Praca dla studenta – gdzie pracować w trakcie studiów? Opłacalne zawody
Praca z elastycznymi godzinami
Zanim przyjrzymy się konkretnym zawodom, zastanówmy się, jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze pracy na studiach. Niekwestionowanym numerem jeden jest oczywiście elastyczność. Jest to właściwie must-have, bo bez niej praktycznie nie da się łączyć obowiązków akademickich z zawodowymi. Pamiętaj bowiem, że poza zajęciami jest też sesja, a często pojawia się konieczność wzięcia udział w dodatkowych zajęciach i spotkaniach na uczelni, poprawkach, konferencjach naukowych itd.
Trzeba zatem znaleźć pracodawcę, który oferuje możliwość dostosowania grafiku do planu studiów. Nie jest to jednak takie proste, bo inni studenci oraz pracownicy poszukują podobnych ofert (w końcu elastyczność zawsze jest zaletą, nawet jeśli nie jesteś studentem).
Praca zdalna
Praca zdalna zyskała na popularności wraz z pandemią, ale w ostatnich latach pracodawcy coraz częściej ją ograniczają, a nawet w pełni się z niej wycofują. To duży problem dla studentów, bo dzięki pracy zdalnej mogą pracować tam, gdzie im wygodnie, co ułatwia łączenie pracy z zajęciami na uczelni.
W trakcie studiów zazwyczaj pracowałem zdalnie i zdarzało mi się, że robiłem to w przerwie zajęć albo z przestrzeni coworkingowej na moim wydziale, albo z Biblioteki UW. Było to dla mnie ogromne udogodnienie, dzięki któremu oszczędzałem dużo czasu na dojazdach. Praca zdalna sprawdza się zwłaszcza w branżach kreatywnych (np. marketing, grafika komputerowa) oraz IT, to tam najczęściej znajdziesz ogłoszenia dla studentów.
Praca sezonowa i dorywcza
Czasami nie udaje się znaleźć pracy na stałe, wtedy trzeba sięgnąć po prace dorywcze. Nie zapominajmy też o pracy sezonowej w wakacje lub okres świąteczny w zimie, dzięki której można oszczędzić trochę pieniędzy na następny rok akademicki. Studenci najczęściej wybierają pracę w branży handlowej, turystycznej oraz eventowej. Są to m.in. wykładanie i inwentaryzacja towarów w supermarkecie, praca jako hostessa dla różnych marek, czy praca przy organizacji eventów (np. przy skanowaniu biletów, na recepcji). Podobnych prac jest więcej, np. na początku września można nieźle zarobić przy promowaniu zajęć pozaszkolnych pod szkołami (w rozpoczęcie roku zarobiłem kiedyś 400 zł za kilka godzin promowania zajęć) – trzeba jednak śledzić pojawiające się oferty, co jest dość czasochłonne.
Dużą zaletą dorywczych zajęć są szybkie wypłaty oraz luźna forma współpracy (zazwyczaj jest to umowa zlecenie lub umowa o dzieło), która nie nakłada zbyt wielu obowiązków na obie strony. Można ją łatwo wypowiedzieć lub zerwać. Niestety dodatkowy dochód nie jest stabilny ani na tyle duży, żeby się z niego utrzymać.
Opłacalne zawody dla studentów – lista
Przyjrzyjmy się opłacalnym zawodom dla studentów. Poprzez opłacalne rozumiemy takie, które da się połączyć z obowiązkami na uczelni, a przy okazji nie płacą one najgorzej lub przynajmniej zapewniają tyle godzin pracy, że da się z niej swobodnie utrzymać.
Kelner lub barman
Praca w gastronomii to najpopularniejsza forma zatrudnienia wśród studentów. Czy rzeczywiście jest opłacalna? Cóż, gastronomia płaci niewiele, zazwyczaj jest to jedynie płaca minimalna z dodatkiem raczej niewielkich napiwków. Popularność tych zawodów wśród studentów jest duża, ponieważ kelnerzy i barmani pracują na elastyczne zmiany, najczęściej popołudniami i wieczorami, co umożliwia łączenie pracy z nauką. Jak przystało na obsługę klienta, jest to trudny i wymagający zawód, ale warto ją rozważyć.
Korepetytor
Studenci często decydują się na udzielanie korepetycji. Nie ma co się dziwić – rodzice dobrze płacą, szczególnie w przypadku bardziej niszowych przedmiotów i zagadnień, a zajęcia prowadzi się w elastycznych godzinach, stacjonarnie lub online, dzięki czemu korepetytor może łatwo pogodzić pracę z zajęciami na uczelni oraz życiem prywatnym.
Grafik komputerowy
Dla studentów kierunków artystycznych praca jako grafik komputerowy jest idealnym źródłem dochodu. Projekty graficzne tworzy się w pełni zdalnie, w dowolnych godzinach, co daje pełną swobodę w organizacji czasu pracy. Największym problemem jest znalezienie klientów lub stałego pracodawcy – tutaj potrzeba dużo cierpliwości, dobrego portfolio oraz odrobiny szczęścia.
Copywriter
Pisanie tekstów na zlecenie to świetna praca dla studentów dziennikarstwa, marketingu oraz filologii polskiej. Praca copywritera polega na tworzeniu treści na strony internetowe, blogi czy opisy produktów. Wykonuje się ją w pełni zdalnie, natomiast problem stanowi znalezienie zleceń, szczególnie teraz, gdy wszyscy korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji. Pracowałem jako copywriter na studiach przez wiele lat i dobrze to wspominam, ale teraz na pewno jest dużo trudniej, niż wtedy.
Pracownik call center
Praca w call center to popularne zajęcie wśród studentów, głównie ze względu na możliwość pracy na zmiany. Zawód ten wymaga dobrych umiejętności komunikacyjnych oraz cierpliwości, ale poza tym nie są potrzebne żadne specjalistyczne kwalifikacje. Zarobki nie są złe, szczególnie w call center nastawionych na sprzedaż oraz w call center na rynek zagraniczny, z językami obcymi. Szczególnie dobrze płaci się za język niemiecki, duński oraz holenderski – pensja na start to wówczas kilkadziesiąt złotych za jedną godzinę!
Tester gier komputerowych
W Polsce działa zaskakująco dużo firm, które zajmują się testowaniem gier komputerowych. To idealna praca dla studentów, którzy lubią gaming, a zarazem dobrze znają języki obce, a szczególnie język angielski. Praca z reguły jest w pełni lub częściowo zdalna, łatwo łączy się ją z nauką, a wynagrodzenie nie jest złe – szczególnie, jeśli tester gier komputerowych rzeczywiście wyróżnia się skrupulatnością oraz dokładnym okiem.