Zarabianie na grach w 2022: sześć sposobów`

Aktualizacja: 26 lutego 2023
9 min
Popularność gier komputerowych i mobilnych jeszcze nigdy nie była tak duża – z najnowszych badań firmy Statista wynika, że w 2021 r. na świecie było niemal 3,5 miliarda graczy. A liczba ta wciąż rośnie! Okazuje się, że gaming może być nie tylko hobby, ale też sposobem na życie, lub przynajmniej na dorobienie do domowego budżetu. Jak zarabiać na grach? Czy rzeczywiście jest to opłacalne? Oto sześć sposobów na zarabianie na grach w 2022 r.Zarabianie na grach w 2022: sześć sposobów`

Prowadzenie kanału gamingowego na YouTube

Gdy YouTube dopiero raczkował, większość osób nie miała w domu komputera pozwalającego na rozgrywkę w najnowsze produkcje. Tak właśnie powstał zawód youtubera gamingowego – użytkownicy serwisu nagrywali, jak grają i komentowali swoje działania, zarabiając na reklamach wyświetlanych przed filmem. Z czasem ich kanały urosły do setek tysięcy subskrybentów, co przełożyło się na gigantyczne zarobki.

Obecnie gry nie są już aż tak popularne jak przed kilkoma latami. Wśród największych kanałów próżno szukać osób zajmujących się gamingiem, a większość influencerów tworzy obecnie treści typowo lifestyle’owe. Mimo to na pracy jako youtuber gamingowy wciąż da się nieźle zarobić – po prostu jest to bardzo trudne. Trzeba tworzyć ciekawe, wyróżniające się treści, zebrać wierne grono widzów i zmonetyzować kanał w taki sposób, by nie zrazić odbiorców.

To trudne zadanie, które wymaga nie tylko ogromnych nakładów czasowych, ale też dużo energii, charyzmy i ciekawego pomysłu na treści. Prowadzenie kanału gamingowego na YouTube może przynieść duże dochody, ale tylko pod warunkiem zebrania sporej widowni. Warto przy tym zauważyć, że nawet mniejsi youtuberzy gamingowi mogą liczyć na zarobki – nawet jeśli nie ze współprac z firmami, to z reklam Google AdSense oraz afiliacji. Własny kanał gamingowy na YouTube może okazać się skutecznym sposobem na zarabianie na swojej pasji.

Zarabianie na streamowaniu gier

Streamowanie gier przypomina prowadzenie własnego kanału na YouTube, z tym, że wszystko odbywa się na żywo, a widzowie mają okazję do prowadzenia interakcji ze streamerem. To właśnie na Twitcha oraz inne podobne platformy przeniosła się większość osób chcących oglądać i tworzyć treści gamingowe.

Co prawda konkurencja jest ogromna, ale osoby z interesującym pomysłem na treści i nietypową osobowością wciąż mają spore szanse na wybicie się. Praca jako streamer może stać się pełnoetatowym zajęciem, szczególnie w przypadku większych kanałów. Głównym sposobem na zarobek są wpłaty od widzów oglądających transmisję, a także współprace oraz reklamy. Zysk zależy głównie od stopnia zaangażowania widowni.

Prowadzenie streamów z gier bywa męczące, ale większość osób traktuje to jako hobby, które zapewnia dodatkowe dochody. W przypadku małych i średnich kanałów są one raczej niewielkie, dużo mniejsze niż na YouTube. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie streama jest mało wymagające – wystarczy usiąść przed komputerem i włączyć transmisję, podczas gdy film trzeba nagrać i zmontować przed wrzuceniem na YouTube.

Własny blog o grach

To kolejny, trzeci już sposób na zarabianie na grach w 2022 r. na własnej twórczości. Tym razem mowa o blogu, a więc osobistej witrynie z tekstami na wybrane tematy. Prowadzenie bloga o grach ma najniższy próg wejścia – wystarczy założyć darmową stronę lub zapłacić kilkadziesiąt złotych za najtańszy hosting, a następnie regularnie wrzucać na niego teksty.

Zawodowi blogerzy zarabiają głównie na współpracach z firmami oraz na reklamach umieszczonych na stronie. Niestety zysk zależy głównie od liczby czytelników, a małe blogi mogą liczyć na groszowe przychody. Dlatego kluczowe jest regularne wstawianie wpisów oraz pozyskiwanie nowych odbiorców. To ważne, by pisać ciekawe, angażujące teksty, które trafią w gusta czytelników i przysporzą nowych wejść z wyszukiwarek oraz mediów społecznościowych.

