Zniżki studenckie: gdzie obowiązują i jak działają ulgi dla studentów?

Zdjęcia profilowe Marek Wojna
Marek Wojna
Ekspert kariery w Students.pl
Aktualizacja: 25 lutego 2023
10 min
Zniżki studenckie są jednym z najważniejszych benefitów kontynuowania nauki po szkole średniej. Specjalne ulgi dla studentów umożliwiają tanie podróżowanie, ale to dopiero początek – lista produktów i usług, które są tańsze jest dużo dłuższa. Tylko jak skorzystać z promocyjnej ceny? Wyjaśniamy, jak działają zniżki studenckie, gdzie obowiązują i jakie wymagania trzeba spełnić, by z nich skorzystać.Zniżki studenckie: gdzie obowiązują i jak działają ulgi dla studentów?

Zniżki studenckie – najważniejsze informacje

Studia często wiążą się z wyrzeczeniami oraz długimi godzinami spędzonymi na nauce, ale są też miłe strony bycia studentem. Jedną z nich są zniżki studenckie, czyli specjalne ulgi przysługujące osobom, które uczą się na uczelni. Jeśli chcesz z nich skorzystać, to musisz spełnić różne wymagania, ale w zamian możesz oszczędzić niemałe pieniądze. Oto wszystko, co warto wiedzieć o zniżkach studenckich!

Gdzie obowiązują zniżki dla studentów?

Zniżki studenckie obowiązują właściwie wszędzie – znajdziesz je zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym. Na terenie całej Polski obowiązują ulgi ustawowe na transport publiczny – to jedyna forma zniżek dla studentów regulowana przez polskie prawo. Pozostałe ulgi zależą już od dobrej woli instytucji państwowych i samorządowych oraz prywatnych firm. Wyjaśniamy, gdzie najczęściej obowiązują zniżki dla studentów.

Transport publiczny

Zgodnie z Ustawą o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego studenci w wieku do 26 lat oraz doktoranci w wieku do 35 lat mają prawo do zniżki na przejazdy pociągami PKP. Rabat to aż 51 proc. ceny biletu.

Podobna ulga obowiązuje w przypadku autobusów PKS, ale dotyczy tylko biletów miesięcznych. Studenci mają również zapewnioną zniżkę na komunikację miejską w wysokości 50 proc. ceny biletu. Obejmuje ona wszystkie rodzaje biletów – zarówno okresowe, jak i jednorazowe.

Komercyjne środki transportu zbiorowego

Zniżki studenckie czasami obowiązują też w komercyjnych środkach transportu zbiorowego (autobusy prywatne, samoloty), choć ich zakres oraz wysokość zależy tylko i wyłącznie od strategii poszczególnych firm. Najpopularniejsi przewoźnicy autokarowi czasami oferują małe ulgi dla studentów (w tym dla posiadaczy karty ISIC), ale rabat rzadko kiedy przekracza 10 proc. ceny biletu. To niewiele, ale wciąż można w ten sposób oszczędzić choć kilka lub kilkanaście złotych.

Kultura

Duża część instytucji kulturalnych oferuje mniejsze lub większe zniżki studenckie. Ulgi obowiązują w wielu muzeach, kinach, teatrach czy galeriach sztuki. Z reguły są one dość wysokie, szczególnie w przypadku miejsc zarządzanych przez samorządy – zdarza się, że wejście jest całkowicie bezpłatne! Zanim zaplanujesz wizytę w muzeum lub teatrze, sprawdź na stronie internetowej instytucji, jaka zniżka studencka obowiązuje i co musisz zrobić, by z niej skorzystać.

Sport i rekreacja

Niektóre aquaparki i wesołe miasteczka oferują zniżki studenckie. Czasami są to promocje obowiązujące przez cały czas, ale zazwyczaj studenci mogą skorzystać z atrakcji taniej jedynie w wybranych dniach lub godzinach. Podobne ulgi wprowadziło część obiektów sportowych, np. siłownie lub baseny. Studenci mogą też otrzymać rabaty na niektóre wydarzenia sportowe.

Konta bankowe

Banki oferują specjalne konto dla studenta, które wyróżnia się brakiem wielu prowizji oraz dużo niższymi opłatami. Nazwa jest jednak trochę myląca, bo konto studenckie mogą założyć osoby bez statusu studenta – wystarczy spełniać wymagania wiekowe, by skorzystać z promocji organizowanej przez bank.

Restauracje i kawiarnie

Zniżki studenckie obowiązują w wielu kawiarniach i restauracjach. Zazwyczaj oferują je lokale położone w okolicy dużych uczelni, np. knajpy studenckie lub bary mleczne. Studenci mogą też taniej zjeść w niektórych fast foodach (np. Kebab King), a nawet restauracjach z obsługą kelnerską (np. Sphinx). Ale to nie wszystko, bo wiele lokali oferuje też tańszy alkohol, kawę czy herbatę. Czasami niektóre firmy wprowadzają też specjalne, dodatkowe zniżki na czas sesji.

Liczba restauracji i kawiarni oferujących zniżki studenckie jest ogromna. Jak sprawdzić, czy lokal wprowadził ulgę dla studentów? Wejdź na stronę internetową knajpy i zobacz, jakie promocje oferuje. Zazwyczaj informacja o zniżkach znajduje się w menu, przy barze lub na drzwiach lokalu. Wciąż masz wątpliwości? Zapytaj się obsługi lokalu, a przed złożeniem zamówienia koniecznie zaznacz, że chcesz skorzystać ze zniżki dla studentów!

Sklepy internetowe

Niektóre sklepy internetowe oferują studentom zniżki na zakupy online. To raczej rzadkość, choć takie oferty wciąż się pojawiają. Szczególnie atrakcyjne rabaty na zakupy internetowe dla studentów oferuje Student Beans. To bezpłatny serwis, który bezpośrednio współpracuje z firmami, zapewniając dostęp do ciekawych zniżek.

Serwisy internetowe

Zniżki studenckie obowiązują też w różnych serwisach internetowych, z reguły związanych ze światem kultury. To media internetowe, serwisy streamingowe z muzyką, audiobookami czy ebookami, ale też różne programy komputerowe, które mogą przydać się do nauki lub pracy. W internecie znajdziemy wiele ulg dla studentów – to świetny sposób na dodatkowe oszczędności!

Popularne zniżki studenckie

Zniżki studenckie cieszą się ogromną popularnością. Z niektórych skorzystały nawet setki tysięcy polskich studentów. Przedstawiamy cztery niezwykle popularne ulgi dla studentów, które mogą Ci się przydać!

Spotify dla studentów

Dobra muzyka to świetny sposób na relaks – a dzięki Spotify możesz korzystać z niej gdzie tylko chcesz, także w drodze na uczelnię lub w przerwie między zajęciami. Platforma oferuje studentom atrakcyjną zniżkę. Pakiet Spotify Student kosztuje jedyne 9,99 zł miesięcznie! Jeśli zdecydujesz skorzystać się z oferty, to w tej cenie dostaniesz muzykę bez reklam, którą możesz słuchać też offline.

By skorzystać ze zniżki, należy potwierdzić status studenta za pomocą adresu e-mail założonego na domenie uniwersyteckiej. Spotify wyśle wiadomość z linkiem weryfikacyjnym. Kliknij w nią i potwierdź informacje na temat twojej uczelni, a zniżka zostanie aktywowana.Z planu Spotify Student można korzystać nie dłużej niż przez cztery lata. Raz na rok musisz potwierdzić, że wciąż posiadasz status studenta.

Allegro Smart dla studentów

Allegro przygotowało dla studentów zaskakująco korzystną ofertę. Przez pierwsze sześć miesięcy otrzymasz bezpłatny pakiet Allegro Smart, czyli darmowe dostawy do Paczkomatów oraz specjalne, dodatkowe promocje na zakupy. Co więcej, Allegro dorzuci Ci też dodatkowe kody rabatowe na usługi firm takich jak Flixbus, Multikino, Heyah, T-Mobile, Free Now czy Legimi.

