Praca zdalna: 15 sposobów na zarabianie online

Zdjęcia profilowe Marek Wojna
Marek Wojna
Ekspert kariery w Students.pl
Aktualizacja: 13 maja 2023
21 min
Dzwoniący z rana budzik, szybko wypita kawa i podróż komunikacją miejską do pracy to rzeczywistość większości ludzi pracujących na etacie. Pewnie nie raz myślałeś o tym, co by było, gdyby zmienić pracę na taką, gdzie nie musiałbyś zrywać się i biec na oślep byle zdążyć na 8 do biura, a mógłbyś spokojnie pracować z domu na własnych warunkach. Ostatni pandemiczny czas pokazał, że praca zdalna jest możliwa i stała się nową rzeczywistością, do której większość firm musiała się po prostu dostosować.Praca zdalna: 15 sposobów na zarabianie online

Praca zdalna - pomysły

Internet to kopalnia możliwości i miejsce, gdzie z każdej strony czai się pokusa szybkiego i łatwego zarobku, niekoniecznie legalnego. Czym zatem możesz się zajmować pracując zdalnie?

Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie 15 zawodów, które możesz wykonywać online zarówno jako freelancer, jak i pracownik firmy.

Doradca Klienta

Wiecie, że pracę jako doradca klienta możecie wykonywać całkowicie zdalnie? Zdalni doradcy klienta zajmują się przede wszystkim obsługą tekstową Kkientów przez czat zgodnie ze standardami firmy, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Praca zdalna jako doradca klienta jest możliwa w .BespokeChat. Firma oferuje całkowicie elastyczny grafik pracy, więc pracę łatwo można pogodzić na przykład ze studiami dziennymi.

.BespokeChat oferuje motywujące wynagrodzenie w wysokości 19,70-25 zł brutto/h w zależności od Twoich wyników oraz zaangażowania w pracę, a także atrakcyjne dodatki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i zaaplikować to sprawdź to ogłoszenie: praca zdalna w .BespokeChat.

Copywriter

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie swojej drogi w pracy online jest zostanie copywriterem.

Kim jest copywriter? Jest to osoba, która tworzy różnego rodzaju treści zgodne z przedmiotem zlecenia. Mogą to być opisy produktów, artykuły na blogi albo recenzje czy poradniki. Ważne jest, aby znaleźć swoją „niszę”, czyli zakres tematyczny, w którym dobrze się czujesz, masz pewną wiedzę i pisanie na ten temat sprawia Ci przyjemność. Copywriterzy dość często współpracują z agencjami marketingowymi lub oferują swoje usługi jako freelancerzy w Internecie.

Jeśli masz tzw. „lekkie pióro”, znasz zasady gramatyki i ortografii, umiesz szybko wyszukiwać niezbędne informacje i tworzyć z nich unikalne treści, to jest to praca dla Ciebie.

Jak zacząć pracować jako copywriter? Ćwicz pisanie na różne tematy– możesz stworzyć swoją bazę tekstów, które będą służyć jako portfolio, dzięki któremu łatwiej będzie Ci znaleźć pierwsze zlecenia. Początkowo możliwe, że nie zarobisz wiele, bo stawki dla początkujących copywriterów wahają się od 10 do 15 zł za krótkie i małowymagające teksty. Z czasem i doświadczeniem będziesz mógł przyjmować bardziej wymagające zlecenia, jak np. stworzenie ebooka, gdzie stawki znacznie rosną. A gdzie szukać zleceń na pisanie tekstów? Na Facebooku jest sporo grup tematycznych, gdzie zleceniodawcy się ogłaszają. Sporo ofert pojawia się też na portalach ogłoszeniowych takich, jak OLX, Gumtree i Pracuj.pl.

Wirtualny asystent

Jest to dopiero raczkujący trend, ale zyskuje coraz większą popularność. Kim jest wirtualny asystent (albo asystentka)? Jest to zdalny odpowiednik asystenta/ asystentki w biurze, czyli taka osoba, która odpowiada za rozmaite rzeczy, aby maksymalnie odciążyć właściciela firmy i innych pracowników. Prowadzi firmę od kuchni, czyli może zajmować się korespondencją, rachunkami i dokumentacją. Może być prawą ręką swojego szefa i planować jego spotkania, podróże i wydarzenia firmowe, przygotowywać raporty i analizować rynek.