Większość blogerów korzysta z systemów reklamowych takich jak Google Adsense, ale zyski z nich są niewielkie i wymagają dziesiątek tysięcy odwiedzających co miesiąc. Doskonały pomysł na zarabianie na blogu o grach to afiliacja, reklamując bezpośrednio poszczególne tytuły. Najlepsi blogerzy gamingowi zarabiają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Praca jako tester gier

Każda gra przed trafieniem na sklepowe półki musi zostać sprawdzona pod kątem występujących błędów. Wiele współczesnych produkcji ma z tym duże problemy, przez co popyt na pracę jako tester gier jest ogromny.

To pełnoetatowe zajęcie, wymagające doskonałej znajomości branży gier oraz cierpliwości. Każdego dnia pracy testerzy gier dokładnie sprawdzają każdy element rozgrywki i wyszukują błędów. Co istotne, faktycznej rozgrywki jest w tym niewiele – pracuje się głównie na wersjach testowych gry, weryfikując poprawność implementacji poszczególnych mechanik i szukając bugów.

Każde wykryte niedociągnięcie trzeba opisać w raporcie napisanym w języku angielskim. Testerzy gier w większości przypadków pracują w wyspecjalizowanych zagranicznych firmach, które pracują jednocześnie nad dziesiątkami różnorodnych projektów. Studia gamingowe rzadko kiedy zatrudniają testerów gier na własną rękę, choć obecnie zdarza się to coraz częściej. Jest to wymagający zawód, ale też skuteczny i przyjemny sposób na zarabianie na grach w ramach pracy na etacie.

Zarabianie na turniejach e-sportowych

Choć większości z nas e-sport kojarzy się z długimi godzinami spędzonymi przed komputerem, to tak naprawdę jest to, przynamniej z definicji, dziedzina sportu. Zamiast atletów czy piłkarzy rywalizują w niej najlepsi gracze w danej grze. Często zarabiają oni dużo więcej od tradycyjnych sportowców!

Nie każda gra umożliwia rywalizację między graczami, a nie wszystkie tytuły e-sportowe cieszą się zainteresowaniem graczy. Najpopularniejsze gry e-sportowe to:

  • League of Legends,
  • Counter Strike: Global Offensive,
  • Valorant,
  • Dota 2,
  • Overwatch.

W każdej z nich ścierają profesjonalne drużyny składające się z kilku graczy. Ich członkowie, podobnie jak tradycyjni sportowcy, podpisują kontrakty i oferty sponsoringu, pobierają też pensje i nagrody za wygrane. Najlepsi gracze zarabiają na turniejach e-sportowych nawet kilka milionów dolarów rocznie. Dotyczy to szczególnie Doty 2, gdzie nagrody są wielokrotnie wyższe, niż w przypadku innych tytułów.

Warto jednak pamiętać, że wejście na szczyt to ciężka i wymagająca droga. Konkurencja jest ogromna, bo tysiące graczy chce zarabiać na swoim hobby. By zarabiać z pracy jako e-sportowiec, trzeba ogromny talent i pasję do gry, a także determinację, by szlifować te cechy ciężką, wieloletnią pracą. Tak jak w zwykłym sporcie, na szczyt trafiają jedynie najlepsi.

Sprzedawanie przedmiotów w grach online

Miłośnicy gier MMO na pewno wiele razy spotkali się z ofertami sprzedaży złota czy przedmiotów za prawdziwe pieniądze. W większości gier online jest to wbrew regulaminowi, a za takie działania można dostać dożywotniego bana, ale mimo to wiele osób wybiera ten sposób zarabiania na grach.

Sprzedawanie przedmiotów w grach online jest bardzo proste – wystarczy założyć konto w popularnej produkcji i rzucić się w wir rozgrywki. Najpierw jednak trzeba doskonale poznać świat oraz mechanikę gry, by możliwie efektywnie wykorzystać poświęcony czas. Warto też upewnić się, że tytuł wciąż cieszy się dużą popularnością wśród graczy, którzy faktycznie chętnie kupują złoto i przedmioty.

