Studia na kierunku socjologia
Socjologia jest zaliczana do grupy kierunków społecznych. Kształcenie obejmuje 3-letnie studia I stopnia (licencjackie), 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), a dla osób zainteresowanych karierą naukową także studia III stopnia (doktoranckie). Socjologię można studiować zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie).
W programie pierwszych semestrów studiów licencjackich znajdują się przedmioty takie jak podstawy socjologii, klasyczne teorie socjologiczne, wprowadzenie do filozofii, logika, historia społeczna, psychologia społeczna, ekonomia, antropologia kulturowa i podstawy statystyki. W toku dalszej nauki studenci uczęszczają na zajęcia z metod badań jakościowych i ilościowych, problemów społecznych, procesów ludnościowych w Polsce, makro- i mikrostruktur społecznych, współczesnych teorii socjologicznych i socjologii szczegółowej. Do tego dochodzą lektoraty języka obcego, seminaria badawcze, zajęcia specjalizacyjne i fakultatywne. Studia II stopnia pozwalają na doskonalenie warsztatu badawczego na przedmiotach takich jak metodologia nauk społecznych, przetwarzanie i analiza statystyczna danych oraz procedury badań ewaluacyjnych i jakościowych, a także poszerzanie wiedzy w obrębie wybranej specjalizacji.
Poniżej przedstawiamy zbiorczą listę specjalizacji dostępnych na kierunku socjologia na różnych uczelniach w Polsce:
- antropologia i socjologia kultury
- socjologia życia publicznego
- kryminologia i dezorganizacja społeczna
- socjologia biznesu i zarządzania
- socjologia miasta i regionu
- socjologia reklamy i komunikacja społeczna
- wiedza o współczesnym społeczeństwie
- human resources w nowoczesnej organizacji
- socjologia nowych mediów
- socjologia bezpieczeństwa i porządku publicznego
- socjologia edukacji i badań rynku edukacyjnego
- badanie rynku
- edukacja dla bezpieczeństwa wobec zagrożeń społecznych
- socjologia przestrzeni
- socjologia sztuki
- socjologia techniki i ekologii
- coaching grupowy i zespołowy
- socjologia zdrowia
- mediacje rodzinne
- komunikacja społeczna – teoria i badania
- socjologia organizacji i zarządzania
- społeczne problemy polityki
- od diagnozy do działania – socjolog jako animator zmiany
Na jakich uczelniach można studiować socjologię?
Szkoły publiczne, w których można studiować socjologię, to między innymi:
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Wrocławski
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
- Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Kierunek socjologia jest prowadzony również na następujących uczelniach prywatnych:
- Collegium Civitas w Warszawie
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
- Akademia WSB
- Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
- Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
- Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Praca po socjologii
Pracownik instytucji pomocowych
Posiadając wiedzę na temat problemów naszego społeczeństwa, z pewnością odnajdziecie się w pracy na rzecz państwowych instytucji pomocowych takich jak miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej i pomocy rodzinie, ośrodki polityki społecznej, domy pomocy społecznej i ośrodki interwencji kryzysowej. Wsparciem dla osób potrzebujących zajmują się także organizacje z trzeciego sektora.
Kurator sądowy
Absolwent socjologii ze względu na posiadane wykształcenie jest idealnym kandydatem na kuratora zawodowego lub społecznego. Do pełnienia pierwszej z tych funkcji niezbędne jest odbycie aplikacji kuratorskiej i zdanie egzaminu państwowego. Kuratorzy sądowi wykonują postanowienia sądów w sprawach karnych, rodzinnych i wobec nieletnich. Do ich obowiązków należy sprawowanie nadzoru nad osobami poddanymi okresowi próby, osobami uzależnionymi od alkoholu i nieletnimi zwolnionymi z zakładów poprawczych, prowadzenie kurateli nad ludźmi częściowo i całkowicie ubezwłasnowolnionymi, przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, pomoc osobom zwolnionym z zakładów karnych i ich rodzinom, a także udział w ustanowionych sądownie relacjach rodziców z małoletnimi dziećmi.
Urzędnik
Po ukończeniu studiów na kierunku socjologia możecie rozpocząć karierę w organach administracji rządowej lub samorządowej zajmujących się problemami społecznymi, polityką regionalną, edukacją, polityką społeczną i zdrowiem, np. Głównym Urzędzie Statystycznym, Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, PFRON, wydziałach spraw społecznych urzędów miasta, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.
Pracownik działu HR
Rozległa wiedza z zakresu nauk społecznych może otworzyć wam drzwi do kariery w świecie human resources. Wówczas wasza praca będzie polegała na przykład na prowadzeniu procesów rekrutacyjnych, headhuntingu, budowaniu zespołów i organizacji szkoleń podwyższających potencjał pracowników.
Specjalista ds. public relations
Wiele specjalizacji dostępnych na studiach socjologicznych kładzie nacisk na komunikację. Jeśli zdecydujecie się iść tą drogą, będziecie mogli poszukiwać pracy w charakterze specjalisty ds. PR w wielu firmach, organizacjach społecznych, urzędach i instytucjach, czyli wszędzie tam, gdzie niezwykle ważne są spójna komunikacja, współpraca z mediami i dbałość o wizerunek.
Trener grupowy
Zdarza się, że grupy zbudowane z najlepiej wykształconych i najbardziej doświadczonych specjalistów, jakimi dysponuje firma, nie są w stanie osiągnąć zamierzonych efektów i wypadają dużo poniżej oczekiwań pracodawcy. Za takimi niepowodzeniami stoją bardzo często zjawiska dynamiki grupowej. Jako socjolodzy możecie po odbyciu dodatkowych szkoleń zostać trenerami grupowymi i wspierać zespoły w lepszym rozumieniu zachodzących w ich obrębie zjawisk oraz realizacji drzemiącego w nich potencjału.
Pracownik agencji reklamowej
Posiadając wiedzę o tym, jak funkcjonują grupy i jak kształtują się upodobania ich członków, sprawdzicie się także jako pracownicy agencji reklamowych, w których będziecie współtworzyć kampanie reklamowe i wizerunkowe dla produktów, usług i wydarzeń w mediach tradycyjnych i nowoczesnych.
Pracownik instytucji naukowo-badawczych
Prowadzenie badań socjologicznych pozwala na pogłębienie naszej wiedzy na temat funkcjonowania społeczeństw i grup społecznych, zrozumienie zachodzących zjawisk oraz przewidywanie kierunków, w jakich my jako grupa będziemy zmierzać. Projekty badawcze realizowane są przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe (np. Polską Akademię Nauk), a także publiczne i prywatne centra i firmy sondażowe (np. CBOS, Kantar Millward Brown, Ipsos, Nielsen).