Praca jako tester gier – zarobki i wymagania

Zdjęcia profilowe Marek Wojna
Marek Wojna
Ekspert kariery w Students.pl
Aktualizacja: 16 stycznia 2022
8 min
Olbrzymi sukces CD Projektu, Techlandu, 11bit oraz innych spółek sprawił, że Polska stała się jednym ze światowych liderów branży gamingowej. Na polskim rynku działają nie tylko liczne studia produkujące gry, ale też firmy zajmujące się ich testowaniem. Nie ma co się dziwić – bez pracy testera gier gotowy produkt byłby pełen błędów i niedopatrzeń, przez co mało który gracz mógłby czerpać przyjemność z rozgrywki. Czym dokładnie zajmuje się tester gier i jak wygląda jego praca? Kto może nim zostać? Jakie wymagania musi spełnić i na jakie zarobki może liczyć? Czytając ten poradnik poznasz odpowiedzi na powyższe pytania i dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o pracy jako tester gier!Praca jako tester gier – zarobki i wymagania

Czym zajmuje się tester gier?

Tester gier w trakcie pracy gra on w nieukończoną wersję gry i szuka różnych problemów z rozgrywką takich jak błędy, bugi, brak płynności, zła optymalizacja itd. Następnie na podstawie doświadczeń z rozgrywki tester gier sporządza raport, w którym musi precyzyjnie opisać każdy, nawet najmniejszy wykryty problem. Dokładność jest kluczowa, bo informacje trafiają do zespołu programistów, którzy muszą jak najszybciej usunąć wszystkie błędy, przeczesując tysiące linijek kodu. Sprawnie napisany raport pozwala im na łatwe zlokalizowanie problemu, co znacząco ułatwia pracę nad grą. Jest to o tyle istotne, że specyfika branży gamingowej bardzo często wiąże się z pracą pod presją czasu i krótkimi terminami oddania poszczególnych etapów projektu, dlatego każda godzina pracy programistów jest na wagę złota. Co ważne, tester gier nie zawsze jest typowym pracownikiem działu kontroli jakości. Ten ostatni zleca sprawdzanie konkretnych elementów lub mechanik gry, a tester zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem otrzymanych zadań i przygotowywaniem raportów. Można więc powiedzieć, że dwa najważniejsze zadania testera gier to wsparcie działu kontroli jakości oraz odciążenie pracy zespołu programistów. Warto jednak zauważyć, że granice pomiędzy wspomnianymi stanowiskami są dość płynne i mogą się zacierać. Wszystko tak naprawdę zależy od polityki firmy, która zatrudnia testera gier.

Praca jako tester gier w praktyce

Szczegółowy zakres wykonywanych zadań zależy od etapu, na którym znajduje się projekt. Najtrudniejsze zadanie czeka na testera gier w przypadku gier dopiero wkraczających w fazę developmentu. To właśnie wtedy znaleźć można najwięcej błędów, a wiele mechanik jest jeszcze niezaimplementowanych. Tester gier musi wówczas skupić się na poszukiwaniu tzw. błędów krytycznych, które mogą zatrzymać pracę nad całością projektu. W późniejszej fazie prac, gdy gra umożliwia już płynną rozgrywkę, należy raportować wszystkie znalezione błędy. Kluczową umiejętnością jest sprawna ocena ważności danego buga. Jeżeli jest on mało istotny dla rozgrywki, tester gier powinien zaznaczyć to w raporcie. Niestety każda duża produkcja posiada tysiące błędów, a nie wszystkie uda się wyeliminować przed premierą. To od testera gier zależy, który bug programiści wyeliminują jako pierwszy.

Czy praca testera gier jest przyjemna?

Zgodnie z popularnym wyobrażeniem praca testera gier polega na otrzymywaniu wynagrodzenia za granie w gry. Te słowa są rzecz jasna prawdziwe, ale też bardzo upraszczają rzeczywistość. Tak naprawdę praca ta bywa męcząca, szczególnie gdy trzeba po raz tysięczny testować mechanikę lub przechodzić krótki fragment gry. Tester gier musi dokładnie sprawdzić każdy element rozgrywki i napisać szereg szczegółowych raportów, co zwyczajnie po jakimś czasie nudzi. Jeżeli ktoś jest wielkim fanem gier komputerowych, to na pewno odnajdzie się w tym zawodzie, ale trzeba liczyć się z tym, że codziennie obowiązki mogą stać się rutynowe i żmudne.

