Aktualizacja: 11 czerwca 2021
2 min
Finansowanie społecznościowe to temat, który od jakiegoś czasu pojawia się coraz częściej i zdobywa coraz większą popularność.Co to jest crowdfunding?

Najlepszym przykładem funkcjonowania crowdfundingu jest Kickstarter, dzięki któremu aktualnie powstaje kilka oczekiwanych przez graczy tytułów.

Wszystko zaczęło się od zespołu Marillion, który w 1997 roku stwierdził, że przy kolejnej trasie koncertowej mogą im pomóc fani. Temat wypalił, bo trasa się odbyła, a fani byli na tyle zaangażowani, że Marillion powtórzyli inicjatywę tym razem angażując społeczność w aż trzy swoje albumy - „Anoraknophobia”, „Marbles” i „Happiness Is the Road”. Po pionierach crowdfundingu - w Polsce znanego jako finansowanie społecznościowe - po taki zabieg sięgali i inni artyści np. Public Enemy.

Nie chodzi tu jednak o wyciąganie pieniędzy od fanów. Idea crowdfundingu jest taka, że wykorzystujemy zaangażowanie innych osób, a następnie odpowiednio je nagradzamy. Dlatego w każdym projekcie są różne pułapy środków, które możecie przeznaczyć i tym samym bonusy jakie możecie otrzymać. To właśnie jest główna różnica między crowdfundingiem, a zbiórką publiczną na jakiś cel. W tym drugim wypadku po prostu wpłacacie pieniądze, ale nie otrzymujecie za to nic specjalnego, ewentualnie jakiś drobiazg. W przypadku crowdfundingu najbardziej hojni fani są równie hojnie wynagradzani.

Dzięki takiemu modelowi można w zasadzie finansować wszystko. Od książek, przez wspominaną muzykę, oczekiwane gry, które bez tego pewnie nigdy by nie powstały czy projekty technologiczne takie jak Oculus Rift. W zasadzie cała idea zakłada, że nie ma takiej rzeczy, której nie da się sfinansować za pomocą crowdfundingu.

Na świecie dostępnych jest wiele platform, które oferują taką metodę wspierania ciekawych pomysłów. Od wspominanego Kickstartera przez https://www.sellaband.com/ czy polską platformę wspieram.to. Idea jej działania jest w zasadzie taka jak w przypadku wielu podobnych na świecie. Ze względu na to, że obraz wart jest więcej niż tysiąc słów posłużę się infografiką, którą możecie obejrzeć na wspieram.to:

Większą infografikę znajdziecie w tym miejscu. Jak widzicie wszystko jest dość proste zarówno od strony pomysłodawcy, jak i tych, którzy dany projekt mają zamiar wspierać.

Jak wygląda kwestia prawna crowdfundingu? Popularność tego tematu spowodowała, że w USA podjęto próby stopniowej regulacji crowdfundingu, czego przykładem jest podpisana 5 kwietnia 2012 roku ustawa o nazwie "JOBS Act" i wchodzącą w jej skład Crowdfunding Act. W Polsce temat ciągle jest nieuregulowany, ale prace nad odpowiednimi przepisami działają.

To jednak nie oznacza, że nie możecie spróbować swoich sił zarówno jako pomysłodawcy, jak i osoby, które wspierają innych. W końcu po coś te platformy powstają.