7 kluczy do kariery po studiach: jak efektywnie szukać pracy jako absolwent
Zacznij od planu
Osiągnięcie jakiegokolwiek celu staje się zdecydowanie prostsze, gdy z premedytacją zarzucasz mniejszą sieć z konkretnym zamiarem. Dlatego też poszukiwanie pracy najlepiej będzie rozpocząć od gruntownej inwentaryzacji, stworzyć zarys swoich mocnych stron oraz branży lub firm, w których się widzisz.
Na starcie zdefiniuj swoje cele zawodowe. Zastanów się nad poniższymi czynnikami:
- Wynagrodzenie: jaki zakres widełek Cię zadowoli?
- Rodzaj pracy: wolisz pracę umysłową czy fizyczną? Zdalnie, czy na miejscu?
- Preferowane branże: dobierz firmy i sektory, które Cię interesują, oraz w których możesz pracować z racji swojego wykształcenia.
- Twoje kompetencje: zrób listę swoich umiejętności technicznych, twardych i miękkich. Wypisz dosłownie wszystko, co wiesz. Zestaw tę listę z wymaganiami typowymi dla stanowisk, które Cię interesują. Jeśli zauważysz luki, rozważ udział w kursach lub szkoleniach, które je wypełnią.
Stwórz CV oraz list motywacyjny – ale nie byle jaki
Dobrze napisane CV i list motywacyjny to Twoja wizytówka i pierwszy krok, by zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Warto poświęcić czas na dopracowanie tych dokumentów, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Pamiętaj, że rekruterzy często spędzają zaledwie kilkanaście sekund na przeglądaniu każdej aplikacji, więc musisz szybko przyciągnąć ich uwagę.
W swoim CV dostosuj jego treść tak, by podkreślić najważniejsze umiejętności i doświadczenia. Jeśli możesz, opieraj się na konkretnych osiągnięciach i twardych liczbach. Pamiętaj też, że ważna jest prezentacja – Twoje CV musi być estetyczne i schludne.
List motywacyjny to z kolei okazja, by przemówić od serca. Pokaż, że rozumiesz potrzeby firmy i wyjaśnij, jak Twoje umiejętności im odpowiadają. Skup się na motywacji i pasji, a także podkreśl, dlaczego wybrana przez Ciebie firma (a nie jakaś inna) to właśnie wymarzone miejsce pracy.
Potrzebujesz więcej rad na temat tworzenia listu motywacyjnego bez doświadczenia? Zajrzyj na stronę Jobseeker.com, gdzie znajdziesz pełen poradnik poświęcony tej kwestii.
Wróć na studia (nie, nie w tym celu)
Uniwersytety mogą działać jako kopalnia wiedzy i przydatnych w poszukiwaniu pracy zasobów. Wiele z nich nie tylko prowadzi rozbudowane biura karier. Często można natrafić na cykliczne wydarzenia organizowane bezpośrednio na wydziałach, w których to udział biorą liderzy branż poszukujący młodej krwi do zasilenia szeregów w pracy. Ponadto, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, poproś kadrę profesorską o wsparcie, udzielenie rady czy wystawienie referencji. To wszystko może Ci się przydać nawet wtedy, gdy oficjalnie nie jesteś już częścią uniwersyteckiej rodziny.
Zmień sposób postrzegania pracy i doświadczenia
Wiele osób patrzy na świat zawodowy zero-jedynkowo. Praca to praca, bez doświadczenia pracy nie znajdziesz, więc jesteś w kropce i musisz liczyć na to, że opatrzność ześle na Ciebie trochę łaski z nieba. Takie podejście jest jednak bardzo ograniczające. Pamiętaj, że każda forma aktywności zawodowej to krok w stronę większego doświadczenia.
Staże, wolontariaty, praktyki czy nawet praca dorywcza to cenne źródła umiejętności, kontaktów i wiedzy o rynku pracy. Nie musisz od razu porywać się z motyką na słońce i podejmować prób zdobycia upragnione stanowiska – będąc tuż po studiach masz całe życie na to, by wspinać się po drabinie kariery. Każde doświadczenie zawodowe, nawet pozornie niezwiązane z Twoim wykształceniem lub „niewystarczająco poważne”, może wzmocnić Twoją pozycję na rynku. Skup się na tym, co możesz z niego wynieść, na przykład zdolność do współpracy z zespołem, radzenie sobie pod presją, czy umiejętność organizacji czasu. Te elementy mają wartość – nie tylko na papierze, ale też w oczach rekruterów.
Poszerzaj swoje kompetencje we własnym tempie
Rynek pracy zmienia się niewyobrażalnie szybko, więc stałe doskonalenie umiejętności to klucz do wyrobienia sobie renomy i utrzymania konkurencyjności. Zapomnij jednak o kosztownych kursach czy studia podyplomowe. Zacznij od mniejszych kroków:
- Ucz się online. Platformy takie jak Coursera, Udemy czy LinkedIn Learning oferują setki kursów w przystępnych cenach. Do tego często kursy te wieńczy przygotowanie większego projektu i/lub wydanie certyfikatu, który możesz dołączyć do swojego CV.
- Rozwijaj umiejętności językowe– w wielu branżach znajomość drugiego lub trzeciego języka to ogromny atut.
- Korzystaj z bezpłatnych materiałów edukacyjnych: blogów, webinariów czy podcastów branżowych.
Pokaż się w Internecie
Zdecydowana większość firm szuka pracowników w Internecie na portalach takich jak LinkedIn czy Pracuj.pl. Twoja obecność w sieci może być zatem równie ważna, jak dobrze napisane CV. Tworząc swoje profile na tych stronach pamiętaj, by Twój wirtualny profil zawodowy był aktualny i profesjonalny. Warto też wykorzystać potencjał do networkingu i budowania swojej marki osobistej –to inwestycja na przyszłość, a im wcześniej zaczniesz, tym lepiej na tym wyjdziesz.
Poświęć czas na analizę profilów firm
Szukając pracy nie ma co grać na chybił trafił. Twoje szanse na sukces będą znacznie większe, jeśli dopasujesz siebie pod profil firmy i na odwrót. Dlatego zamiast wysyłać masowo swoje CV, przeznacz czas na dogłębną analizę firm, w których chcesz pracować. Przed złożeniem aplikacji warto przejrzeć ich stronę internetową, zapoznać się z wartościami, misją, głównymi sektorami operacyjnymi i innymi cząstkami informacji, które potwierdzą, że Ty i firma faktycznie możecie do siebie pasować.
Za każdym razem zastanów się, czy firma angażuje się w ważne dla Ciebie działania społeczne? Czy rozwija technologie, które Cię interesują? Im lepiej dopasujesz swoją aplikację do konkretnej organizacji, tym lepiej dla obu stron.
Podsumowanie
Poszukiwanie pracy zaraz po zakończeniu studiów nie należy do najprostszych zadań, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo i przyjemnie. Niemniej jednak powyższe wskazówki powinny znacznie ułatwić Ci poszukiwania. Dzięki nim, zamiast błądzić jak bezradne dziecko we mgle, zdobędziesz znacznie więcej pewności siebie potrzebnej do tego, by znaleźć dobrą pracę i zebrać owoce ciężkiej pracy podczas uczelnianych lat.