Na czym polega testowanie gier mobilnych?

Podobnie jak w przypadku gier komputerowych, również gry mobilne wymagają przejścia przez rozbudowany proces kontroli jakości. Jest to jednak nieco trudniejsze zadanie, wymagające korzystania z emulatorów, które powinny uwzględniać różne rodzaje (smartfony, tablety) i modele urządzeń. Choć sam proces jest w gruncie rzeczy podobny, to w przypadku gier mobilnych dużo większą wagę należy poświęcić kwestii interfejsu oraz ogólnych doświadczeń z rozgrywki. Testerzy nie tylko poszukują potencjalnych błędów, ale zbierają też swoje uwagi i sugestie, które trafiają potem do programistów. To właśnie na tym etapie najczęściej wychodzą błędy związane ze źle zaprojektowanym interfejsem, co jest powszechnością w przypadku gier mobilnych.

Praca przy testowaniu gier VR

Gry VR to nowa kategoria gier opierających się na doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości. Technologia ta pozwala graczom na zanurzenie się w świecie gry, ale też stawia szereg trudności przed programistami oraz działem kontroli jakości. Testerzy gier muszą pracować na zestawach VR i dokładnie sprawdzić każdy aspekt gry, uwzględniając też kwestie związane z komfortem rozgrywki oraz zdrowiem graczy. Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniego sprzętu VR – powinien on pozwolić na przetestowanie pełnej zawartości gry, ale też odzwierciedlać rynkowe standardy. W trakcie pracy przy grze VR tester gier powinien zwracać szczególną uwagę na płynność rozgrywki. Ewentualne problemy i spadki FPS-ów należy ująć w raporcie, dokładnie opisując miejsce oraz okoliczności, w których wystąpiły.

Czy tester zajmuje się lokalizacją gry?

Choć większość testerów gry zajmuje się przede wszystkim sprawdzaniem praktycznych aspektów rozgrywki, to część z nich zajmuje się też kwestiami związanymi z lokalizacją gry. Dotyczy to głównie szukania literówek w napisach, ale też wynajdywania problemów z tłumaczeniem (np. niepoprawne użycie słów, nieczytelność tłumaczenia) oraz dbania o to, by każdy tekst w grze faktycznie został przetłumaczony. W przypadku gier z dubbingiem kluczowe jest zgranie kwestii czytanych przez aktorów z napisami oraz upewnienie się, że dialogi zostały odpowiednio zgrane z grą. W przypadku bardziej wyspecjalizowanych tytułów tester gier sprawdza też poprawność użytego słownictwa oraz wyłapuje błędy merytoryczne. Praca na stanowisku testera gier odpowiedzialnego za lokalizację wymaga perfekcyjnej znajomości oryginalnego języka testowanej produkcji (zazwyczaj jest to angielski, choć zdarzają się wyjątki) oraz języka, na który dokonano tłumaczenia.

Jak zostać testerem gier?

Pracę jako tester gier może znaleźć właściwie każdy– nie trzeba legitymować się żadnym wykształceniem, ukończonymi kursami czy doświadczeniem zawodowym. Najważniejsze wymagania pracodawców to perfekcyjna znajomość języka angielskiego (zazwyczaj C1 lub wyżej – tester gier musi pisać precyzyjne reporty po angielsku, na dodatek uwzględniające znajomość branżowego słownictwa)oraz zainteresowanie grami komputerowymi. Jako że jest to praca wymagająca konkretnych zdolności, w procesie rekrutacji kandydat na testera gier musi wykonać jedno lub kilka zadań polegających na znalezieniu oraz opisaniu błędów. W Polsce działa kilkanaście firm oferujących usługi z zakresu testowania gier, a największą z nich jest Testronic. Producenci gier podzlecają im zadania z zakresu kontroli jakości, dlatego testerzy gier często zajmują kilkoma projektami naraz. Dzięki temu praca jest dużo bardziej ciekawa.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko tester gier?

