Aktualizacja: 1 października 2024
8 min
Sukces podczas rekrutacji na nowe stanowisko zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest rozmowa kwalifikacyjna. To właśnie na jej podstawie rekruter zadecyduje, czy zaproponować kandydatowi pracę – a jeśli tak, to na jakich warunkach. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Prezentujemy praktyczne porady, które pozwolą pokazać się z jak najlepszej strony w trakcie rozmowy o pracę z rekruterem.Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dlaczego rozmowa o pracę jest tak ważna?

Proces rekrutacji różni się w zależności od wybranego stanowiska oraz firmy, w której chcemy pracować. Wielkie korporacje z reguły mają bardziej skomplikowane zasady od mniejszych firm, choć również i tutaj zdarzają się wyjątki. Pracodawcy rzadko kiedy przeprowadzają rozmowę kwalifikacyjną z więcej niż kilkunastoma kandydatami – czasami jest to jedynie kilka osób.

To niewielkie grono przeszło już przez pierwszy etap rekrutacji, czyli selekcję CV i wybór najbardziej obiecujących kandydatów. Choć różnice między nimi są zapewne spore, to ofertę pracy dostanie ta osoba, która najlepiej wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Większość firm podejmuje ostateczną decyzję właśnie po spotkaniu z rekruterem – dlatego w trakcie rozmowy należy zaprezentować się z jak najlepszej strony i udowodnić, że jest się najlepszym możliwym kandydatem na wybrane stanowisko.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej – co warto wiedzieć?

Na początku spotkania rekruter wita się z kandydatem i krótko się przedstawia. Rozmowa kwalifikacyjna często zaczyna się od niezobowiązującej, krótkiej pogawędki na różne tematy – ma to na celu przełamanie pierwszych lodów. Następnie rekruter powinien przedstawić stanowisko, wyszczególnić zakres obowiązków oraz opowiedzieć o firmie. Dopiero potem zada on kandydatowi pytania na temat umiejętności, doświadczenia lub oczekiwań – może być ich kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.

Po zakończeniu tej części rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi czas na kandydata – może on zadać rekruterowi pytania na temat stanowiska, zakresu obowiązków czy warunków oferowanych przez firmę. Następnie następuje krótkie podsumowanie spotkania oraz pożegnanie. Rekruter powinien precyzyjnie wskazać okres, w którym kandydat może spodziewać się decyzji o zatrudnieniu lub odrzuceniu zgłoszenia.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku rekrutacji na specjalistyczne stanowiska rozmowa kwalifikacyjna może być znacznie bardziej rozbudowana. W niektórych zawodach wymaga się od kandydatów zrobienia zadania rekrutacyjnego – czy to na miejscu, czy już po spotkaniu, ustalając termin dostarczenia gotowego zadania. Co więcej, pracodawca może wymagać od kandydata więcej niż jednej rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na drugie spotkanie, to jest to bardzo dobry znak, choć w trakcie rozmowy możemy spodziewać się bardziej szczegółowych pytań – także od strony merytorycznej, bo druga rozmowa często przeprowadza przyszły szef lub pracownik dysponujący specjalistyczną wiedzą.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej: praktyczne porady

Choć prawidłowe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie jest wcale tak trudne, jak to się może wydawać, to wiele osób poszukujących pracę po prostu tego nie robi, czy to z braku wiedzy, czy też z braku chęci. To poważny błąd, bo rekruter podejmuje decyzję przede wszystkim na podstawie wyników rozmowy o pracę. Kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie nie wystarczą – trzeba się też odpowiednio zaprezentować i zachować zgodnie z normami obowiązującymi podczas rekrutacji. Oto praktyczne, sprawdzone porady, które ułatwią przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej!

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie pracodawcy

Pierwszym krokiem w ramach przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej powinna być dokładna lektura ogłoszenia o pracę. Zawiera ono kluczowe informacje zarówno na temat zakresu obowiązków na wybranym stanowisku, jak i o wymaganiach stawianych przez kandydatami. Warto zapamiętać, co oferuje i czego wymaga pracodawca, by móc później wykorzystać te informacje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, czy to odpowiadając na pytania rekrutera, czy też zadając je samemu.

Dowiedz się więcej na temat firmy

Dobrym zwyczajem przed rozmową o pracę jest sprawdzenie informacji na temat firmy, która zaprosiła nas na spotkanie. Nie trzeba wczytywać się w sprawozdania finansowe, ale warto sprawdzić podstawowe informacje na temat historii przedsiębiorstwa oraz branży i rynków, na jakich działa. Rekruter zapewne się o to nie zapyta, ale w ten sposób unikniemy kompromitującej wpadki, która może przekreślić nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Sprawdź informacje na temat rekrutera

LinkedIn to ulubione narzędzie pracowników z działu HR – większość z nich ma tam swoje konto. Przed rozmową kwalifikacyjną warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie profilu rekrutera. W ten sposób możemy dowiedzieć się więcej na temat doświadczenia oraz podejścia zawodowego osoby, od której zależy wynik rekrutacji. Wpisy zamieszczone na LinkedIn mogą nam powiedzieć, co najbardziej ceni rekruter i na jakie cechy zawraca uwagę u kandydatów. Każda wskazówka jest cenna!

