Aktualizacja: 1 kwietnia 2021
5 min
Według teorii Milgrama, od każdej osoby na świecie dzieli nas tylko sześć innych. To oznacza, że nawet jeśli Ty nie znasz pana X czy pani Y, z którymi chciałbyś pracować, to z dużym prawdopodobieństwem zna ich znajomy lub znajomy znajomego. Skąd brać te kontakty? Jak je nawiązywać? To jest właśnie networking.

Każdy z nas uprawia networking, i to od lat. Kiedy polecasz lekarza, fryzjera, trenera personalnego czy nawet klub na wieczór – uprawiasz networking. Sięgnijmy do definicji cenionych przeze mnie ekspertów w tej dziedzinie: „Networking to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony za pomocą wzajemnie korzystnych kontaktów.” (Grzegorz Turniak, Roman Wendt). „Networking to danie szansy przypadkowi.” (Grzegorz Turniak).

Spotykam się czasem z definicjami networkingu zawężającymi to pojęcie do sieci kontaktów ułatwiających znalezienie pracy i budzi się we mnie wewnętrzny sprzeciw, ponieważ networking to coś więcej, znacznie więcej – to sztuka. Bo nie pomoże Ci absolutnie w niczym nawet najgrubszy plik zebranych wizytówek, jeśli nie umiesz go użyć i nie stoją za nimi zbudowane przez Ciebie relacje.

Potrzeby. Wszystko zaczyna się od ludzkich potrzeb. Każdy z nas je ma. (Czasem warto na nowo popatrzeć sobie na piramidę potrzeb Maslowa. A tak przy okazji, nie każdy wie, że na krótko przed śmiercią Abraham Maslow dodał do swojej piramidy jeszcze dwie potrzeby wyższego rzędu: piękna i estetyki, oraz prawdy i dobra!) Tak więc to, że polecasz fryzjera wynika z potrzeby, jaką odczuwa osoba, której go polecasz. Chcesz pomóc i wiesz, że polecasz fachowca, bez wahania dzielisz się swoim sprawdzonym kontaktem a Twój znajomy być może w niedalekiej przyszłości, kiedy Ty będziesz w potrzebie, poleci Ci kogoś innego.

Chodź na spotkania i konferencje. Networking to bywanie, niewątpliwie. W tym kontekście wielokrotnie bywa podkreślane, że to właśnie networking a nie netsitting czy tylko netwriting. Bywaj tam, gdzie dzieją się rzeczy Cię interesujące; tam, gdzie bywają ludzie Cię interesujący; słuchaj ich uważnie i szukaj okazji, by porozmawiać, zadać pytanie czy wyrazić swoją opinię. Jeśli Ci się podobało wystąpienie czy wykład – powiedz to prelegentowi. Nie wypada? Masz wątpliwości, czy on tego oczekuje? Otóż nie znam nikogo, kto nie potrzebuje potwierdzenia, że to co mówi czy robi znajduje uznanie słuchaczy. Ludzie potrzebują wiedzieć, że robią coś dobrze. To największy komplement. Jesteś na początku swojej kariery zawodowej, z pewnością masz wiele pytań, nie wahaj się podzielić swoimi wątpliwościami czy wręcz spytać o radę eksperta.

W tej chwili już niemal standardem są wspomniane wcześniej sesje networkingowe, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń do poznania się, wymiany wizytówek i nawiązania kontaktów. Przy okazji warto przemyśleć sobie, co odpowiesz, jeśli podczas takiej sesji ktoś zada Ci pytanie, co robisz, co Cię interesuje lub jakich kontaktów szukasz?

Buduj sieć kontaktów. Krótka rozmowa i wymiana wizytówek to już wystarczający powód, by zaprosić taką osobę do swojej sieci kontaktów w GoldenLine czy LinkedIn. Być może już niedługo Ty sam lub Twoja firma będziecie organizować ciekawe spotkanie i zaprosisz na nie poznane w ten sposób osoby. Niewykluczone też, że bywając na różnych spotkaniach będziesz spotykać te same osoby, ale wtedy już nie będą one zupełnie obce i będzie łatwiej nawiązać rozmowę, wymienić swoje wrażenia z obecnego spotkania. O kontakty należy bowiem dbać i pielęgnować je.

Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji brać udział w spotkaniu powiązanym z sesją networkingową albo z niej uciekłeś (znam takich!), to rozejrzyj się jak najszybciej wokół siebie i tym razem nie uciekaj.

Organizacje networkingowe. Najbardziej znana to BNI (Business Network International) – działa na zasadzie wzajemnej rekomendacji kontaktów biznesowych, ciekawe są np. tzw. śniadania biznesowe czyli spotkania danej grupy BNI, podczas których każdy z obecnych prezentuje krótko swoją osobę oraz przedstawia, co ma sam do zaoferowania i jakich kontaktów biznesowych poszukuje. I tutaj dochodzimy do sedna networkingu – prawdziwy networking to nie tylko chęć czerpania korzyści dla siebie, ale również gotowość do zaoferowania czegoś od siebie.

Kiedy po raz pierwszy znalazłam się na takim śniadanku biznesowym, ładnych parę lat temu, przeżyłam szok. Ludzie z taką łatwością mówili o sobie i o tym, co mają do zaproponowania, co tworzą, jakie usługi świadczą, w czym mogą pomóc a jednocześnie jasno i szalenie precyzyjnie formułowali swoje potrzeby i poszukiwane kontakty biznesowe. To tak można?! To ogromna umiejętność, by w kilka minut, czasem kilkadziesiąt sekund, powiedzieć o sobie to, co najistotniejsze i zainteresować drugą osobę.

BNI to największa organizacja tego typu w Polsce, ale w Twojej okolicy z pewnością znajdziesz kluby i towarzystwa biznesowe, czy spotkania ludzi przedsiębiorczych. Networking to umiejętność biznesowa, której można się nauczyć.

Ivan Misner, założyciel BNI, powtarza, że proces budowania trwałych relacji biznesowych składa się z trzech kroków: V-C-P.

V- Visibility – stwórz możliwość, byś mógł zaistnieć, przyjdź na spotkanie, daj się znaleźć w social media i rób to w sposób przemyślany.

C- Credibility – bądź wiarygodny w tym, co robisz; znaj swoje mocne strony, bądź autentyczny i spójny z wartościami, którymi się kierujesz w życiu.

P- Profitability – bądź gotów do korzystania z relacji biznesowych dla swoich celów, jak i do wspierania innych w rozwijaniu ich biznesu. Tu obowiązuje zasada wzajemności.

Każdemu zainteresowanemu tematem polecam: