Co po cyberbezpieczeństwie?
Studia na kierunku cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo jest zaliczane do kierunków technicznych. Kształcenie obejmuje 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-roczne studia magisterskie, przy czym magistrów w tej dziedzinie kształci obecnie wyłącznie Politechnika Wrocławska. Oprócz kierunku cyberbezpieczeństwo, który jest obecnie prowadzony wyłącznie na 3 uczelniach, wiele szkół stworzyło specjalność cyberbezpieczeństwo na kierunkach pokrewnych, np. bezpieczeństwie wewnętrznym czy informatyce.
Jak przystało na studia inżynierskie, w programie studiów I stopnia znajdziemy sporo przedmiotów ścisłych i technicznych, takich jak analiza matematyczna, algebra, miernictwo, rachunek prawdopodobieństwa, kombinatoryka, teoria systemów czy fizyka. Do przedmiotów kierunkowych należą z kolei podstawy programowania, podstawy telekomunikacji, programowanie obiektowe, skryptowe języki programowania, kodowanie, ochrona informacji, systemy operacyjne, kryptografia, ochrona systemów operacyjnych czy sieci komputerowe. Do tego dochodzą zajęcia zgodne z wybraną specjalnością, lektoraty języka obcego, zajęcia sportowe oraz obowiązkowa praktyka zawodowa. Studenci studiów magisterskich mają szansę na zapoznanie się z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami, na przykład informatyką śledczą, detekcją zagrożeń, zarządzaniem bezpieczeństwem, ochroną centrów danych, bezpieczeństwem sieci radiowych i urządzeń mobilnych, zastosowaniem sztucznej inteligencji oraz audytowaniem sieci i systemów.
Oto jakie specjalności mają do wyboru studenci cyberbezpieczeństwa:
- bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych
- bezpieczeństwo danych
- bezpieczeństwo w energetyce
Na jakich uczelniach można studiować cyberbezpieczeństwo?
Kierunek cyberbezpieczeństwo znajduje się obecnie w ofercie 3 uczelni wyższych w Polsce. Są to:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
Ponadto cyberbezpieczeństwo jako specjalność na pokrewnych kierunkach można studiować w następujących szkołach:
- Lotnicza Akademia Wojskowa - na kierunku bezpieczeństwo narodowe
- Politechnika Częstochowska - na kierunku informatyka
- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - na kierunku informatyka
- Dolnośląska Szkoła Wyższa - na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne
- Collegium Civitas w Warszawie - na kierunku stosunki międzynarodowe
- Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi - na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne
Praca po cyberbezpieczeństwie
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w korporacji
Każda większa firma, która racjonalnie podchodzi do bezpieczeństwa swoich danych, zatrudnia obecnie specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Jest to stosunkowo dobrze płatna praca, w której będziecie zajmować się wykonywaniem audytów bezpieczeństwa, opracowywaniem i wdrażaniem systemów bezpieczeństwa, obsługą incydentów bezpieczeństwa, tworzeniem procedur i polityk bezpieczeństwa, a także zarządzaniem ryzykiem informacyjnym i ciągłością działania (BCM). Tego typu stanowiska oferowane są przez pracodawców z wielu branż, zaczynając od banków, przez producentów odzieży, a na firmach telekomunikacyjnych skończywszy.
Pentester
Zawód pentestera pojawił się na rynku niedawno. Czym zajmuje się taka osoba? Pentesting polega na przeprowadzaniu kontrolowanych ataków na systemy teleinformatyczne w celu dokonania oceny istniejących rozwiązań i wykrycia ewentualnych luk w zabezpieczeniach. Taką pracę można znaleźć przede wszystkim w firmach specjalizujących się w usługach z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Pracownik firmy produkującej sprzęt lub oprogramowanie komputerowe
Z punktu widzenia producentów sprzętu elektronicznego i oprogramowania komputerowego bezpieczeństwo produktów wydaje się być kluczową sprawą, która pozwala zaskarbić sobie zaufanie klientów i uznanie ekspertów w branży. Z tego powodu firmy prowadzące tego rodzaju działalność mają w swoich zespołach etatowych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.
Pracownik firmy telekomunikacyjnej
W działalności firm telekomunikacyjnych (np. operatorów sieci komórkowych i dostawców usług internetowych) bezpieczeństwo informacji wydaje się być szczególnie istotne. Ze względu na spore ryzyko incydentów bezpieczeństwa i ogromną stawkę, jaka wchodzi w grę, w takich miejscach eksperci od cyberbezpieczeństwa pracują często 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Ekspert policyjny
Absolwenci cyberbezpieczeństwa mogą znaleźć zatrudnienie także w komórkach policji. Do ich kompetencji należy wsparcie zespołów dochodzeniowych w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych poprzez zbieranie odpowiednich danych, a także walka z cyberprzestępczością.
Urzędnik
Cyberbezpieczeństwo jest ważne również w codziennym funkcjonowaniu różnych szczebli administracji. Departamenty cyberbezpieczeństwa istnieją między innymi w strukturach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Obrony Narodowej. Także organy administracji samorządowej w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest bezpieczeństwo danych, i tworzą dedykowane temu stanowiska.
Programista
Zawód programisty należy obecnie do najlepiej płatnych i deficytowych. Absolwenci cyberbezpieczeństwa, posiadając ogólne wykształcenie informatyczne i umiejętności programowania, mogą więc starać się o pracę również w tej branży.