Przygotuj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Na rozmowie kwalifikacyjnej niemal na pewno pojawi się kilka lub nawet kilkanaście często spotykanych pytań. Warto się na to przygotować i mieć w zanadrzu gotowe odpowiedzi, które podkreślą nasze umiejętności i doświadczenie w konkretnych obszarach. Nie muszą one być bardzo rozbudowane – wystarczy mieć ogólne pojęcie na temat tego, co chcemy przekazać. Co istotne, lista przykładowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej jest długa – przygotowaliśmy na ten temat osobny, rozbudowany artykuł, w którym zebraliśmy aż kilkadziesiąt najczęstszych pytań.

Ubierz się stosownie do okazji

Rozmowa kwalifikacyjna ma sprawdzić nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale też umiejętności społeczne oraz kompetencje miękkie kandydata. Jedną z nich jest wybór właściwego dress code’u, czyli kodu ubioru pasującego do sytuacji, jaką jest rozmowa o pracę. Ubranie powinno być dostosowane do okoliczności – w przypadku pracy biurowej warto postawić na luźniejszy strój biznesowy, choć nie należy też przesadzać z elegancją. Zresztą w wielu zawodach nie ma konkretnych wymagań dotyczących dress code’u – w takiej sytuacji najważniejsza jest schludność oraz dobra prezencja. Więcej informacji na ten temat zebraliśmy w artykule o tym, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Przyjdź przed czasem

Na rozmowę o pracę nie wolno się spóźnić – można przybyć idealnie na czas, choć najlepiej jest przyjść ok. 10-15 minut wcześniej. To dodatkowy czas na ochłonięcie, złapanie oddechu i szybką powtórkę najważniejszych informacji, które mogą przydać się nam w trakcie spotkania.

Zabierz ze sobą wydrukowane CV i referencje

Choć wszystkie niezbędne dokumenty przekazuje się rekruterowi w formie elektronicznej jeszcze na etapie składania CV, to na rozmowę kwalifikacyjną warto wziąć ze sobą wydrukowane CV, referencje oraz kopię świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Istnieje możliwość, że dokumenty przygotowane przez rekrutera się gdzieś zawieruszą – w takiej sytuacji możemy wykorzystać przyniesione kopie, a do tego pokazać, że potrafimy przewidzieć ewentualne problemy. Kopia CV może się też przydać, gdy rekruter zada konkretne pytanie o treść dokumentu – w ten sposób łatwo wyjaśnimy, co mieliśmy na myśli w CV.

Skonsultuj swoje CV z doświadczonym rekruterem

Chcesz uniknąć błędów w swoim CV? Skonsultuj je z doświadczonym rekruterem z agencji rekrutacyjnej, który przenalizuje twoje CV, zaproponuje konkretne zmiany i odpowie na pytania podczas spotkania online. Umów się na konsultację CV z rekruterem TopTalents– z kodem STUDENTS99 otrzymasz 30 zł zniżki!

Przygotuj listę pytań do rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna powinna przebiegać w dwie strony – to także czas na lepsze poznanie firmy. Przed spotkaniem warto przygotować listę pytań, które chcemy zadać w trakcie rozmowy. Nie bójmy się pytań o ciekawiące nas kwestie, włącznie z benefitami pozapłacowymi, wielkością zespołu czy polityką wewnętrzną firmy. Listę pytań do rekrutera można przygotować wcześniej i przeczytać, choć znacznie lepiej będzie, jeśli zadamy je z głowy, już w trakcie rozmowy – efekt będzie w ten sposób podkreślimy nasz profesjonalizm.

Postaraj się nie stresować

Nie ma nic gorszego, niż stres – to paraliżujące, negatywne uczucie, które może zrujnować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego przed rozpoczęciem spotkania warto zrobić wszystko, by wyciszyć i opanować emocje. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a radzenie sobie ze stresem stanowi ogromne wyzwanie – w takiej sytuacji warto otwarcie się przyznać, że to właśnie przez stres nie jesteśmy w stanie skupić się na rozmowie. Rekruter na pewno doceni naszą szczerość!

Feedback po rozmowie o pracę – kiedy się go spodziewać?

Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej rekruter powinien przedstawić okres, w jakim możemy spodziewać się telefonu z feedbackiem. Z reguły jest to od tygodnia do dwóch tygodni od daty spotkania, choć czasami proces rekrutacji może być nieco dłuższy.

Wiele firm restrykcyjnie podchodzi do wyznaczonych terminów i faktycznie stara się przedstawić kandydatowi konkretny feedback, nawet jeśli rozmowa nie zakończyła się złożeniem oferty pracy. Niestety nie zawsze tak jest, a czasami rozmowa kwalifikacyjna kończy się głuchą ciszą. W takiej sytuacji warto odczekać dwa tygodnie, a następnie zadzwonić do rekrutera i poprosić go o przekazanie wyniku rozmowy o pracę. W większości przypadków powinniśmy bezproblemowo otrzymać feedback i słowne podziękowanie za udział w rekrutacji.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę: podsumowanie

Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się dokładnie przygotować. Warto zacząć od zapoznania się z treścią ogłoszenia oraz profilem działalności firmy, a następnie przygotować odpowiedzi na najczęstsze pytania. Na spotkanie należy się stawić przed czasem, będąc ubranym stosowanie do okoliczności i zabierając własną kopię CV oraz referencji. Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej znacząco zwiększy szansę na otrzymanie pracy – o ile opanujemy stres i doskonale zaprezentujemy się przed rekruterem!

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij