Jak znaleźć pracodawcę na staż?
Określ swoje cele zawodowe
Zanim zaczniesz szukać pracodawcy na staż, powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe. Koniecznie zorientuj się, w której branży lub firmie najlepiej rozwiniesz swoje umiejętności. Zakres stażu powinien choć częściowo pokrywać się z twoimi zainteresowaniami lub wymarzoną ścieżką kariery. Nie musi to być idealne dopasowanie – ba, zazwyczaj tak nie będzie, ale upewnij się, że zdobyte doświadczenie rzeczywiście przyda Ci się w dalszej karierze.
Nie traktuj również stażu jako krótkoterminowego rozwiązania. Pomyśl o nim jako o elemencie długofalowego planu rozwoju twojej kariery. Nie bój się powiedzieć na rozmowie z rekruterem, gdzie widzisz siebie w dalszej przyszłości i na czym najbardziej Ci zależy podczas stażu. Pracodawcy doceniają osoby, które mają jasno określone cele i nie boją się mówić o swoich potrzebach, jak i ambicjach.
Wykorzystaj sieć kontaktów
Nie oszukujmy się – z roku na rok networking ma coraz większe znaczenie, a powinno się go praktykować już od samego początku kariery zawodowej, a nawet jeszcze wcześniej. Jeśli poleci Cię zaufana osoba, to istnieje znacznie większa szansa, że dostaniesz się na staż. Dlatego warto rozmawiać o swoich planach zawodowych z rodziną, znajomymi, a także z nauczycielami lub wykładowcami. Niejednokrotnie to właśnie te relacje pomagają w znalezieniu pracodawcy, który zorganizuje wartościowy staż.
Jeśli nie masz rozbudowanej sieci kontaktów, załóż konto na LinkedIn i skrupulatnie je uzupełnij. Dodaj swoje umiejętności, opisz znajomość języków, zadbaj o profesjonalne zdjęcie profilowe. Następnie dodaj kilku rekruterów z twojej okolicy do sieci kontaktów i zapytaj się ich o to, czy prowadzą rekrutacje na staże. Nawet, jeśli tego nie robią, to z reguły zostawią jakąś praktyczną poradę lub uwagę, która zwiększy twoje szanse na sukces!
Gdzie szukać ofert staży?
Pracodawcy rzadko umieszczają oferty staży na płatnych job boardach. Koszt umieszczenia ogłoszenia na Pracuj.pl lub Rocket Jobs jest duży, a chętnych i tak nie brakuje. Duże korporacje zamiast tego umieszczają ogłoszenia w mniejszych serwisach lub bezpośrednio na swoich stronach kariery – w ten sposób aplikują głównie osoby, które są najbardziej zaangażowane w poszukiwania. Wykorzystaj to i przeglądaj regularnie serwisy karier wybranych firm.
Jesteśmy serwisem skierowanym do studentów, uczniów i absolwentów szkół wyższych, a więc osób młodych. Pracodawcy chętnie zamieszczają u nas ciekawe ogłoszenia – sprawdź oferty staży studenckich na Students.pl!
Pamiętaj, aby w trakcie przeglądania ofert szczegółowo zapoznać się z wymaganiami oraz opisem obowiązków. Pracodawcy niemal zawsze dość dokładnie zamieszczają swoje oczekiwania wobec stażystów, wyjaśniają również, czego można nauczyć się na stażu. Zapoznaj się z tą listą, zanim wyślesz swoje zgłoszenie. Regularnie aktualizuj również profil na LinkedIn i zaznacz na nim, że jesteś #OpenToWork.
Możesz też skorzystać ze słynnej sztuczki naszych dziadków i pradziadków, czyli wysłać swoje CV bezpośrednio do działu HR i liczyć na przyjęcie na staż, nawet jeśli firma w tym momencie go nie organizuje. Nawet jeśli tym razem się nie uda, to twoje zgłoszenie trafi do ATS-u, czyli wewnętrznego systemu z bazą CV. Jeśli w przyszłości firma postanowi zorganizować staż, rekruter najpierw przeszuka ATS i zadzwoni do Ciebie jako pierwszej osoby, jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia. Zwiększy to więc szansę na zdobycie stażu.
Dopracuj swoje CV
Pamiętaj, żeby dopracować dokumenty aplikacyjne. Zadbaj o profesjonalne, dobrze napisane CV – od niego zależy to, czy pracodawca zdecyduje się zaprosić Cię na rozmowę rekrutacyjną. Możesz również napisać i dołączyć do zgłoszenia krótki list motywacyjny, a także załączyć referencje w CV np. od wykładowcy.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, umów się na konsultację CV z rekruterem z agencji rekrutacyjnej TopTalents. Z kodem STUDENTS99 otrzymasz 30 zł zniżki!
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Pojawiło się zaproszenie na pierwszą rozmowę rekrutacyjną? To świetna wiadomość, ale nie spoczywaj na laurach – poza tobą są na pewno dziesiątki, jeśli nie setki kandydatów. Musisz się na tyle dobrze zaprezentować, że wyróżnisz na ich tle. Pamiętaj, że pracodawcy szukają stażystów, którzy są zaangażowani, chętni do nauki i wykazują się inicjatywą. Podczas rozmowy musisz udowodnić, że wpisujesz się w ten profil. Wyjaśnij również, dlaczego zależy Ci na pracy właśnie w tej firmie.
Przygotuj się na pytania o twoje przyszłe plany zawodowe oraz oczekiwania wobec stażu. Pracodawca chce widzieć, że masz wizję swojej kariery i wiesz, w jaki sposób staż pomoże zrealizować twoje plany. Po rozmowie podziękuj za poświęcony czas i wyraź gotowość do dalszej współpracy. Czekaj cierpliwie na odpowiedź, jeśli nie dostaniesz jej po kilku dniach, uprzejmie przypomnij się rekruterowi za pomocą maila lub SMS-a i poproś o krótki feedback po rozmowie.