Jak znaleźć pracodawcę na staż?

Aktualizacja: 2 maja 2020
3 min
Staż zawodowy to doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia i tak zwanych kompetencji miękkich. Podczas nauki zawodu przekonasz się, jak funkcjonuje dany biznes i zweryfikujesz, czy chcesz związać z nim swoją przyszłość. Jeśli zamierzasz zakończyć staż sukcesem, powinieneś przede wszystkim pomyśleć o wyborze odpowiedniego pracodawcy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek! Jak znaleźć pracodawcę na staż?

Internet, czyli skuteczne narzędzie do poszukiwania pracodawcy na staż

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają ułatwiony dostęp do ogłoszeń od potencjalnych pracodawców. W Internecie regularnie pojawiają się oferty związane ze stażami i praktykami studenckimi. Szereg interesujących ogłoszeń znajdziesz między innymi w serwisie Students.pl, który jest w stu procentach wiarygodny, ponieważ skrupulatnie sprawdza rzetelność każdego ogłoszeniodawcy. Wystarczy wybrać preferowaną branżę, przygotować dokumenty aplikacyjne i odpowiedzieć na propozycję przedsiębiorstwa, w którym chciałbyś odbyć staż zawodowy.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Kolejną metodą mogącą skutkować wcieleniem się w rolę stażysty w wymarzonej firmie jest bezpośredni kontakt z wybranymi przedsiębiorstwami. W ten sposób możesz zastosować autoreklamę, przedstawiając swojemu potencjalnemu pracodawcy swoje największe atuty, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności, które przydadzą się podczas pracy na danym stanowisku. Nikt nie da Ci gwarancji, że na takim spotkaniu od razu podpiszesz umowę o staż zawodowy, lecz być może potencjalny pracodawca doceni Twoje odważne podejście i uzna, że w przyszłości możesz być kluczowym ogniwem jego firmy. Gdy przedsiębiorstwo zdecyduje, że aktualnie nie planuje poszerzania kadry pracowniczej, zostaw swoje CV. Możliwe, że za kilka tygodni lub miesięcy otrzymasz telefon z propozycją praktyk lub zatrudnienia.

Staż dostępny tylko przez stronę firmową

Niektóre przedsiębiorstwa przeprowadzają rekrutacje bez ogłaszania się na dużych portalach internetowych i korzystania z pozostałych mediów. W takich przypadkach jedynym sposobem na znalezienie oferty stażu zawodowego jest odwiedzenie firmowej strony internetowej pracodawcy. W ten sposób firmy sprawiają, że na ich oferty odpowiadają tylko osoby naprawdę zainteresowane pracą na określonym stanowisku i mocno związane z branżą. Przeprowadzana w „ukryciu” rekrutacja pozwala przedsiębiorcom uniknąć zbyt dużej liczby CV od osób, które stosują nielubianą na rynku pracy metodę masowej wysyłki życiorysu zawodowego. Każdy pracodawca ceni, gdy po CV widać, że kandydat ma realne predyspozycje do pracy w jego firmie. Zatem warto zajrzeć od czasu do czasu na strony internetowe przedsiębiorstw, w których chciałbyś odbyć staż zawodowy.

Networking nie tylko dla biznesmenów

Networking obecnie jest podstawą w budowaniu relacji biznesowych. Poznawanie i utrzymywanie wartościowych relacji z osobami z różnych branż może przynieść ogrom korzyści osobom poszukującym dobrej oferty stażu zawodowego. Jeśli tylko masz taką możliwość, pojawiaj się na branżowych imprezach, takich jak konferencje, szkolenia czy targi pracy. Bądź otwarty na nowe znajomości i staraj się jak najlepiej zaprezentować osobom, z którymi możesz w przyszłości współpracować. Pamiętaj, że umiejętnie stosowany networking to narzędzie, które przynosi znakomite rezultaty nie tylko doświadczonym biznesmenom.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane w niniejszym artykule porady pomogą Ci w znalezieniu wymarzonego stażu zawodowego, który może otworzyć przed Tobą drzwi do kariery!