Erasmus+
Program Erasmus działa w Polsce od 1998 roku. Jego początki to program wymiany studentów, obecnie znacznie rozszerzył swoją działalność. Dzięki niemu studenci mogą wyjechać za granicę na część studiów lub praktyki zawodowe, uczelnie mają możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami i organizowania międzynarodowych projektów. Kraje uczestniczące w programie Erasmus to 27 krajów Unii Europejskiej, oprócz tego Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein oraz kraje kandydujące do uczestnictwa w Unii czyli Turcja i Macedonia.
Język obowiązujący na wymianie to głównie angielski, choć zdarza się (jak na przykład w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii), że trzeba znać również drugi język, na przykład język niemiecki, gdyż nie wszystkie przedmioty wykładane są po angielsku.
Aby wziąć udział w programie, uczelnia musi posiadać Kartę Uczelni Erasmusa. Ten dokument wydawany jest przez Komisję Europejską i uprawnia uczelnię do wysyłania studentów oraz pracowników na staże zagraniczne, organizacji międzynarodowych kursów i projektów.
Program Erasmus może również dofinansować wymianę. Uczelnia, która chce ubiegać się o fundusze na ten cel, powinna złożyć wniosek do Narodowej Agencji.
Udział w programie może wziąć każdy student, jednak ilość miejsc jest ograniczona - w przypadku większej ilości chętnych decyduje średnia ze studiów.
AIESEC
AIESEC to wolontariat oraz praktyki kierowane do studentów, absolwentów oraz maturzystów. Aby wziąć w nim udział, należy odbyć rozmowę z przedstawicielem organizacji oraz zdać test językowy. Następnie wystarczy wnieść opłatę w wysokości 300 zł i już otrzymuje się trzymiesięczny dostęp do bazy praktyk. Jeśli w tym czasie kandydat nie znajdzie nic, co by mu odpowiadało, organizacja zwróci mu wpłaconą kwotę.
AIESEC organizuje programy wolontariatowe praktycznie w każdym miejscu na świecie, a ich tematyką jest głównie ochrona środowiska, spotkania międzykulturowe czy profilaktyka HIV. Pobyt może trwać od kilkunastu tygodni do nawet pół roku, a w tym czasie organizacja pokrywa koszty związane z przelotem, zakwaterowaniem, wyżywieniem czy drobnymi wydatkami studenta.
Praktyki natomiast są kierowane do absolwentów studiów wyższych (do 30. roku życia). Ich tematyka jest mocno zróżnicowana, od technicznych po biznes czy edukację. Są one droższe niż wolontariat (400 zł). Warunkiem jest ukończenie kierunku odpowiadającego praktykom, które chcemy podjąć.
Camp America
Program umożliwia połączenie wakacyjnej pracy ze zwiedzaniem Ameryki. Studenci biorący w nim udział mogą pracować na letnich obozach. Przydziela się im różne stanowiska: od pracy w kuchni po animatora. Organizatorzy programu pokrywają wszelkie koszty przelotu oraz pobytu uczestników w Stanach. Studenci muszą sobie jedynie załatwić wizy pobytowe.
Aby wziąć udział w programie, należy zarejestrować się w systemie zgłoszeniowym, wnieść opłatę i umówić się na spotkanie z przedstawicielem organizacji. Następnie wystarczy dćostarczy potrzebne dokumenty, wnieść drugą opłatę i oczekiwać na przydzielenie miejsca. Gdy wpłynie pozytywna odpowiedź, wystarczy dokonać ostatniej płatności i... zacząć pakowanie walizek.
Programy stażowe umożliwiają studentom oraz absolwentom zdobycie cennego doświadczenia oraz niezapomniane wrażenia, jakie wiążą się z dłuższym pobytem w obcym kraju lub na innym kontynencie.