Zakres obowiązków wirtualnego aystenta/ asystentki jest bardzo szeroki i wiele zależy od Twoich kompetencji i tego, czym chcesz się zajmować. Zawsze należy pamiętać, że nie musisz robić wszystkiego i zastępować swoim ogólnym stanowiskiem trzech innych.

Dla kogo jest taki rodzaj pracy? Komputer i telefon i podstawa, ale liczą się też takie cechy jak punktualność, systematyczność i dobra organizacja pracy własnej i innych.

Najczęściej wirtualni asystenci są zatrudniani do pomocy w prowadzeniu sklepów internetowych i firm, które prowadzą szkolenia online. Zajmują się tam głównie kontaktem z klientem i rozliczeniami.

Na jakie zarobki można liczyć będąc wirtualnym asystentem? Wszystko zależy oczywiście od kompetencji i powierzonych obowiązków. Wirtualni asystenci rozliczają się zazwyczaj za przepracowane godziny, a stawki zaczynają się od 35 zł/godz.

Montażysta filmów i animacji

Jeśli rozwijasz się, czy chociaż hobbystycznie zajmujesz się obróbką filmów albo tworzeniem animacji, możesz również pracować zdalnie. Jest to rodzaj pracy, którą, jeśli wykonujesz solidnie i z pasją, prawdopodobnie zyskasz uznanie klientów i będziesz przebierać w ofertach.

Należy zauważyć, że konsumpcja treści wideo rośnie, a animacja też coraz bardziej zyskuje w oczach przedsiębiorców. Wiele firm zatem decyduje się na tworzenie własnych materiałów, a Ty możesz im w tym pomóc. Nie musisz być profesjonalistą. Często podstawowa znajomość programów do obróbki filmów i montażu, takich jak Adobe Premiere Pro pozwala tworzyć imponujące materiały wideo i świetne animacje.

Zleceń możesz poszukiwać na tematycznych grupach facebookowych, możesz też zgłaszać się do firm, które planują rozpromować swój biznes, ale nie mają pomysłu na ciekawą kampanię. Stawki za wykonanie takiego zlecenia różnią się w zależności od długości i skomplikowania filmu czy animacji.

Grafik freelancer

Jesteś grafikiem albo malarzem z zacięciem do digital artu albo po prostu nieźle radzisz sobie z programami graficznymi i masz zmysł estetyczny? W sieci będziesz miał ogromne pole do popisu. Duża liczba firm, ale i drobnych przedsiębiorców korzysta z usług graficznych. Często przy mniejszych zleceniach bardziej im się opłaca zlecić wykonanie zadania freelancerowi niż wykupować usługi od agencji kreatywnych.

Czym zajmuje się grafik freelancer? Warto zaznaczyć, że na rynku rozróżnia się wiele rodzajów grafiki – tutaj skupimy się jedynie na grafice użytkowej na zlecenie mniejszych lub większych firm i instytucji. Aby zostać odnoszącym sukcesy grafikiem, musisz wybrać swoją niszę. Opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Jako grafik możesz przykładowo zajmować się design’em i identyfikacją wizualną. Tworzenie logotypów, projektowanie opakowań i etykiet czy tworzenie szaty graficznej dla materiałów marketingowych firmy to główne elementy identyfikacji wizualnej, z którymi mają do czynienia graficy.

Wiele firm na rynku posiada już archaicznie zaprojektowane logotypy i inne elementy identyfikacji wizualnej, dlatego często decydują się one na rebranding. W tym wypadku grafik nie musi tworzyć na nowo całej identyfikacji, a jedynie ją „odświeżyć”.

Kolejnym typem zleceń dla grafików freelancerów jest tworzenie grafik do aplikacji, gier i na strony internetowe. Jeśli interesujesz się pixel art’em albo concept art’ em, ta nisza może być dla Ciebie.

Jak widzisz, będą grafikiem masz spore pole do popisu – możesz podejmować się bardzo różnorodnych zleceń, od tworzenia kolaży, inforgrafik przez logotypy i etykiety, po skomplikowane concept arty do gier komputerowych. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich umiejętności i zainteresowań.

Pracy w zawodzie możesz szukać na wiele sposobów- możesz podejmować się zleceń we współpracy z agencją kreatywną lub marketingową i pracować zdalnie. Możesz też działać na własną rękę, poszukując zleceń na dedykowanych platformach, takich jak fixly.pl, useme.com czy oferia.pl albo też na grupach na Facebook’u.

Ciekawą opcją jest też branie udziału w konkursach graficznych na stronach takich jak designer.pl. Tutaj firmy ogłaszają konkursy na projekty graficzne, np. stworzenie logo i ustalają budżet, który są w stanie przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Następnie, chętni graficy zgłaszają swoje prace w określonym terminie. Przedsiębiorca wybiera projekt, który odpowiada jego oczekiwaniom i zwycięzca dostaje zapłatę. Jest to dość pracochłonna i niezbyt wdzięczna forma szukania zleceń, ale jeśli jesteś początkującym grafikiem i poszukujesz swojej niszy, może to być dobra opcja, aby przekonać się, czy ta praca jest na pewno dla Ciebie.

Zarobki grafika freelancera, tak jak w przypadku montażysty i copywriter’a, zależne są od jego umiejętności i doświadczenia, ale także zaawansowania i skomplikowania samego projektu. Przy wycenianiu projektów graficznych warto brać też pod uwagę czas poświęcony na wymyślenie pomysłu. Często w pracy kreatywnej chodzi właśnie o innowacyjny pomysł, który może potrzebować więcej czasu niż samo wykonanie projektu.

Specjalista ds. SEO

Kim jest specjalista ds. SEO? Zajmuje się on pozycjonowaniem stron internetowych, co oznacza, że swoimi działaniami sprawia, że witryna jest lepiej zoptymalizowana i dopasowana do wymagań i standardów wyszukiwarek. Często ten zawód jest określany zawodem przyszłości, gdyż obecnie wiele firm przeszło do Internetu i wysoka pozycja w wyszukiwarkach jest bardzo pożądana.

Aby rozpocząć swoją ścieżkę zawodową jako specjalista ds. SEO, należy poznać istniejące już techniki optymalizacji, dzięki którym strona www jest pozytywnie odbierana zarówno przez wyszukiwarki, jak i przez użytkowników. Należy też wiedzieć, jakich działań unikać, aby nie narazić się na kary algorytmiczne nakładane przez Google. Jednak wiedza techniczna to nie wszystko! Dobry pozycjoner odznacza się też analitycznym myśleniem i kreatywnością w poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań.

Ile zarabia pozycjoner stron www? Wynagrodzenie jest zależne, tak jak poprzednio, od doświadczenia i umiejętności. Na początku swojej drogi pracując w agencji SEO możesz liczyć na zarobki około 2500-3500 zł. Wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia widełki również rosną w górę.

Zleceń możesz szukać zarówno jako freelancer, jak i etatowy pracownik w agencji marketingowej lub SEO.

Praca zdalna jest jak najbardziej możliwa w tym zawodzie, gdyż poza swoimi umiejętnościami, potrzebujesz tylko dostępu do komputera i Internetu.

Social media ninja

Interesujesz się mediami społecznościowymi? Umiesz tworzyć ciekawe i angażujące treści na swojego Instagrama? A może prowadzisz swojego fanpage’a, którego lubi wiele osób? W takim razie warto pomyśleć o zarabianiu na prowadzeniu profili firmowych innych osób w mediach społecznościowych. Na rynku jest wiele przedsiębiorstw, które nieźle sobie radzą offline, ale świat online jest dla nich zagadką, ale mimo wszystko chcą zaistnieć w social mediach.

