Czym agencja rekrutacyjna różni się od agencji pracy?
Na wstępie warto zaznaczyć, że agencja rekrutacyjna nie jest tożsama z agencją pracy. Obydwie aktywnie wspierają rynek pracy, jednakże pełnią różne role. Agencja pracy pomaga nie tylko pracodawcom w znajdywaniu personelu, ale również jest przestrzenią, w której osoba szukająca zatrudnienia może otrzymać spersonalizowane oferty dostosowane do jego oczekiwań i potrzeb. Tak też agencja pracy pośredniczy w kontaktach pomiędzy kandydatami na określone stanowisko a pracodawcami.
Agencja rekrutacyjna natomiast zajmuje się przeprowadzaniem naboru pracowników do danego przedsiębiorstwa, dlatego też jest odpowiedzialna za wybór właściwych na określone stanowisko kandydatów. Rekruterzy mają za zadanie w przejrzysty sposób opisać stanowisko i wybrać takie osoby, które najlepiej pasują do profilu kandydata.
Rola specjalistów od HR jest kluczowa w procesie budowania zgranego zespołu przedsiębiorstwa. Agencja rekrutacyjna odpowiada bowiem za selekcję kandydatów i wybranie takich, którzy przyczynią się do rozwoju firmy i będą mogli sprostać wymaganiom pracodawców. Agencje rekrutacyjne zajmują się zatrudnianiem pracowników niższego, średniego i wyższego szczebla w określonych branżach. Może być więc tak, że jedna agencja rekrutacyjna specjalizuje się w branży IT, inna zaś w bankowości i finansach.
System działania agencji rekrutacyjnych
Agencje rekrutacyjne zatrudniają headhunterów – tzw. łowców głów, czyli ekspertów, którzy są wykwalifikowani w poszukiwaniu najlepszych kandydatów na wybrane stanowiska pracy. Headhunterzy bardzo często są specjalistami w określonej branży – np. IT – dzięki czemu doskonale znają profil kandydata, wiedzą, na czym polega specyfika pracy w branży i bardzo płynnie poruszają się w środowisku branżowym, znając fachową terminologię i szczegóły związane z pełnieniem obowiązków na tym stanowisku.
Agencje rekrutacyjne współpracują z fachowcami, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić rekrutację end-to-end. Świadczą oni usługi konsultingu dla pracodawców i planują cały proces rekrutacji aż do samego końca. Jest to niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw, w których często zatrudnia się nowych pracowników a jednocześnie nie ma działu HR, który by się tymi rekrutacjami mógł w pełni odpowiedzialnie zająć.
Zalety korzystania z agencji rekrutacyjnych
Agencje rekrutacyjne wyręczają pracodawców i przejmują na siebie obowiązki związane z procesem pozyskiwania nowych pracowników. Rekrutacja składa się z kilku etapów – począwszy od poszukiwania osób pasujących do profilu kandydata, przez przeprowadzenie selekcji nadesłanych zgłoszeń, skontaktowanie się z poszczególnymi osobami i przeprowadzenie z nimi rozmów kwalifikacyjnych, aż po wybranie najlepszych kandydatów, którzy zostaną zatrudnieni w danej organizacji gospodarczej. Jeżeli jesteś kandydatem i chcesz przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej z agencją, kieruj się tymi samymi poradami jak te dotyczące standardowej rekrutacji bezpośrednio w firmie. Przykładowe artykułu które mogą Ci pomóc:
- Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?
- Przykładowe pytania rekrutacyjne na rozmowie rekrutacyjnej
- Jak opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rola agencji rekrutacyjnej w budowaniu kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa
Najlepsze agencje rekrutacyjne w Polsce, w których headhunterzy znający poszczególne branże wiedzą, jak pozyskiwać odpowiednich kandydatów na określone stanowiska, przyczyniają się do tworzenia efektywnych, odnoszących sukcesy i generujących wyniki finansowe zespołów. Nowoczesne zarządzanie kompetencjami pracowników oparte jest na zasadzie traktowania personelu jako kapitału przedsiębiorstwa.
Rolą agencji rekrutacyjnej jest przeprowadzenie całego procesu zatrudniania pracowników, zaczynając od stworzenia ogłoszeń, przez selekcję kandydatów, aż do wybrania właściwych osób, które podpiszą stosowną umowę z pracodawcą. Rekrutacja, choć z pozoru może nie wydawać się niczym skomplikowanym, składa się z etapów a specjaliści w branży muszą poznać wiele technik i metod pracy z ludźmi, by wiedzieć, jak odkryć kompetentnych, rzetelnych i spełniających kryteria kandydatów na określone stanowiska.
Rozmowa rekrutacyjna jest szansą poznania kandydatów. Specjaliści mający wiedzę na temat branży, specyfiki pracy i oczekiwań pracodawców, mogą swobodnie prowadzić spotkania i oceniać przygotowanie osób, które biorą udział w procesie rekrutacyjnym. Pierwsze wrażenie to nie wszystko. Spośród wielu zgłoszeń trzeba znaleźć te, które mogą przynieść duże korzyści dla przedsiębiorstwa zlecającego rekrutację.
Koszty współpracy z agencją rekrutacyjną są wprost proporcjonalne do efektów, jakie firma, która zleca ekspertom rekrutację, może uzyskać. Wybór profesjonalnej kadry pracowników jest niezwykle ważny, ponieważ zapobiega ciągłej rotacji personelu i konieczności poszukiwania kolejnych osób na zwalniane stanowiska. Im więc skuteczniejsza rekrutacja, tym w praktyce mniej zbędnych kosztów. Lepiej zatem, jeśli profesjonalna agencja rekrutacyjna przeprowadzi rekrutację end-to-end, co zaowocuje stworzeniem efektywnego zespołu.