Skorzystanie z oferty Allegro Smart Student jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że masz konto w Allegro i zweryfikujesz się za pomocą adresu e-mail z domeny uniwersyteckiej lub, jeśli to niemożliwe, podasz dane legitymacji i wyślesz jej zdjęcia. Darmowy status Smart obowiązuje przez sześć miesięcy – po tym okresie Allegro automatycznie przedłuży pakiet za 49,99 zł miesięcznie.

Microsoft Office dla studentów

Studenci niektórych polskich uczelni mogą skorzystać z bezpłatnego pakietu obejmującego aż 11 popularnych programów z grupy Office, w tym Microsoft Word, Excel, Power Point oraz Teams. Do tego otrzymasz aż 1 TB wolnego miejsca w chmurze Microsoftu. A to wszystko za sprawą pakietu Microsoft Office 365 Student. By z niego skorzystać, wejdź na stronę Office365 Education i zarejestruj się za pomocą adresu e-mail z domeny uniwersyteckiej. Bezpłatny dostęp do oprogramowania otrzymają jedynie studenci uczelni, które podpisały umowę z Microsoftem.

AutoCAD dla studentów

Studenci mogą za darmo skorzystać z pełnej wersji AutoCAD, czyli popularnego programu dla inżynierów, projektantów i architektów. Chcesz skorzystać z tej opcji i pobrać AutoCAD za darmo? Załóż konto akademickie w serwisie Autodesk, czyli producenta oprogramowania. Skorzystaj z konta mailowego na domenie uniwersyteckiej. Po rejestracji musisz podać dane uczelni oraz okres studiów. W ramach weryfikacji Autodesk często prosi o wysłanie skanu legitymacji studenckiej – w takiej sytuacji zdobycie darmowego dostępu do AutoCAD-a może zająć nawet kilka tygodni.

Kto może skorzystać z ulgi studenckiej?

Jak sama nazwa wskazuje, ze zniżek studenckich mogą skorzystać wszyscy studenci... Choć czy aby na pewno?

W praktyce wszystko zależy od rodzaju i charakteru zniżki. Jeśli chodzi o zniżki ustawowe obowiązujące na komunikację publiczną, to prawo narzuca pewne limity – z ulgi na przejazdy pociągami czy komunikacją miejską mogą skorzystać studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia i kontynuują naukę. Co istotne, zniżka obowiązuje też doktorantów, o ile mają oni mniej niż 35 lat.

Natomiast duża część zniżek studenckich nie wynika z żadnych ustaw. W takiej sytuacji należy sprawdzić regulamin promocji – firmy mogą wprowadzić różne, często dość nietypowe wymagania, które trzeba spełnić. Często należy się wylegitymować lub potwierdzić status studenta, korzystając z konta mailowego na domenie uniwersyteckiej.

Większość firm wprowadza ulgi studenckie z dobrej woli, ale czasami są one rezultatem współpracy z uczelnią. W tym drugim przypadku ze zniżki często mogą skorzystać tylko studenci konkretnej szkoły wyższej. Za każdym razem dokładnie przeczytaj regulamin promocji i upewnij się, że możesz z niej skorzystać. Jeśli tego nie zrobisz, to może czekać Cię nieprzyjemna niespodzianka!

Jak skorzystać ze zniżek studenckich?

Przy składaniu zamówienia przez internet zaznacz chęć skorzystania ze zniżki studenckiej. Taka opcja powinna być dostępna podczas wyboru produktu (np. studencki bilet do kina) lub już w koszyku, przed złożeniem zamówienia. W przypadku zamówień internetowych często trzeba potwierdzić status studenta korzystając z adresu mailowego założonego na domenie uniwersyteckiej. Podaj go, a na twoją skrzynkę przyjdzie e-mail z linkiem aktywacyjnym, w który musisz kliknąć. Większość serwisów raz na jakiś czas wyśle Ci podobne wiadomości, by sprawdzić, czy wciąż posiadasz status studenta.