Wybierając tą ścieżkę kariery możesz zatrudnić się w agencji marketingowej i pracować zdalnie, albo też samodzielnie wyszukiwać zleceń i działać jako freelancer. Wiele początkujących przedsiębiorców nie chce wydawać sporych pieniędzy na usługi agencji i wolą zwrócić się do freelancera, który będzie tworzył angażujące i ciekawe treści na ich firmowego fanpage’a pokazując jedynie, że marka jest obecna w sieci.

Pracując w Social Mediach liczy się zrozumienie branży, a także dostosowanie się do wymagań klientów. To klient decyduje, jak ma wyglądać komunikacja z odbiorcami, jakie treści są dla niego ważne i jakie wartości chce promować. Musisz być elastyczny i zdystansowany, ale też kreatywny, gdyż często klienci sami nie wiedzą, jak ma wyglądać fanpage ich firmy. Warto też mieć na uwadze, że często jest to praca, która nie kończy się o 17. Kiedy rozpęta się burza pod jednym z Twoich postów, ważne jest, abyś zareagował na czas i umiał rozwiązać problem klienta, żeby nie zepsuć dobrej reputacji firmy.

Jak wyglądają zarobki w tej branży? Często wahają się one między 1500 a 4000 zł miesięcznie dla osób, które pracują z domu i samodzielnie poszukują zleceń. Wszystko jest zależne od rodzaju obsługiwanych fanpage’y, a także od wymagań i oczekiwań klienta.

Projektowanie stron internetowych na Wordpressie

W dobie Internetu, a już zwłaszcza w czasie pandemii, posiadanie firmowej witryny to konieczność. Jeśli klient chce być jedynie obecny w sieci i zależy mu jedynie na wizytówce swojej działalności, to tworzenie skomplikowanej strony internetowej przez pełnoprawnego programistę może nie być ani konieczne, ani potrzebne, ani opłacalne.

Jeśli interesujesz się tworzeniem stron internetowych, w sieci znajdziesz wiele poradników, jak zaprojektować własną witrynę bez umiejętności programowania. Sam Wordpress udostępnia nie tylko dużą liczbę motywów i responsywnych skórek, ale też wiele wtyczek, które umożliwiają stworzenie profesjonalnej strony internetowej za pomocą prostego interfejsu drag and drop. Możesz zatem tworzyć ładne i funkcjonalne strony w krótkim czasie. Pracując krócej, możesz oferować klientom niższe ceny niż programiści. Jedyną umiejętnością, której tak na dobrą sprawę będziesz musiał się nauczyć, jest umieszczanie strony na hostingu. Warto więc podszkolić się w kwestiach związanych z domenami i hostingami, co też doda Twoim usługom profesjonalizmu.

Zleceń na zaprojektowanie strony na Wordpressie możesz szukać zarówno na grupach facebook’owych oraz na stronach dla freelancerów takich, jak wspomniane już wcześniej useme czy fixly.

Jak wyglądają zarobki przy projektowaniu stron na Wordpressie? Ceny stron wahają się od 500 do 3000 zł za witrynę. Wszystko zależy od tego czy jest to strona pod bloga czy wizytówka firmy i w jakim czasie ma ona zostać wykonana.

Programista freelancer

Jest to pokrewne zajęcie do wyżej wymienionego projektowania stron internetowych, jednak tutaj już są wymagane konkretne umiejętności techniczne. Jeśli jesteś programistą, to masz przed sobą wachlarz możliwości zawodowych. Możesz pracować w pełnym wymiarze godzin zarówno na etacie w firmie lub zdalnie, możesz też dorabiać sobie wykonując rozmaite zlecenia jako freelancer.

Czym możesz się zajmować jako programista freelancer? Możesz tworzyć programy z określoną funkcjonalnością lub budować bazy danych na zlecenie firm. Możesz tworzyć aplikacje, zaawansowane strony internetowe lub gry komputerowe czy mobilne. Możesz też pisać swoje autorskie wtyczki do Wordpressa. Możliwości jest bardzo dużo, a wszystko zależy od Twoich umiejętności i chęci.

Jako programista możesz szukać pracy bezpośrednio w firmach informatycznych – wiele z nich oferuje pracę zdalną na służbowym sprzęcie. Możesz też działać freelancersko i hobbystycznie pisać skrypty i tworzyć wtyczki, które następnie możesz odsprzedać zainteresowanym firmom.

Jak widzisz, możliwości programisty są ogromne, zarobki wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Współpraca z redakcją jako korektor/ redaktor

Aby współpracować z redakcją, nie musisz być z wykształcenia dziennikarzem Jeśli masz tzw. lekkie pióro i znasz zasady ortografii i gramatyki polskiej, możesz śmiało spróbować swoich sił.

Jakie zadania czekają Cię we współpracy z redakcją? Możesz być osobą odpowiedzialną za przygotowywanie researchu na temat następnego ich artykułu. Możesz też zajmować się redakcją i korektą gotowych już tekstów. W tej pracy, oprócz znajomości zasad języka polskiego, przydatne będą też umiejętność analitycznego myślenia oraz precyzyjne oko wyłapujące błędy stylistyczne czy interpunkcyjne w tekście.

Gdzie szukać tego typu ofert współpracy? Możesz samodzielnie zgłosić się do redakcji – możliwe, że przyda im się dodatkowa para rąk do pracy. Wiele ofert znajdziesz współpracy zdalnej znajdziesz też na stronie wirtualnemedia.pl czy na dedykowanych grupach na Facebook’u, np. Praca w mediach czy Praca w branży księgarskiej i wydawniczej.

Zarobki w tej branży nie są zbyt wysokie, wahają się między 1500 a 2500 zł, ale mogą być niezłym dodatkiem do głównej wypłaty.

Prowadzenie bloga

Możnaby powiedzieć, że czas blogów już minął, ale jeśli jesteś znawcą konkretnego tematu, albo masz ciekawe hobby i wiedzę na jego temat, którą mógłbyś się podzielić z innymi w ciekawy i przystępny sposób, to prowadzenie bloga może być idealną opcją dla Ciebie.

Jeśli masz wybrany temat, któremu chcesz poświęcić swojego bloga, to musisz też zadbać o styl swojego pisania. Wiele platform oferuje kursy kreatywnego pisania, dużo darmowych informacji na temat, jak pisać, znajdziesz też w Internecie. Bloga możesz założyć na Wordpressie, ale pamiętaj, że będziesz musiał wykupić swoją domenę.

Jak zacząć zarabiać na blogowaniu? Na początku możesz skorzystać z pomocy serwisów typu Reachablogger, które łączą blogerów i przedsiębiorców, którzy szukają miejsca na swoje reklamy. Możesz tez skusić się na kilka artykułów sponsorowanych. Jeśli chcesz, możesz co jakiś czas pisać recenzje usług albo wypróbowanych produktów znanych marek, aby zyskać rozgłos.

Początkowo Twoje zarobki będą się wahały w przedziale 50 do 300 zł, jednak, jeśli się zaangażujesz i Twój blog się wybije, te zarobki mogą znacznie wzrosnąć. Pamiętaj, żeby się nie zniechęcać na samym początku.

Udzielanie korepetycji online

Znasz język obcy w stopniu zaawansowanym? A może od zawsze byłeś świetny z fizyki i tłumaczyłeś szkolnym kolegom trudne zadania lepiej niż nauczyciel? Możesz wykorzystać swoje umiejętności i zarabiać przez Internet udzielając korepetycji zdalnych.

Pandemia pokazała, jak ważna jest znajomość obsługi komputera i umiejętność przekazywania wiedzy w każdych warunkach, przez co zawód korepetytora stał się jeszcze bardziej pożądany i przydatny. Wielu nauczycieli po prostu nie dało rady odpowiednio przekazać swojej wiedzy poza murami szkolnymi. Trudno im się dziwić, ich praca jest wymagająca sama w sobie, a co dopiero w dziwnych pandemicznych realiach. Dlatego też pojawiła się furtka dla korepetytorów, którzy swoją wiedzą mogą wspierać uczniów, ale nie tylko. Dodatkowa wiedza przyda się każdemu, kto ma taką zajawkę.

Jak zacząć udzielać korepetycji online? Zainstaluj komunikator: może to być Skype, Zoom czy GoogleMeets. Nie jest to aż tak istotne, wszystkie działają w podobny sposób.

Swoje usługi możesz reklamować na olx.pl albo na gumtree.pl. Inną, dedykowaną dla korepetytorów platformą jest zalap.pl, gdzie możesz wystawić swoją ofertę i spotykać się z uczniami w wirtualnej klasie. W tym wypadku nie musisz nawet instalować komunikatorów na swoim komputerze, a administratorzy strony skontaktują się z Tobą zaraz po rejestracji w celu zweryfikowania Twojego konta oraz przeszkolenia Cię z funkcjonalności strony.

Stawki za korepetycje zależą od przedmiotu nauczania oraz Twoich umiejętności i doświadczenia. Średnio możesz zarobić od 20 do 50 zł za lekcję, co również może być cennym dodatkiem do głównej pensji.

Tłumaczenie tekstów

Znasz języki obce, ale nie skończyłeś studiów translatorskich i nie masz uprawnień do pracy w biurze tłumaczeniowym? Nic straconego.

W Internecie znajdziesz dużo zleceń na tłumaczenia zarówno od dużych korporacji, jak i od osób prywatnych. Tłumaczenia nie zawsze muszą dotyczyć dokumentów, dlatego nie musisz być profesjonalnym tłumaczem przysięgłym. Warto jednak zainwestować w kurs dla tłumaczy, aby wiedzieć, jak naprawdę wygląda tego typu praca.

Gdzie możesz szukać pracy jako tłumacz? Jest dużo grup na Facebook’u z pracą dla tłumaczy, np. Praca z językami. Możesz też znaleźć sporo ofert na platformach useme.eu, globtra.com albo oferia.pl.

Jakie będą Twoje zarobki? Tutaj ciężko to określić, bo bardzo dużo zależy od grupy językowej, liczby przetłumaczonych stron oraz specyfiki danego tekstu. Na przykład, jeśli dostaniesz zlecenie tłumaczenia z języka polskiego na grecki tekstu specjalistycznego na temat konserwacji zabytków, możesz liczyć nawet na 120 zł za stronę.

Sprzedaż internetowa własnego rękodzieła

Jesteś osobą kreatywną, która w wolnym czasie dzierga, tworzy biżuterię, dekoracje wnętrz albo maluje obrazy? Jest to świetny pomysł na biznes online i bardzo prosta droga do zmonetyzowania swojej pasji.

Jeśli masz już kilka swoich produktów gotowych, warto zrobić im profesjonalne zdjęcia i wstawić choćby na Instagrama! Możesz rozpromować swoją działalność w sieci poprzez udostępnianie swoich prac na tematycznych grupach z rękodziełem. Możesz też sprzedawać swoje projekty na platformach typu Pakamera i etsy.com bez zakładania sklepu.

Jeśli okaże się, że drzemie w tym potencjał na biznes, możesz stworzyć swój sklep internetowy na platformie shoplo albo shopper.

Aby zacząć zarabiać na sprzedaży swoich produktów, musisz je najpierw pokazać i rozpromować. Dlatego obecność w social mediach jest obowiązkowa. Zadbaj o estetyczne zdjęcia i zacznij podbijać świat.

Wypełnianie ankiet

Jest to najmniej angażujące i wymagające zadanie w porównaniu z powyższym zestawieniem. Nie jest to też najbardziej dochodowa praca, ale może być niezłym wsparciem finansowym.

Na czym polega wypełnianie ankiet? Musisz się zarejestrować na panelu ankietowym i wypełnić ankiety, które otrzymasz na maila. Za każdą ankietę otrzymujesz punkty lub złotówki. W zależności od długości ankiety, jej stopnia skomplikowania oraz od specyfiki samego panelu ankietowego możesz zarobić od kilkunastu groszy do kilku złotych na jednej ankiecie. Czas, jaki musisz poświęcić na wypełnienie jednej ankiety, wynosi od 2 do 10 minut. Same ankiety dotyczą zazwyczaj badań rynku konsumenckiego.

