Praca jako chirurg
Jakie specjalizacje chirurgiczne istnieją w Polsce?
W Polsce lekarze mogą kształcić się w ramach kilku specjalizacji chirurgicznych. W zależności od tego, na którą się zdecydują, inaczej będzie wyglądała ich codzienna praca oraz główny obszar zainteresowań zawodowych. Specjalizacje chirurgiczne uwzględnione w wykazie specjalizacji lekarskich to:
- chirurgia ogólna
- chirurgia dziecięca
- chirurgia klatki piersiowej (torakochirurgia)
- chirurgia naczyniowa
- chirurgia onkologiczna
- chirurgia plastyczna
- chirurgia szczękowo-twarzowa (dostępna dla absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego)
- kardiochirurgia
- neurochirurgia
- chirurgia stomatologiczna (dostępna tylko dla absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego)
Czym zajmuje się chirurg?
Najogólniej można powiedzieć, że chirurg zajmuje się operacyjnym leczeniem różnych jednostek chorobowych.W zależności od wyboru konkretnej specjalizacji chirurgicznej, przeprowadza zabiegi na różnych narządach i układach narządów.
Chirurg ogólny zajmuje się przede wszystkim operacjami na jamie brzusznej (np. wycięcie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, usunięcie przepukliny) oraz opracowywaniem ran, odmrożeń, oparzeń i innych urazów tkanek miękkich.
Chirurg dziecięcy posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu operacyjnego leczenia chorób u dzieci w różnym wieku - zarówno noworodków, jak i nastolatków. Dziecko nie jest bowiem małym dorosłym - jego ciało rozwija się, co wiąże się z pewnymi odstępstwami od anatomii dorosłych.
Torakochirurg wykonuje zabiegi na narządach znajdujących się w klatce piersiowej, głównie płucach, ponieważ serce jest obszarem zainteresowania specjalistów innej branży - kardiochirurgów. Chirurdzy klatki piersiowej nierzadko zajmują się pacjentami po urazach, pacjentami wymagającymi przeszczepu płuc, a także osobami ze schorzeniami onkologicznymi we współpracy ze specjalistami innych specjalności.
Chirurg naczyniowy zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób takich jak miażdżyca, tętniaki, zator tętnicy płucnej, niedrożność tętnic, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki czy niewydolność żył głębokich. Do jego kompetencji należy diagnostyka z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (m.in. Doppler USG), a także prowadzenie profilaktyki u pacjentów zagrożonych chorobami naczyń.
Chirurg onkologiczny jest zazwyczaj członkiem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów zajmujących się pacjentami onkologicznymi. Zajmuje się usuwaniem guzów nowotworowych i oceną stopnia ich zaawansowania.
Chirurg plastyczny,wbrew powszechnej ocenie, nie zajmuje się wyłącznie kosmetycznymi zabiegami upiększającymi. Pracuje również z osobami z wrodzonymi deformacjami ciała, a także po urazach. Jego zadaniem jest przede wszystkim poprawa komfortu pacjenta.
Chirurg szczękowo-twarzowy i chirurg stomatologiczny to dość pokrewne profesje, w ramach których wykonywane są zabiegi w obrębie twarzoczaszki, m.in. usuwanie zębów, leczenie chorób przyzębia czy usuwanie torbieli.
Kardiochirurg zajmuje się operacyjnym leczeniem serca i naczyń krwionośnych. Przeprowadza także zabiegi u dzieci z wadami wrodzonymi układu sercowo-naczyniowego.
Neurochirurg to specjalista, którego domeną są operacje na mózgowiu, rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych. Leczy między innymi pacjentów z guzami mózgu, przepukliną krążka międzykręgowego czy chorobami naczyniowymi mózgu.
Gdzie pracuje chirurg?
Wiele specjalizacji chirurgicznych jest w Polsce zaliczane do specjalizacji deficytowych, co oznacza niedobór chirurgów na rynku pracy. Chirurdzy dysponują różnymi możliwościami zatrudnienia, które obejmują między innymi:
- pracę w szpitalu publicznym
- pracę w szpitalu prywatnym
- pracę w publicznej lub prywatnej przychodni specjalizacyjnej
- pracę we własnym gabinecie
- działalność naukową
- działalność dydaktyczną
Jak zostać chirurgiem?
Każdy, kto myśli o karierze chirurga, musi w pierwszej kolejności ukończyćstudia na kierunku lekarskim(dla większości wymienionych wyżej specjalizacji)lub lekarsko-dentystycznym(w przypadku chirurgii szczękowo-twarzowej lub stomatologicznej). Kształcenie na kierunku lekarskim trwa 6 lat, zaś na lekarsko-dentystycznym 5 lat. Po uzyskaniu dyplomu lekarza należy złożyć z wynikiem pozytywnym Lekarski Egzamin Końcowy(lub odpowiednio Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy) oraz odbyć staż podyplomowy, po zakończeniu którego przystępuje się do rekrutacji na specjalizację. Na realizację szkolenia specjalizacyjnego z dyscyplin chirurgicznych należy przeznaczyć 6 lat, z wyjątkiem chirurgii stomatologicznej - 4 lata. Zwieńczeniem rezydentury jest Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Jak łatwo policzyć, droga od rozpoczęcia studiów do uzyskania tytułu specjalisty trwa co najmniej 10 lat, a w przypadku większości specjalizacji - aż 13 lat.
Czym powinien odznaczać się przyszły chirurg?
Chirurgia to niezwykle wymagająca specjalizacja, w której liczą się zarówno wiedza, sprawność manualna, doświadczenie, jak i aspekty psychologiczne. Myśląc o zawodzie chirurga, należy mieć na uwadze pewne kluczowe predyspozycje takie jak:
- doskonała koordynacja wzrokowo-ruchowa
- sprawność manualna i dokładność
- elastyczność i łatwość w adaptowaniu się do zmian sytuacji
- wytrzymałość fizyczna
- umiejętność radzenia sobie ze stresem
- wysokie zdolności interpersonalne i komunikacyjne
- zdolności przywódcze
- gotowość do poszerzania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności
- odpowiedzialność
Ile zarabia chirurg?
Chirurgia jest uznawana za jedną z najlepiej opłacanych specjalizacji lekarskich. Na jakie konkretnie zarobki może liczyć specjalista chirurgii? To zależy od wielu czynników, wśród których na pewno należy wymienić posiadane doświadczenie, miejsce pracy, stopień naukowy, ilość dyżurów, a także konkretną dyscyplinę, którą się zajmuje. Według portalu Wynagrodzenia.pl mediana miesięcznych zarobków chirurgów ogólnych to blisko 8,5 tysiąca złotych.Chirurdzy mogą jednak osiągać pensje wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.