Czym zajmuje się agent nieruchomości?
Agent nieruchomości to osoba trudniąca się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. Ma on dwa zadania: znalezienie chętnych kupujących dla sprzedawców oraz znalezienie odpowiednich ofert dla kupujących. Agent nieruchomości działa przede wszystkim na rynku wtórnym i może zajmować się nie tylko sprzedażą oraz kupnem, ale też wynajmem różnych rodzajów nieruchomości. Dobry pośrednik znajdzie klientów na wszystko: mieszkanie, kawalerkę, dom, penthouse czy willę.
Jak wygląda praca jako agent nieruchomości?
W praktyce agent nieruchomości zajmuje się przede wszystkim kontaktem z klientami. Przyjmuje on zarówno zgłoszenia od kupujących, jak i sprzedających. Tych pierwszych pyta się o ich wymagania oraz preferencje, a także budżet i źródło finansowania (gotówka, kredyt hipoteczny). Na podstawie uzyskanych informacji agent nieruchomości wybiera kilka przykładowych nieruchomości i oprowadza po nich klientów, odpowiadając na ich pytania i rozwiewając wątpliwości. Jeżeli oglądający nie są zainteresowani żadnym z pokazanych mieszkań, agent nieruchomości musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pojawienie się odpowiedniej oferty. Natomiast współpracując ze sprzedającymi, pośrednik dokładnie zapoznaje się z mieszkaniem. Sprawdza nie tylko jego wygląd czy wielkość, ale też stan prawny nieruchomości. Dotarcie do właściwych dokumentów, zrobienie zdjęć i przygotowanie na ich podstawie oferty sprzedaży zajmuje dużo czasu, ale zwiększa też bazę mieszkań, które można zaprezentować klientom. Nie musimy chyba dodawać, że im więcej ofert sprzedaży nieruchomości, tym większa szansa na dobicie targu i zgarnięcie sowitej prowizji.
Jak zostać agentem nieruchomości?
Od 2013 roku zawód agenta nieruchomości jest otwarty, co oznacza, że może go wykonywać właściwie każdy. Większość osób zajmujących się pośrednictwem nieruchomości pracuje w biurach nieruchomości. Część z nich to ogromne firmy sprzedające miesięcznie nawet ponad sto mieszkań i domów, podczas gdy inne to niewielkie, czasem nawet jednoosobowe biznesy prowadzące działalność na mniejszą skalę. Wymagania dla kandydatów na agenta nieruchomości różnią się w zależności od pracodawcy, ale większość z nich każe posiadać Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami wydawanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Jej uzyskanie jest dość proste – wystarczy legitymować się średnim wykształceniem, ukończyć półroczny kurs organizowany przez PFRN, a następnie zaliczyć egzamin. Ponadto agenci nieruchomości powinni posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które pozwoli na pokrycie kosztów w razie wystąpienia szkody z winy pośrednika (np. sprzedane mieszkanie posiada istotną, zatajoną wadę prawną w postaci zadłużenia lub roszczeń reprywatyzacyjnych).
Kto może pracować przy pośrednictwie nieruchomości?
Podczas rekrutacji na stanowisko agenta nieruchomości pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na kompetencje miękkie, czyli umiejętność autoprezentacji, zdolności perswazyjne oraz żyłkę handlowca. Niezbędna jest też przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu rynku nieruchomości, prawo jazdy kategorii B oraz dobra znajomość języka angielskiego. Wśród cech przydatnych podczas pracy jako agent nieruchomości warto wymienić cierpliwość, samodzielność oraz zaangażowanie. Kluczowa jest też otwartość na klientów oraz zdolność do zrozumienia i spełnienia ich potrzeb.
Ile zarabia agent nieruchomości?
Zarobki agenta nieruchomości zależą od liczby zawartych transakcji, a także od wysokości prowizji pobieranej zarówno przez samego agenta, jak i biuro nieruchomości. Większość pracowników dostaje stałą, miesięczną pensję, ale zazwyczaj oscyluje ona wokół płacy minimalnej, podczas gdy większość faktycznego dochodu pochodzi z premii od sprzedaży. Standardowo wynosi ona od 1,5 do 3%, a jej wysokość można czasami zmieniać (o ile pozwoli na to biuro nieruchomości), np. oferując klientom dodatkowy rabat. Z pozoru nie są to duże kwoty, szczególnie że duża część prowizji ląduje w kieszeni biura nieruchomości, ale w praktyce sprzedając dom za milion złotych można otrzymać od 5 do 20 tys. złotych. Całkiem nieźle, prawda?
Oczywiście tego rodzaju transakcje są rzadkością, ale mimo wszystko już nawet dwie-trzy sprzedane nieruchomości na miesiąc pozwalają cieszyć się solidną pensją. Warto przy tym pamiętać, że rynek nieruchomości podlega dynamicznym zmianom, przez co zdarzają się tłuste i chude miesiące. Nawet najlepsi agenci nieruchomości raz na jakiś czas mają gorszy okres, o czym należy pamiętać planując domowy budżet.