Aktualizacja: 10 września 2021
6 min
Lubisz grać w gry? Twoje ulubione zajęcie po pracy to wieczór przy konsoli lub przy komputerze? Wolisz grać sam czy ze znajomymi przez Internet? A gdyby jeszcze za czas spędzony na rozgrywkach otrzymywać wynagrodzenie, czyż nie byłoby to cudowne połączenie przyjemnego z pożytecznym? Ponadto nikt więcej nie mógłby zarzucić Ci, że zbyt wiele czasu spędzasz w przestrzeni wirtualnej. Przecież byłaby to Twoje praca. Podoba Ci się taka perspektywa? Zostań testerem gier! Graj i zarabiaj jednocześnie!Praca jako tester gier

Kiedy potrzebny jest tester?

Rynek gier jest aktualnie bardzo rozbudowany. Zarówno pod kątem dostępnych na nim pozycji, jak i twórców tych jakże popularnych rozrywek. Twórcom brakuje już niestety czasu na to, aby wnikliwie i krok po kroku testować swój produkt. Wtedy właśnie z pomocą przychodzą testerzy gier, którzy nie dzielą wydanych gier na pozycje lepsze i gorsze, lecz do każdej z nich podchodzą z jednakową dbałością i poświęceniem. Niektóre z testowanych produktów cechują się bardzo porywającym i wciągającym klimatem od pierwszej sceny czy też pierwszego uderzenia w klawisz, w innych z kolei akcja musi dopiero się „rozkręcić”. Niezależnie od tego jakie miejsce na naszej skali ciekawości zajmuje dana gra, to każdą z nich tester jednakowo bada pod względem weryfikacji jej dopasowania do oczekiwań klienta, poprawności działania i logiki fabuły, na której się ona opiera.

Co sprawdza tester?

Każda gra jest wnikliwie analizowana i badany jest każdy, nawet najmniejszy jej szczegół, od sprawdzenia sekwencyjności, aż po drobiazgowe kwestie ustawień użytkownika, personalizacji postaci, statystyki rozgrywek, elementów graficznych przypisanych do każdego wręcz kroku w grze, aż po odpowiednio wczesne wykrywanie potencjalnych kolizji w realizacji instrukcji z kodu źródłowego. Nasz zespół jest dobrze przeszkolony pod kątem wynajdywania nawet najbardziej ukrytych i niespodziewanych problemów, które mogą zaskoczyć gracza, a dzięki ich odpowiednio wczesnemu wykryciu, programiści będą w stanie poprawić potencjalne błędy zanim gra zostanie „wypuszczona” na rynek.

Nie tylko testy, lecz także lokalizacja

Ponadto, w firmach testujących gry, takich jak np. Testronic zwraca się uwagę także na międzynarodowe podejście do gier. Poza testami, firma odpowiada również za tłumaczenie zarówno warstwy tekstowej jak i dialogów, które przeplatają się podczas grania w grę. Nasz dział tłumaczeń i lokalizacji zajmuje się zarówno tłumaczeniem jak i realizacją korekt językowych dla przetłumaczonych już treści.

Laboratorium Kompatybilności

Istotną częścią firm, testujących gry jest posiadanie rozbudowanego laboratorium kompatybilności, które pracuje nad dostosowaniem gry do wymagań Klienta. Dzięki programistom z tego rodzaju laboratorium, taka firma staje się uniwersalnym kluczem do każdego zamka – nieważne jakim sprzętem dysponuje gracz i jaki ma zainstalowany na nim system operacyjny, zadaniem specjalistów jest zapewnić, że gra zainstaluje się i uruchomi w każdym środowisku multimedialnym, a zarówno obraz jak i dźwięk będą zawsze transmitowane w najwyższej jakości.

Nasze doświadczenie w branży gamingowej sprawia, że jesteśmy świadomi konieczności prowadzenia efektywnej obsługi Klienta każdym dostępnym kanałem i każdą formą kontaktu. Pomagamy zwiększyć zaufanie do marki, lojalność wobec niej, a w naszej pracy staramy się przekraczać standardy w zakresie oczekiwań klienta, gdyż naszym głównym celem jest jego pełne zadowolenie.

Wirtualna rzeczywistość

Wspomniana wcześniej firma Testronic, uruchomiła w 2016 roku również laboratorium odpowiedzialne za doświadczenia w zakresie wirtualnej rzeczywistości. W laboratorium tym badane są zarówno funkcjonalność, jak i wydajność VR, a w razie konieczności stworzony materiał podlega przeprojektowaniu i ponownemu testowaniu zastosowanych rozwiązań tak, aby zapewnić wysoki poziom satysfakcji gracza.

Testowanie wciąż tego samego....

Często kwestia bycia testerem gier jest mylona z wielogodzinnym graniem w coraz to nowsze produkcje. Tymczasem tester musi niejednokrotnie przez wiele godzin powtarzać ten sam element gry po to, aby wyłapać z niego wszystkie możliwe błędy, zarówno pod kątem fabuły, grafiki jak i dźwięku. Aby rozwiać wątpliwości przyszłych pracowników, niektóre firmy organizują przed przyjęciem kandydata do pracy specjalne symulacje, podczas których rekrutowana osoba ma możliwość sprawdzić, czy tak długie badanie krótkiego fragmentu niedopracowanej jeszcze gry na pewno jest tym, czym chce się zajmować na co dzień.