Czy jest to sposób na dobry i stały zarobek? Raczej nie. Nie jest też to rodzaj zajęcia, które w jakikolwiek sposób zwiększy Twoje kompetencje. Stawki za wypełnienie ankiet w zależności od poświęconego czasu wahają się od 50 do 200 zł miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że ankiety pojawiają się dość nieregularnie, więc nie są to kwoty, które na pewno wpłyną na Twoje konto danego miesiąca.

Gdzie szukać ankiet do wypełnienia? Musisz po prostu zalogować się w jednym z serwisów ankietowych. Pamiętaj, by dokładnie czytać regulaminy i sprawdzać opinie innych użytkowników o danym serwisie. Nie podawaj swoich danych na podejrzanych i niesprawdzonych stronach.

Wady i zalety pracy zdalnej

Przedstawiliśmy kilkanaście najważniejszych naszym zdaniem zawodów, które można wykonywać legalnie online. Jednak praca w domu, jak każda praca, posiada wady i zalety. Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny i nie każdy odnajdzie się na home office.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Przede wszystkim warto wymienić następujące:

1. Oszczędność czasu – wielu pracowników zdalnych podkreśla, jak ważny jest dla nich fakt, że nie muszą dojeżdżać z rana do pracy. Wiele osób poświeca na dojazd do pracy minimum godzinę w jedną stronę, tracąc tym samym około 2 godzin dziennie. Pracując zdalnie ten problem znika, masz więcej czasu na poranne rutyny, a wystarczy, że włączysz komputer i usiądziesz przy biurku i już jesteś w pracy.

2. Elastyczny czas pracy – w większości przypadków, jeśli wykonujesz zlecenia na rzecz firm albo klientów indywidualnych, nie musisz się trzymać godzin pracy na etacie. Możesz rano się wyspać, wyjść na spacer z psem, a dopiero później usiąść przed komputerem i pracować. Jeśli zaś jesteś nocnym markiem, możesz dopiero wieczorem wykonywać swoje obowiązki. Nikt nie rozlicza Cię z godzin, w jakich pracujesz. Liczy się efekt końcowy i dostarczenie projektu w terminie.

3. Wolność – praca zdalna daje Ci wiele możliwości. Jeśli do wykonywanych obowiązków wystarcza Ci laptop, smartfon i dobry dostęp do Internetu, to możesz pracować z każdego zakątka świata. To w połączeniu z elastycznymi godzinami pracy tworzy warunki idealne – możesz łączyć odpoczynek i obowiązki zawodowe. Jedyne co Cię ogranicza to Twoja wyobraźnia i umiejętność organizowania czasu.

4. Wyższe zarobki – na samym początku warto zaznaczyć, że nie musisz wydawać pieniędzy na dojazd, czy to komunikacją miejską czy samochodem. Praca zdalna pozwala też na nawiązywanie współpracy z firmami zagranicznymi. Możesz zatem zarabiać w euro, a żyć w Polsce i wydawać złotówki.

5. Niskie wymagania – do pracy zdalnej potrzebujesz jedynie laptopa i dostępu do Internetu. Wiele materiałów doszkalających możesz znaleźć za darmo w sieci, więc nie musisz zbytnio dokładać do tego rodzaju pracy.

6. Rozliczanie się – pracując zdalnie możesz rozliczać się na podstawie umów cywilnoprawnych, które możesz zawierać ze swoimi klientami. Kiedy Twoje dochody odpowiednio wzrosną, możesz też założyć własną działalność gospodarczą i stać się dosłownie swoim własnym szefem.

Jakie są wady pracy zdalnej?

1. Brak kontaktu z innymi – zważywszy na fakt, że przeciętnie w pracy poświęcamy około 8 godzin dziennie, pracując z domu jesteśmy skazani na samotność i brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Brak realnego fizycznego kontaktu z innymi ludźmi, którzy pracują w tej samej branży i zmagają się z podobnymi problemami co my, może wywoływać wiele frustracji i być ogromnie trudny do zniesienia.

2. Walka z prokrastynacją – pracując zdalnie jesteś sam sobie szefem. Nikt Cię nie nadzoruje, czy przez 8 godzin wykonujesz swoje obowiązki czy pijesz kawę i przeglądasz swoje social media. Pracownikom zdalnym ciężko jest się zmobilizować do pracy i często odkładają ją na później, co nie zawsze dobrze się kończy. Zwłaszcza, gdy zbliża się deadline.