W przypadku zakupu biletów na przejazdy musisz mieć ze sobą ważną legitymację studencką. Konduktor lub kontroler biletów niemal na pewno poprosi o okazanie dokumentu. Upewnij się, że na tylnej stronie znajduje się aktualny hologram. Warto też mieć e-legitymację studencką na telefonie komórkowym. Nie wszystkie instytucje akceptują elektroniczne dokumenty, ale mimo to warto mieć e-legitymację w telefonie – nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda!

Jeśli chcesz skorzystać ze zniżek studenckich na żywo (np. w restauracji), to upewnij się, że promocja wciąż obowiązuje. Jeśli tak faktycznie jest, to wystarczy, że okażesz legitymację studencką z ważnym hologramem. Większość firm nie stawia żadnych dodatkowych wymagań.

Karta ISIC – czy warto mieć międzynarodową legitymację studencką?

Karta ISIC (z ang. International Student Identity Card) to międzynarodowa legitymacja studencka. Honorują ją uniwersytety, firmy i organizacje publiczne z ponad 130 krajów na całym świecie. Część z nich ma podpisane umowy z wydawcą karty, a inne robią to z własnej woli. Warto jednak pamiętać, że ISIC nie jest oficjalnym dokumentem – zazwyczaj nie zapewnia ona zniżek w przypadku transportu publicznego.

Podstawowa wersja ISIC kosztuje 29 zł, ale można też kupić pakiet zawierający ubezpieczenie podróżne. Podstawowy pakiet medyczny wraz z legitymacją ISIC kosztuje 109 zł – zapewnia pokrycie kosztów leczenia do 50 tysięcy euro oraz nawet 20 tysięcy złotych odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku. Do zwykłego ubezpieczenia można dokupić dodatkowe pakiety, uwzględniające np. rzadkie choroby tropikalne.

Kartę możesz wyrobić na stronie internetowej ISIC. Musisz mieć aktualną legitymację studencką polskiej uczelni oraz zdjęcie. Karta jest ważna od razu po aktywacji. Na stronie ISIC znajdziesz też aktualną listę zniżek – pamiętaj, że w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Jeśli punkt nie jest na liście, to przed skorzystaniem z ulgi upewnij się, że promocja wciąż obowiązuje, a posiadacze ISIC faktycznie mogą z niej skorzystać!

Dlaczego studenci mają zniżki?

Zniżki dla studentów obowiązują już od dawna, a wejście Polski do Unii Europejskiej zagwarantowało, że większość ulg pozostanie z nami już na zawsze. Dlaczego zniżki studenckie istnieją?

Teoretycznie w trakcie studiów powinniśmy skupić się na nauce, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Oczywiście w praktyce duża część polskich studentów pracuje na część lub nawet cały etat, ale zgodnie z założeniami ustawodawcy powinna istnieć alternatywa – studia bez konieczności pracy zarobkowej. To właśnie dlatego najlepsi oraz najbiedniejsi studenci mogą liczyć na stypendia studenckie.

Ulgi działają na podobnej zasadzie – mają zmniejszyć koszty życia i umożliwić skupienie się na nauce, a nie pracy zarobkowej. Natomiast jeśli chodzi o zniżki studenckie wprowadzone przez prywatne przedsiębiorstwa, to ich zadaniem jest zachęcenie do skorzystania z oferty firmy. Nawet niewielka promocja przyciągnie duże grono studentów, którzy staną się stałymi klientami, jeśli produkt przypadnie im do gustu.

Zniżki studenckie – podsumowanie

Zniżki studenckie obowiązują w wielu dziedzinach życia. Studenci mogą skorzystać z ulg w przypadku transportu publicznego, instytucji kultury oraz gastronomii, ale też zakupów i serwisów internetowych. Ponadto dzięki statusowi studenta uzyskasz bezpłatny dostęp do popularnych programów takich jak AutoCAD czy Microsoft Office.

Skorzystanie z ulgi jest bardzo proste. W większości przypadków wystarczy okazać ważną legitymację studencką lub kliknąć w link aktywacyjny otrzymany na maila założonego w domenie uniwersyteckiej. Zniżki studenckie to świetny sposób na tanie życie – a przecież w trakcie studiów każda zaoszczędzona złotówka ma duże znaczenie!

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij