,

· indywidualizm – na stanowiskach o ograniczonych kontaktach z klientami i innymi współpracownikami (np. programiści, analitycy),

· szybkie podejmowanie decyzji – na stanowisku kierownika zespołu lub menadżera,

· perfekcjonizm – duża dokładność na wielu stanowiskach jest mile widziana,

· szczerość – na niektórych stanowiskach mówienie „prosto z mostu” może okazać się naprawdę dużym atutem.

Zasygnalizuj chęć walki ze słabymi stronami

Możesz śmiało przyznać się rekruterowi do swoich słabych stron, nad którymi pracujesz. To da jasny sygnał, że jesteś w stanie zmotywować się, aby uporać się z przeciwnościami. Taką taktykę można obrać, gdy dane umiejętności wymagane są sporadycznie.

Możesz przyznać się, że masz problemy z pracą w zespole, ponieważ zbyt wiele bierzesz na siebie. Wskaż jednak, że pracujesz nad tym i starasz się jak najlepiej rozdysponować zadania. W ten sposób pracodawca zauważy, że jesteś świadomy swoich wad i starasz się nad nimi pracować.

Pokaż, że niektóre wady udało Ci się przezwyciężyć

Możesz również zdecydować się na przedstawienie swoich słabych stron, nad którymi pracowałeś i ostatecznie udało Ci się je przezwyciężyć.

Doskonałym przykładem jest przyznanie się do tego, że w przeszłości miało się problemy z nieśmiałością. Jednak praca nad sobą lub udział w kursach pomogły ją przezwyciężyć. To pokazuje rekruterowi, że w jakimś stopniu uporało się ze swoimi lękami i przekroczyło bariery.

Można również wspomnieć o tym, że pracuje się nad swoimi słabymi stronami. Osoby, które mają trudności z komunikacją w języku obcym (ale dobrze znają go w piśmie), mogą zaznaczyć, że uczęszczają na kurs, który ma pomóc im w swobodnym prowadzeniu rozmów w danym języku.

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie należy kłamać – ani przygotowując CV, ani uczestnicząc w rozmowie kwalifikacyjnej. Brak umiejętności, których znajomość się deklaruje, może nie tylko zostać szybko odkryte, ale także skutkować dodatkową odpowiedzialnością wobec pracodawcy. Kandydat na pracownika, który zostanie przyłapany na kłamstwie, z pewnością może zapomnieć o tym, że otrzyma zatrudnienie. Dlatego zdecydowanie lepiej nauczyć się szczerze opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach.

Pytanie o zalety i wady to element większości rozmów kwalifikacyjnych. Słyszy się je podczas aplikowania na niemalże każde stanowisko. Dlatego warto przygotować się w taki sposób, aby wypaść jak najlepiej. Czasami słabą stronę można przekuć w zaletę lub też pokazać, że ma się motywację, aby nad nią pracować.

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij