Praca jako psycholog – wymagania, zakres obowiązków oraz zarobki
Praca jako psycholog – czy tylko po studiach można pracować w zawodzie?
Dyplom psychologa otrzymują absolwenci 5-letnich studiów jednolitych na kierunku psychologia. W Polsce niestety nie funkcjonuje żadna ustawa, która regulowałaby prawnie zawód psychologa. Istnieje również możliwość ukończenia szkoły policealnej, która kończy się dyplomem psychologa wychowawczego. Warto jednak wiedzieć, że większość gabinetów decyduje się na współpracę wyłącznie z absolwentami studiów wyższych. Same studia nie są wystarczające, aby móc pracować w zawodzie. Konieczne jest również zaliczenie stażu zawodowego, który odbywa się pod nadzorem doświadczonego psychologa. Należy posiadać również pełną zdolność do czynności prawnych. Po ukończeniu studiów można wybrać własną specjalizację. Tutaj wybór jest ogromny: psychologia reklamy, pracy, sądowa, zarządzania i organizacji społeczna, rozwoju człowieka, zdrowia, wychowawcza, sportowa, kliniczna, psychoterapia oraz doradztwo personalne. To tylko przykładowe specjalizacje, każda z uczelni może mieć zupełnie inne. Takie specjalizacja dają ogromny wybór i możliwość pracy w wielu branżach.
Praca jako psycholog – wymagania
Dobry psycholog, oprócz ukończonych studiów i zdanego stażu, powinien cechować się otwartością, empatią oraz umiejętnością nawiązywania kontaktów. Psycholog to osoba, która powinna potrafić słuchać pacjenta i naprowadzić go na właściwą ścieżkę leczenia. W tym zawodzie przyda się także cierpliwość, dyskrecja oraz zdolność koncentracji uwagi i jej podzielność. Również ważna jest dobra pamięć i tolerancja. Wszystko zależy także od wyboru konkretnej specjalizacji. Psycholog dziecięcy musi lubić współpracę z najmłodszymi oraz powinien mieć zdolności nawiązywania kontaktu z maluchami. Z kolei dla psychologa sportowego ważna jest znajomość specyfiki pracy ze sportowcami. Praca w tym zawodzie wymaga również dużej odpowiedzialności, dlatego idealny kandydat powinien być dojrzały. Niestety sama praca wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym, dlatego istotna jest także odporność emocjonalna i umiejętność oddzielenie pracy zawodowej od życia prywatnego.
Praca jako psycholog – zakres obowiązków
Ogólnie rzecz ujmując, psycholog przyjmuje pacjentów na sesjach psychoterapeutycznych, stawia właściwe diagnozy oraz udziela należytego wsparcia. Jest to specjalista, do którego przychodzą pacjenci z różnymi problemami, lękami czy fobiami i oczekują wsparcia oraz pomocy w odnalezieniu przyczyny i zrozumienia problemu. Dalszy zakres obowiązków zależy od wybranej specjalizacji danego psychologa. Przykładowo psycholog ze specjalizacją wychowawczą ma kontakt z dziećmi oraz młodzieżą. Do jego obowiązków, poza tymi głównymi, należy sporządzanie opinii psychologicznych, określenie ścieżek zachowań oraz postępowań w przypadku dzieci i młodzieży z problemami wychowawczymi. Nieco inne obowiązki będzie miał na przykład psycholog ze specjalizacją biznesową. W jego przypadku główne obowiązki to badanie zachowań pracowników, ich postaw i emocji oraz wsparcie kadr przy wyborze nowego pracownika. Psycholog sądowy zajmuje się wydawaniem opinii psychologicznej, która może być wykorzystana przez sąd podczas orzekania w sprawie. Psycholog reklamy fachowo zajmuje planowaniem efektywnej strategii reklamowej. W tym zawodzie zadaniem psychologa jest poprowadzenie kampanii reklamowej, która będzie wywierać określony wpływ na grupę odbiorców. Sam zawód jest niezwykle ciekawy i otwiera wiele ścieżek rozwoju po ukończeniu studiów.
Ile zarabia psycholog?
Bardzo trudno mówić dokładnie o zarobkach w tej profesji. Zależy to od specjalizacji, miejsca pracy oraz stażu. Ogólnie przyjmuje się, że mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4170 zł brutto. Ponad 25% osób zarabia kwoty większe niż 5500 zł brutto. Psycholog zatrudniony w małej przychodnie lub szkole może liczyć na znacznie mniejsze wynagrodzenie niż psycholog, który zatrudniony jest w dużej klinice lub prowadzi własną praktykę zawodową. Różnią się również zarobki w zależności od specjalizacji. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć psycholodzy biznesu czy reklamy. Wiele osób zatrudnionych na tym stanowisku łączy kilka miejsc pracy lub zatrudnionych jest w jednej klinice, a po godzinach prowadzi dodatkowo własny gabinet.