Co to jest AML?

Aktualizacja: 30 czerwca 2021
1 min
Pranie brudnych pieniędzy, finansowanie działania grup przestępczych czy organizacji terrorystycznych to procedery, które często upatrują źródła pieniędzy w dużych korporacjach, często rozlokowanych na zasadzie oddziałów na całym świecie. Dlatego w tak dużych organizacjach tworzone są działy AML.Co to jest AML?

AML to wszelkie czynności, jakie podejmowane i prowadzone są w firmach na całym świecie, gdzie wspólnym celem zawsze jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy. Skrót AML podchodzi od angielskiego pojęcia Anti-Money Laundering, co oznacza właśnie zwalczanie procederu „prania pieniądza", pochodzącego z działalności przestępczej lub korzystanie z firmowego systemu pieniężnego do celów finansowania działalności przestępczej.

W większych firmach tworzone są całe działy AML, składające się z analityków, mających za zadanie weryfikować transakcje finansowe, realizowane w firmach w taki sposób, aby móc wykryć potencjalnie podejrzane czynności, a następnie przekazać zdobyte informacje w taki sposób, aby powstrzymać przestępczy proceder.

Działy AML wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie, które stworzono z myślą o tych działach oraz o wspieraniu wykrywania prób prania brudnych pieniędzy i finansowania działalności terrorystycznej. Osoby pracujące w działach AML doskonale posługują się językami obcymi. Zazwyczaj, podczas procesu rekrutacji pracowników do takiego działu, konieczne jest posługiwanie się przynajmniej jednym językiem więcej niż tylko angielski.