Niestety zarobki na sprzedawaniu przedmiotów w grach online są relatywnie niewielkie. Dotyczy to szczególnie zagranicznych produkcji, gdzie w podobny sposób pracują tysiące graczy z najbiedniejszych państw świata, przez co ceny wirtualnych przedmiotów i złota są bardzo niskie. To nieopłacalny sposób na zarabianie na grach, chyba że znajdzie się działającą metodę na osiąganie dużych zysków... Ale zawsze można też spieniężyć wyposażenie konta w grze online, w którą już od lat nie gracie.

Handel skinami i przedmiotami na Steamie

Osobną kategorią przedmiotów są skiny, czyli skórki do postaci, ubrań czy broni dostępne na Steamie. To największa platforma gamingowa na świecie, umożliwiająca obrót wirtualnymi przedmiotami za prawdziwe pieniądze. Można je wydawać tylko na zakup gier w serwisie, ale gracze bez problemu je wypłacają, korzystając z usług pośredników.

Na przedmiotach z najpopularniejszych tytułów dostępnych na Steamie można nieźle zarobić, szczególnie że wypadają one ze zwykłej rozgrywki. Zazwyczaj skiny są warte grosze, ale można zdobyć przedmiot warty kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, nie wydając przy tym nawet złotówki!

Inne sposoby na zarabianie na grach

Opisaliśmy sześć najpopularniejszych sposób na zarabianie na grach, ale to nie wszystko. Są jeszcze inne metody, po które mogą sięgnąć gracze chcący czerpać zysk ze swojego hobby. Oto trzy dodatkowe sposoby na zarabianie na grach!

Robienie zadań związanych z grami

W internecie można znaleźć szereg serwisów oferującychnagrody oraz gotówkę za wykonywanie zadań związanych z grami. Są to m.in.:

  • Dogry.pl.
  • Gamehag.pl,
  • Bananki.pl.

Każda z tych stron ma w ofercie zadania do różnych gier online. Często są to mniej popularne produkcje, których deweloperzy chcą przyciągnąć nowych graczy i ożywić tytuł.

By zarabiać w ten sposób, należy zarejestrować się z linku wygenerowanego przez serwis i wykonywać wyznaczone zadania, np. wbić poziom albo zdobyć określoną liczbę punktów. W zamian za aktywność strona wynagradza nas punktami, które można wymienić na nagrody takie jak karty przedpłacone i kody Paysafecard.

To ciekawy i prosty sposób na zarabianie na grach, ale dochody rzadko kiedy przekraczają kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Robienie zadań związanych z grami pozwala na dorobienie na hobby, a nie na pracę na pełen etat.

Sprzedawanie kont w grach online

Wiele osób po zakończeniu przygody z grą decyduje się na sprzedaż konta innym graczom. W końcu po co ma się ono marnować, skoro można zarobić za nie niemałe pieniądze?

Sprzedawać i kupować konta można na specjalnych stronach umożliwiających zawieranie tego rodzaju transakcji. Dwa obecnie najpopularniejsze serwisy to PlayerUp oraz PlayerAuctions. Można na nich znaleźć konta do niemal wszystkich gier online i platform streamingowych, w tym tanie konta Steam z setkami gier.

Warto pamiętać, że przy sprzedaży należy udostępnić kupującemu adres e-mail, na który zostało założone konto. W przypadku kont na platformach gamingowych cena konta jest z reguły o wiele niższa od łącznej wartości wszystkich gier – warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji o sprzedaży konta.

Boosting

Boosting to popularny sposób na podwyższenie rangi w popularnych grach wieloosobowych. Dotyczy to szczególnie tych tytułów, gdzie ranga ma ogromne znaczenie podczas rozgrywki. Najlepsi gracze wykorzystują umiejętności i wygrywają mecz za meczem tak, by statystyki konta znacząco się poprawiły. Taka usługa rzecz jasna kosztuje i to dość słono, bo boostować mogą tylko najbardziej utalentowani gracze.

Na boostowaniu można nieźle zarobić, a największym problemem jest nie tylko znalezienie klientów, co dotrzymanie danego słowa. W przypadku boostowania płaci się za efekty, a więc za zwiększenie rangi. Ten sposób zarabiania na grach to coś dla tych osób, które są pewne swoich umiejętności w rozgrywkach rankingowych.

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij