Praca jako stewardessa – zarobki i wymagania
Czym zajmuje się stewardessa?
Stewardessa jako członek personelu pokładowego zajmuje się szeroko pojętą obsługą pasażerów samolotu. W zakres jej obowiązków wchodzą zarówno kwestie związane z bezpieczeństwem lotu (wyjaśnianie zasad bezpieczeństwa, dbanie o prawidłowe umieszczenie bagaży podręcznych i zapinanie pasów, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych), jak i spełnianiem potrzeb pasażerów (odpowiadanie na pytania i wątpliwości, serwowanie posiłków oraz napojów, informowanie o przyczynach ewentualnego opóźnienia).
Jak wygląda typowy dzień pracy stewardessy?
W praktyce stewardessa rozpoczyna pracę jeszcze przed rozpoczęciem lotu. Podczas briefingu z pilotami i resztą załogi musi wypełnić szereg dokumentów, a także sprawdzić wnętrze maszyny i upewnić się, że jest ona odpowiednio wyposażona (np. porównując faktyczną ilość zestawów obiadowych z dokumentacją lotu). Następnie stewardessa wpuszcza na pokład pasażerów, pomagając im znaleźć właściwe miejsca. Gdy wszyscy już siedzą należy policzyć osoby znajdujące się na pokładzie i przeprowadzić krótki instruktaż z zasad bezpieczeństwa. Obowiązkiem stewardess jest też dokładne sprawdzenie samolotu po wylądowaniu, wypełnienie dodatkowej dokumentacji i upewnienie się, że we wnętrzu maszyny nie został bagaż podręczny.
Co powinna zrobić stewardessa w sytuacji nadzwyczajnej?
Personel pokładowy odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów przez cały lot, także w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lotu stewardessa musi wykonywać ewentualne polecenia wydawane przez pilotów. Zazwyczaj jednak w nagłych wypadkach personel pokładowy w miarę możliwości pomaga w zabezpieczeniu wnętrza samolotu (np. sprawdzenie zamknięć w półkach na bagaże podręczne), ponownie wyjaśnia zasady bezpieczeństwa oraz stara się uspokoić pasażerów. Warto jednak zauważyć, że sytuacje nadzwyczajne w lotnictwie zdarzają się niezwykle rzadko, a dzięki wyśrubowanym zasadom bezpieczeństwa latanie samolotem pozostaje najbezpieczniejszą formą transportu zbiorowego. Zdecydowana większość stewardess i stewardów na przestrzeni całej kariery zawodowej ani razu nie spotkała się z poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotu.
Jak zostać stewardessą? Wymagania od kandydatów
Choć linie lotnicze wciąż szukają nowych stewardów i stewardess, to znalezienie pierwszej pracy w tym zawodzie wcale nie jest łatwe. Winę za to ponoszą rygorystyczne wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci. Najważniejsze z nich to nienaganna prezencja, wysoka kultura osobista, a także doskonała znajomość języka angielskiego oraz przynajmniej jeszcze jednego języka obcego. Niezbędny jest też dobry stan zdrowia (brak chorób przewlekłych, czasami dopuszczalna jest niewielka wada wzroku) oraz wzrost nieprzekraczający 185 cm. Co istotne, w niektórych liniach lotniczych, szczególnie azjatyckich, przeszkodą mogą okazać się tatuaże, piercing, a nawet kolczyki.
Za to niewielką rolę odgrywa wykształcenie. Co prawda linie lotnicze wymagają od kandydatek na stewardessę ukończenia szkoły średniej, ale posiadanie certyfikatów za zaliczenie kursów na personel pokładowy jest jedynie dodatkowym atutem, który na pewno nie przesądzi o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Dla rekruterów znacznie ważniejsze okażą się kompetencje miękkie, profesjonalizm oraz wspomniana już znajomość języków obcych. Szczegółowy zakres wymagań różni się w zależności od linii lotniczej – warto je sprawdzić i odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Ile zarabia stewardessa?
Na wynagrodzenie stewardessy ma wpływ szereg czynników. Najważniejszym z nich jest miejsce działania pracodawcy. Tajemnicą poliszynela w branży jest to, że niektóre linie lotnicze, szczególnie te z bogatszych krajów zachodnich i azjatyckich, płacą nieporównywalnie więcej od konkurencji. Przekłada się to na widełki zarobków stewardess, które oscylują w przedziale od 4600 do 14000 złotych brutto miesięcznie, przy średnim wynagrodzeniu wynoszącym ok. 6400 złotych brutto. Z reguły na wysoką pensję mogą liczyć członkowie personelu pokładowego zatrudnieni za granicą – w Polsce stewardessy z niewielkimi wyjątkami zarabiają poniżej wspomnianej średniej.
Inne czynniki mające wpływ na wysokość zarobków stewardessy to doświadczenie oraz znajomość dodatkowych języków obcych. Jednak ewentualne podwyżki są z reguły niewielkie i są ściśle związane ze zwiększeniem zakresu obowiązków, np. w ramach awansu na kierownika personelu pokładowego. Ponadto stewardessy mogą liczyć na dodatkowe benefity pozapłacowe w rodzaju atrakcyjnych zniżek na bilety lotnicze czy czas wolny, hotel oraz wyżywienie pomiędzy lotami. Warto jednak pamiętać, że grafik personelu pokładowego jest niezwykle napięty, przez co rzadko kiedy można wygospodarować chwilę na zwiedzanie. Życie stewardessy to wcale nie codzienne wakacje, a raczej ciężka, często męcząca praca, która jednak zapewnia ogromną satysfakcję!