Praca jako optometrysta – zarobki i wymagania

Marek Wojna
Ekspert kariery w Students.pl
Aktualizacja: 16 października 2021
3 min
Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami, czy to w pracy, czy też w czasie wolnym. Nie ma co się dziwić – świat wirtualnej rozrywki wciąga na długie godziny, a każdy może w nim odnaleźć coś dla siebie. Niestety bezpośrednim rezultatem tego zjawiska jest wzrost liczby osób z chorobami oczu, w tym wadami wzroku. To właśnie stąd bierze się duży popyt na optometrystów, którzy pracują zarówno w poradniach okulistycznych, jak i salonach optycznych. Czym zajmuje się optometrysta i jak można nim zostać? Czy do pracy w zawodzie jest wymagane ukończenie studiów? Ile zarabia optometrysta w Polsce? Przekonajmy się!Praca jako optometrysta – zarobki i wymagania

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem wzroku klientów przy pomocy przyrządów diagnostycznych w celu poprawnego dobrania okularów i soczewek korekcyjnych. Innymi słowy, optometrysta dokładnie egzaminuje oczy i sprawdza wielkość, rodzaj oraz zakres wady wzroku. Następnie na podstawie uzyskanych informacji oraz preferencji klientów przygotowuje okulary lub szkła kontaktowe i upewnia się, że korzystanie z nich będzie komfortowe. Ponadto niektórzy optometryści samodzielnie projektują i wyrabiają soczewki kontaktowe (np. zmieniające barwę źrenic na różne kolory), a także aplikują je na życzenie klientów. Optometrysta pracujący w tej niszy może znaleźć zatrudnienie np. na planie filmowym, w teatrze czy w operze.

Optometrysta a okulista i optyk – różnice

Optometrysta często bywa mylony z optykiem oraz okulistą. Nie ma co się dziwić – z pozoru każdy z tych trzech zawodów zajmuje się niemal tym samym. Jednak tak naprawdę różnice są ogromne.Optometrysta przede wszystkim mierzy zakres oraz wielkość wady wzroku,zaś okulista jako lekarz po studiach medycznych zajmuje się jej diagnozą, a także wykrywaniem innych schorzeń oczu. Natomiast optyk wykorzystuje w praktyce informacje uzyskane przez optometrystę oraz okulistę, często przekazane w formie recepty lub wypisu. To na ich podstawie doradza klientowi, wskazuje dostępne opcje i pomaga dokonać wyboru. A zatem w praktyce praca jako optyk opiera się przede wszystkim na sprzedaży okularów i soczewek kontaktowych.

Jak zostać optometrysta?

Optometrysta to wysoce wyspecjalizowany zawód powiązany z medycyną oraz fizyką (z racji zajmowania się zmysłem wzroku związanym z optyką). Do podjęcia pracy wymagane jest ukończenie studiów kierunkowych II stopnia. Polskie uczelnie oferują dwie opcje – fizykę ze specjalnością optometryczną oraz studia optyczne z zakresu optometrii. W obu przypadkach do ukończenia studiów niezbędne jest odbycie praktyk zawodowych. Osoby chcące podjąć pracę jako optometrysta powinny charakteryzować się dużą precyzją manualną, zdolnościami matematycznymi oraz cierpliwością – badania zajmują nieraz po kilka godzin pracy.

Popyt na optometrystów jest duży, a nasycenie rynku niewielkie, więc znalezienie zatrudnienia od razu po obronie dyplomu nie powinno być problemem, szczególnie w większym mieście. Pracy warto szukać przede wszystkim w większych salonach optycznych oraz klinikach okulistycznych. Niektórzy optometryści decydują się też na założenie działalności gospodarczej, szczególnie jeżeli zajmują się niszową tematyką (np. wspomnianymi już soczewkami zmieniającymi kolor źrenic).

Ile zarabia optometrysta w Polsce?

Przeciętne zarobki optometrystów w Polsce różnią się w zależności od posiadanego doświadczenia, dodatkowych kwalifikacji (np. ukończenie specjalistycznych kursów, biegłość w projektowaniu soczewek kontaktowych itd.) oraz miejsca zatrudnienia. Pracownicy z długim stażem pracy mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne podwyżki, ale też awans na wyższe stanowisko, szczególnie w przypadku sieci salonów optycznych czy klinik okulistycznych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zawodzie wynosi ok. 5300 zł brutto, a najlepiej opłacani optometryści zarabiają nawet 14 tys. złotych brutto na miesiąc. Najczęściej spotykaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę oraz, znacznie rzadziej, własna działalność gospodarcza.