Jak zostać testerem gier?

Lubisz grać. Chcesz spróbować swoich siły w testowaniu poprawności działania gier. Od czego zacząć?

Przede wszystkim od zweryfikowania swoich umiejętności. Od testera wymagana jest płynna znajomość języka angielskiego zarówno w mowie, jak i w piśmie, a także umiejętność posługiwania się pakietem Office, zwłaszcza arkuszem kalkulacyjnym Excel. Umiejętności językowe są zazwyczaj sprawdzane podczas rozmowy rekrutacyjnej, kiedy to rekruter część takiej rozmowy przeprowadza z kandydatem właśnie po angielsku.

Tester gier musi również posiadać pewne cechy, które są niezbędne, aby spełniać się w tej roli. Przede wszystkim osoba na tym stanowisku musi charakteryzować się wysoką komunikatywnością, aby jasno i zwięźle formułować swoje myśli, a ponadto dzięki wysokiemu stopniowi spostrzegawczości będzie w stanie zaobserwować nawet najmniejsze niedociągnięcia w grafice gry. Oczywiście szeroko rozwinięte umiejętności analityczne będą tutaj dodatkowym atutem, gdyż pozwalają one na wyciąganie trafnych i rozbudowanym wniosków, które następnie tester ubiera w słowa i ujmuje w raporcie dotyczącym testowanej gry, a jego opisy odnalezionych niedociągnięć są dzięki tym zdolnościom bardziej szczegółowe i zrozumiałe dla osób odpowiedzialnych za wprowadzanie poprawek w grze.

Ponadto, od testerów wymagana jest także umiejętności pracy w zespole, gdyż znaczna część projektów opiera się na pracy zespołowej, gdzie każdy ma jasno przypisane zadania i obowiązki, a które jednocześnie zależne są od zadań realizowanych przez innych członków teamu.

Jak szukać pracy?

Jeżeli zaś chodzi o samo poszukiwanie zatrudnienia, to najczęściej wybieraną drogą przez osoby, chcące rozpocząć karierę w branży gier wideo jest odwiedzenie forum internetowego dla testerów lub forum producenta. Na takich forach zazwyczaj znajdują się działy poświęcone konkretnym produkcjom, a w tych działach wątki poświęcone błędom czy tak zwanym bugom. Ktoś, kto aktywnie udziela się w wątku błędów, zostaje zazwyczaj zauważony przez osoby odpowiedzialne za dział testowania w firmie, a następnie zostaje ze strony firmy nawiązany kontakt bezpośredni z takim użytkownikiem.

Tester, a beta-tester

Bardzo często taki zauważony na forum użytkownik – tester amator zostaje najpierw zaproszony do bycia beta-testerem gry. Na czym to polega? Kiedy gra jest już gotowa do wypuszczenia na rynek, wtedy dostęp do niej otrzymują beta-testerzy, czyli pierwsi gracze, którzy mogą zapoznać się z finalnym wariantem gry, gdy opuści już ona biurka programistów, laboratoria oraz stanowiska testerów. Beta-tester zazwyczaj pracuje nieodpłatnie, a jego korzyścią za udział w beta-testach jest sam fakt, że może on uzyskać nieodpłatny dostęp do gry, a w dodatku dzieje się to dużo wcześniej niż gra trafia na sklepową półkę. Praca beta-testera jest dużo prostsza i na pewno mniej żmudna, gdyż większość uciążliwych i istotnych błędów została już wychwycona i poprawiona na etapie testowania, a te na które trafia beta-tester nie wymagają żmudnego powtarzania jednego fragmentu gry przez wiele godzin, a samo zadanie beta-testu nie wymaga również tak dalece rozwiniętych umiejętności, jak w przypadku testera. Nie należy zatem mylić tych dwóch pojęć i zadań jakie stawiane są zarówno jednym, jak i drugim. Natomiast jeśli bycie testerem okazuje się dla kogoś zbyt trudne, czasami warto zacząć od beta-testów, a może z czasem postanowimy powtórnie spróbować swoich sił na stanowisku testera gier.

We wspomnianej już wcześniej firmie Testronic, można znaleźć na ich stronie internetowej specjalną zakładkę dla osób, chcących rozpocząć karierę na stanowisku testera gier, dlatego jeśli cechują Cię umiejętności, o których pisaliśmy powyżej, a zarazem sądzisz, że testowanie gier jest zajęciem dla Ciebie, to nie zwlekaj i przejdź do strony dla kandydatów pod adresemhttps://careers.testroniclabs.com/, na której znajdziesz stanowiska, na które aktualnie prowadzona jest rekrutacja, a klikając w poszczególne stanowiska można dowiedzieć się, jakie są szczegółowe wymagania dla testerów z poszczególnych działów.