3. Problem z planowaniem czasu – pracując zdalnie, zwłaszcza jako freelancer, sam określasz, ile godzin dziennie pracujesz. Często Twoje wynagrodzenie dotyczy wykonanego projektu, a nie czasu, jaki poświęciłeś na jego wykonanie. Często sam musisz z góry przemyśleć, ile projekt może zająć czasu i wycenić też niematerialną pracę twórczą nad pomysłem.

4. Źle dobrane zlecenia – jak już wspomnieliśmy, pracując jako freelancer, możesz podjąć się zlecenia, które kompletnie do Ciebie nie pasuje, albo jest zbyt skomplikowane i czasochłonne w porównaniu do oferowanego wynagrodzenia. Często wynikiem takich złych decyzji jest zbyt długa praca nad projektami, które nie przynoszą Ci satysfakcji ani wystarczających zarobków, co prowadzi do wielkich frustracji i rozczarowań.

5. Brak work-life balance – jest to przeciwieństwo problemu z prokrastynacją. Praca z domu wiąże się często z brakiem rozgraniczenia między pracą a życiem prywatnym. Jeśli pracujesz z tego samego pomieszczenia, w którym odpoczywasz, bardzo łatwo wpaść w pułapkę pracoholizmu, poczucia, że jesteś ciągle w pracy i niemożności pozwolenia sobie na odpoczynek. Taka postawa może być bardzo szkodliwa dla organizmu i zdrowia. Dlatego warto dokładnie zorganizować sobie zarówno stanowisko, jak i czas pracy, by zachować równowagę.

Gdzie szukać pracy online?

Praca online brzmi interesująco, ale gdzie szukać takich ofert?

Obecnie jest bardzo dużo serwisów z ofertami pracy. Wiele ogłoszeń znajdziesz na stronach takich, jak:

Pracuj.pl – jest to jeden z największych portali z ofertami pracy. Jeśli interesuje Cię praca zdalna, możesz wybrać odpowiednie filtry. Warto jednak przeglądać też ogólne oferty pracy w Twojej miejscowości, ponieważ wiele firm już oferuje pracę zdalną dla chętnych lub promuje hybrydowy system pracy, co jest też niezłą alternatywą dla pracy z domu.

OLX.pl – podobnie jak na pracuj.pl możesz filtrować oferty pracy, wybierając opcję pracy zdalnej.

Fixly.pl – serwis z ofertami pracy głównie dla branży kreatywnej, również pojawia się sporo ofert pracy zdalnej.

Useme.com – serwis z ofertami zleceń dla freelancerów, a także ogłoszenia wykonawców, którzy poszukują zleceń. Platforma ta oferuje możliwość zapłaty za pośrednictwem serwisu.

Na Facebooku, jak już było też wspomniane wyżej, jest dużo grup z ogłoszeniami pracy dla konkretnych branż. Jednak panuje tam bardzo duża konkurencja, stawki bywają zaniżane, a i nierzadko zdarzają się oszustwa zarówno ze strony zlecających, jak i wykonawców. Dlatego też polecamy szukanie ofert przez platformy dedykowane do tego. Zawsze można się skontaktować ze zleceniodawcą, dopytać o szczegóły i nawet wynegocjować godne wynagrodzenie.

Praca zdalna jest bardzo ciekawą alternatywą do pracy etatowej w określonych godzinach i w (zazwyczaj) sztywnej korporacyjnej atmosferze. Jest to wygodna opcja pracy, jeśli mieszkasz w oddalonej miejscowości albo jesteś osobą zdyscyplinowaną i zmotywowaną do pracy i nie przeszkadza Ci brak towarzystwa współpracowników. Jeśli któryś z wymienionych przez nas sposobów zarabiania przez Internet przypadł Ci do gustu, możesz go wypróbować. Sprawdzisz tym samym, czy praca zdalna to coś dla Ciebie, czy totalnie nie Twoja bajka.

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij