Co to jest Wielka Czwórka / BIG4?

Marek Wojna
Ekspert kariery w Students.pl
Aktualizacja: 27 lipca 2021
2 min
Audyt to czynność niezbędna w każdej, zarówno większej jak i mniejszej firmie. Na świecie istnieją cztery rozpoznawalne w każdym kraju firmy audytorskie, które podobnie jak każde inne przedsiębiorstwo, również poszukują kandydatów do pracy. Czy warto pracować w takim miejscu?Co to jest Wielka Czwórka / BIG4?

Mianem Wielkiej Czwórki nazywamy w sposób umowny cztery największe na świecie instytucje, zajmujące się przeprowadzanie audytów finansowych. Na Wielką Czwórkę, czy inaczej - BIG4 składają się gigantyczne korporacje o nazwach rozpoznawalnych prawdopodobnie w każdym zakątku Ziemii – Deloitte, Ernst&Young, KPMG oraz PwC.

Wielka Czwórka w obecnym swoim kształcie istnieje od 2002 roku, kiedy to upadłość ogłosiła firma Arthur Andersen, która była składową Wielkiej Piątki, poprzedniczki obecnego BIG4. Warto tutaj wspomnieć też, że pierwsze wspomnienie grupy korporacji zajmujących się audytem sięga lat osiemdziesiątych XX wieku, z tym, że wówczas firm tych było więcej, a łącznie nazywane były Wielką Ósemką.

Skoncentrowane firmy audytorskie pod wspólną nazwą Wielkiej Czwórki to miejsce, w którym warto zdobywać doświadczenie na ścieżce swojej kariery zawodowej. Firmy te konkurują o najlepszych kandydatów na stanowiska zarówno pracy, jak i praktyk. Promocja miejsc pracy realizowana jest wielotorowo, za pośrednictwem wielu kanałów informacyjno-promocyjnych, począwszy od portali z ogłoszeniami o pracę, a kończąc nawet na filmikach promocyjnych w serwisie YouTube.

Kariera w Wielkiej Czwórce to bardzo ważny element w CV, który z pewnością będzie świetnie o nas mówić w dalszej karierze zawodowej, a ponadto dzięki pracy w tym miejscu możemy zdobyć bardzo cenne doświadczenia dotyczące pracy w tej branży.