Co po zdrowiu publicznym?
Studia na kierunku zdrowie publiczne
Zdrowie publiczne jest zaliczane do nauk o zdrowiu. Kształcenie na tym kierunku jest prowadzone w ramach 3-letnich studiów I stopnia (licencjackich) i 2-letnich studiów II stopnia (magisterskich), po ukończeniu których można podjąć naukę w szkole doktorskiej. Zdrowie publiczne można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Ten kierunek jest prowadzony przede wszystkim przez uczelnie medyczne.
Aby sprawnie zarządzać jednostkami ochrony zdrowia i tworzyć skuteczne rozwiązania poprawiające jakość życia pacjentów, studenci zdrowia publicznego muszą przyswoić wiedzę z dziedzin takich jak demografia, epidemiologia, ekonomia, prawo administracyjne, polityka zdrowotna, polityka społeczna, finanse publiczne, administracja publiczna, marketing, logistyka, zarządzanie kryzysowe czy prawo zamówień publicznych. Podczas studiów mogą zdobyć także ogólną wiedzę medyczną (między innymi z zakresu fizjologii i anatomii) oraz umiejętności związane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Muszą zaliczyć również zajęcia z języka obcego oraz praktyki zawodowe.
Na niektórych uczelniach istnieje możliwość wyboru specjalności podczas studiów na kierunku zdrowie publiczne. Oto lista wybranych specjalności oferowanych przez różne szkoły wyższe w Polsce:
- epidemiologia
- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
- organizacja medycznych czynności ratunkowych i zarządzania kryzysowego
- prawo medyczne w ochronie zdrowia
- promocja zdrowia
- statystyka i informatyka medyczna
- koordynacja usług senioralnych
- monitorowanie badań klinicznych
- jakość w opiece zdrowotnej
- psychologia zdrowia publicznego
- system zarządzania jakością w radiologii
- organizacja w opiece paliatywnej i geriatrycznej
- zarządzanie i promocja zdrowego stylu życia
- zdrowie psychiczne i psychoterapia uzależnień
Na jakich uczelniach można studiować zdrowie publiczne?
Oto lista wybranych szkół mających w swojej ofercie ten kierunek:
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Rzeszowski
- Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
- Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
- Bydgoska Szkoła Wyższa
Praca po zdrowiu publicznym
Urzędnik
Po ukończeniu studiów na kierunku zdrowie publiczne będziecie mogli szukać zatrudnienia na stanowiskach urzędniczych w jednostkach samorządu terytorialnego (np. wydziały zdrowia urzędów miast i urzędów marszałkowskich), Ministerstwie Zdrowia, Narodowym Funduszu Zdrowia, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. Charakter pracy i związane z nim obowiązki będą oczywiście nieco inne w każdym z wymienionych miejsc. Mogą obejmować na przykład edukację zdrowotną, organizowanie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie spraw związanych ze specjalizacjami pracowników ochrony zdrowia i pracą konsultantów wojewódzkich czy nadzór nad podmiotami leczniczymi.
Pracownik sanepidu
Absolwenci zdrowia publicznego znajdują pracę także w wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemicznych. Sanepid zajmuje się przede wszystkim nadzorem nad warunkami higieniczno-sanitarnymi w podmiotach leczniczych, miejscach wypoczynku i żywienia, placówkach oświatowych i miejscach pracy. Ostatnie miesiące pokazały, jak ważną rolę odgrywa ta instytucja w kontroli rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Do kompetencji stacji sanitarno-epidemicznych należy również edukacja zdrowotna w celu kształtowania właściwych postaw społeczeństwa.
Pracownik podmiotu leczniczego (np. szpitala)
Studia na kierunku zdrowie publiczne wyposażą was w wiedzę i umiejętności, które pozwalają na samodzielne zarządzanie podmiotami leczniczymi, w tym kontrolę finansów, realizację zamówień publicznych i odpowiednią organizację pracy. Miejscem waszego zatrudnienia po ukończeniu studiów mogą zatem stać się publiczne i prywatne szpitale, przychodnie, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze czy hospicja.
Pracownik firmy zajmującej się promocją zdrowia
Zdrowy pracownik to lepszy pracownik. Mając to na uwadze, coraz więcej pracodawców inwestuje w programy promocji i ochrony zdrowia dla swoich pracowników. Realizację takich zadań zleca się najczęściej firmom specjalizującym się w tej branży. Jeśli zdecydujecie się na taką ścieżkę kariery, do waszych obowiązków może należeć przeprowadzanie audytów zdrowotnych, prowadzenie coachingu zdrowotnego, opracowywanie programów profilaktycznych czy działań w zakresie marketingu medycznego.
Przedstawiciel handlowy
Dzięki studiom na kierunku zdrowie publiczne zrozumiecie istotę funkcjonowania branży medycznej i systemu ochrony zdrowia w Polsce, co uczyni was idealnymi kandydatami na stanowisko przedstawiciela handlowego usług lub produktów medycznych. Oczywiście nie jest to praca dla każdego. Wymaga charyzmy, operatywności i łatwości w nawiązywaniu nowych kontaktów.
Badacz
Prowadzenie badań na temat stanu zdrowia i nawyków zdrowotnych naszego społeczeństwa wydaje się kluczem do skuteczności jakichkolwiek interwencji i programów profilaktycznych bądź naprawczych. Jeśli ciekawi was odkrywanie pewnych zależności i widzicie siebie w pracy naukowca, możecie rozważyć zatrudnienie w instytutach naukowo-badawczych oraz na uczelniach.