Tak jak wspomnieliśmy, do pracy na stanowisku testera gier nie jest wymagane doświadczenie. Mimo to kandydaci bez odpowiedniego wpisu w CV mają utrudnione zadanie – muszą oni wykazać, że posiadają odpowiednie kwalifikacje. Rozmowa kwalifikacyjna jest najlepszym momentem, by pokazać pracodawcy swoje zaangażowanie, wiedzę oraz gotowość do rozwijania umiejętności. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko testera gier podkreśl biegłą znajomość języka angielskiego i nie bój się opowiadać o dotychczasowych doświadczeniach z grami komputerowymi. Postaraj się mówić konkretnie i unikać przesadnie osobistych anegdot z życia gracza. Pamiętaj, że pracodawcy poszukują odpowiedzialnych pracowników, którzy dokładnie sprawdzą każdy aspekt gry – nie bój się pochwalić drobiazgowością oraz dobrym okiem do szczegółów, wskazując jakiś konkretny przykład (trudny do wychwycenia błąd wykryty w popularnej grze) i informując rekrutera, że zgłosiłeś ten fakt do producenta gry. Podkreślisz w ten sposób swoje zaangażowanie, co może przesądzić o wyniku rekrutacji.

Ile zarabia tester gier?

Średnie zarobki testera gier wynoszą ok. 4500 zł brutto na miesiąc. Wynagrodzenia nie podlegają zbyt dużym wahaniom – pracownicy z reguły zarabiają nie mniej niż 3800 zł i nie więcej niż 5200 zł brutto. Najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa zlecenie, choć niektórzy testerzy gier pracują też na umowie o pracę. Większość firm umożliwia pracę zdalną, szczególnie w przypadku doświadczonych pracowników. W takiej sytuacji pracodawca zapewnia firmowy sprzęt komputerowy umożliwiający rozgrywkę w komfortowych warunkach. Warto pamiętać, że gry powinny być testowane w odpowiednim środowisku roboczym, które umożliwia zbieranie i zapisywanie danych na temat wykorzystania procesora czy karty graficznej, a także liczby klatek na sekundę. To właśnie dlatego, ale też ze względów bezpieczeństwa nie można wykorzystywać sprzętu firmowego do celów prywatnych. Zresztą każdy tester gier musi podpisać tzw. NDA (z ang. non-disclosure agreement), które uniemożliwia mu ujawnianie informacji o grze osobom postronnym. To szczególnie istotne w przypadku najbardziej wyczekiwanych tytułów, a złamanie warunków umowy spowoduje nie tylko zerwanie współpracy, ale też konieczność zapłaty ogromnej kary.

Kariera jako tester gier

Praca jako tester gier nie kojarzy się ze stabilną ścieżką kariery, a raczej z dorywczym zajęciem, którym zajmują się głównie uczniowie oraz studenci interesujący się branżą gier komputerowych. To częściowo prawda, bo faktycznie praca przy testowaniu gier dla wielu osób stanowi dodatkowe źródło zarobku. Mimo to wielu testerów gier decyduje się na kontynuowanie kariery w tym zawodzie. Firmy chętnie zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z dobrymi referencjami, a zdobyte doświadczenie może okazać się bezcennym atutem przy rekrutacji na stanowiska w dziale kontroli jakości. Praca jako tester gier daje też doskonały wgląd w proces powstawania gier, co daje możliwość znalezienia zatrudnienia jako producent lub manager w studiu. Nawet jeśli nie chcesz rozwijać kariery jako tester gier, to zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości, szczególnie jeśli celujesz w pracę w sektorze technologicznym. Poza tym to ciekawe doświadczenie, które daje ci możliwość zapoznania się z najnowszymi grami na nowoczesnym sprzęcie komputerowym. Podejdź do tego nie jak do nudnej pracy biurowej, a jak do perspektywicznej przygody, a na pewno się nie rozczarujesz!

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij