Praca z domu i nie tylko. Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Aktualizacja: 3 sierpnia 2023
10 min
Praca zdalna ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest możliwość wykonywania obowiązków zawodowych niemal wszędzie – w domu, na wyjeździe, a nawet w podróży. W teorii do pracy poza biurem wystarczy laptop oraz dostęp do internetu, jednak w praktyce nie jest aż takie proste, jak może się to wydawać. Co warto wiedzieć o pracy zdalnej i jak się do niej przygotować?Praca z domu i nie tylko. Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Praca w domu – najważniejsze informacje

Za dużą popularność pracy zdalnej odpowiada kilka czynników. Najważniejszym z nich była pandemia, która wymusiła ograniczenie kontaktów społecznych, ale praca z domu nie byłaby możliwa, gdyby nie dynamiczny rozwój internetu, oprogramowania oraz sprzętu komputerowego.

Oczywiście nie każdy może pracować z domu. Ten przywilej mają przede wszystkim pracownicy biurowi wykonujący różne zawody. Z reguły wymagają one wyższego wykształcenia – stąd informacje o pracy z domu są szczególnie cenne dla studentów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Z raportu opracowanego przez serwis Pracuj.pl wynika, że ok. 35 proc. Polaków pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym. Natomiast badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że na pod koniec 2021 r. tylko 6,9 proc. Polaków pracowało w pełni zdalnie.

Niezależnie od tego, którą z tych liczb uznamy za bardziej prawdopodobną, jedno jest pewne – praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Oto, co warto o niej wiedzieć!

Praca w domu a prawo

Co ciekawe, polskie prawo nie reguluje jednoznacznie kwestii pracy zdalnej. Dotychczas możliwość podjęcia zatrudnienia na odległość wynikała z tzw. specustawy covidowej, ale polski rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Ma ona dać pracodawcom możliwość uregulowania zasad pracy zdalnej w ramach umowy o pracę, a także uprawnienia do kontroli pracowników w ich domach.

W zamian pracodawca zostanie zobowiązany do zapewnienia sprzętu umożliwiającego wykonywanie pracy poza biurem, a także pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz internetu, jakie poniesie pracownik. Pojawi się też możliwość składania wniosków o okazjonalną pracę zdalną, np. podczas wyjazdów czy podróży.

Prace nad nowymi przepisami wciąż trwają, obecnie projekt znajduje się w Sejmie. Zgodnie z założeniami rządu zmiany mają wejść w życie wraz z początkiem 2023 r.

W jakich zawodach można pracować w domu?

Praca zdalna jest możliwa jedynie w wybranych zawodach, często (choć nie zawsze) powiązanych z branżą informacyjną, kreatywną lub finansową. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach mówimy o modelu hybrydowym – część czasu trzeba wówczas spędzać w biurze. Pracować z domu często mogą przedstawiciele zawodów takich jak:

  • programista,
  • dziennikarz,
  • grafik,
  • tłumacz,
  • copywriter,
  • analityk,
  • specjalista ds. HR,
  • specjalista ds. obsługi klienta.

Oczywiście to jedynie kilka najpopularniejszych zawodów z opcją pracy zdalnej. Tak naprawdę jest ich dużo więcej – by je sprawdzić, wystarczy przejrzeć oferty pracy i zobaczyć, na jakich stanowiskach firmy oferują pracę z domu.

Czy warto pracować z domu?

Praca z domu ma kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze, nie wymaga dojazdu do biura, co pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Po drugie, jest wygodna – pracownik może samemu zaaranżować domowy gabinet, a w ramach przerwy odpocząć we własnym łóżku. Po trzecie, praca zdalna jest elastyczna. Pracować możemy właściwie wszędzie, także poza miejscem zamieszkania, co przydaje się w sytuacjach awaryjnych.

Ale praca zdalna ma też kilka wad. Najpoważniejszą z nich jest brak kontaktu ze kolegami i koleżankami z biura, co utrudnia zbudowanie i zgranie zespołu. Ponadto duża część osób podczas pracy z domu ma niższą efektywność, co przekłada się na gorsze rezultaty. Wielu pracodawców zauważa ten problem i reaguje, wprowadzając hybrydowy model zatrudnienia lub wręcz zmuszając pracowników do stawiania się w biurze.

Praca poza biurem – jak zaplanować?

Jak już wspomnieliśmy, do pracy poza biurem wystarczy laptop i połączenie z internetem. Ale każdy z nas wie, jak ważne są warunki i komfort pracy. Dlatego podjęciem obowiązków zawodowych poza biurem warto dokładnie się przygotować. Oto trzy najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu pracy zdalnej:

  • miejsce pracy,
  • sprzęt,
  • dostęp do internetu.

Poniżej omówiliśmy każdy z nich, dzięki czemu będziecie mogli skutecznie przygotować się do pracy zdalnej.

Jak wybrać miejsce do pracy zdalnej?

Odpowiednie miejsce jest kluczowe do zapewnienia komfortu pracy zdalnej. Powinno być na tyle ciche i przyjazne, by móc skupić uwagę na długie godziny. W przypadku pracy z domu najlepiej sprawdzi się specjalny gabinet, w którym znajdą się najpotrzebniejsze rzeczy – biurko, wygodny fotel oraz miejsce na sprzęt komputerowy i materiały biurowe.

Osobny pokój sprawi, że skojarzymy go tylko z pracą, dzięki czemu po wyjściu z niego nasz mózg się odpręży i odpocznie. To naturalny, automatyczny proces, którego znaczenie podkreślają psychologowie. Oczywiście nie każdy z nas może sobie pozwolić na specjalny pokój tylko do pracy. Jeśli jest to niemożliwe, warto chociaż zadbać o to, by na linii naszego wzroku nie było przedmiotów wybijających z rytmu pracy, np. zdjęć rodzinnych.

Przygotowując pokój do pracy zdalnej należy skupić się na wyborze wygodnego fotelu. O kręgosłup warto zadbać nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też praktycznych – komfortowe krzesło biurowe pozwoli nam wytrzymać dużo dłużej w pozycji siedzącej.

Ponadto warto zorganizować przedłużacz z dodatkowymi gniazdkami, które pozwolą nam podładować telefon czy podłączyć drukarkę. W lato przyda się wiatrak, a w zimie kaloryfer. Najlepiej, jeśli wybrane biurko będzie na tyle przestronne, że znajdzie się na nim sporo miejsca na papiery oraz kubek z kawą.

Jaki sprzęt przyda się podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna bez komputera przenośnego jest (niemal) niemożliwa – laptopy są mobilne, nie wymagają dodatkowych urządzeń peryferyjnych (myszki, zewnętrznej klawiatury, ekranu) i mogą działać bez prądu. W przypadku pracy z domu można co prawda postawić na komputer stacjonarny, ale nie ma on wymienionych wcześniej zalet. Zresztą firmy z zasady dają pracownikom służbowe laptopy, z których ci mają obowiązek korzystać.

Poza laptopem warto wyposażyć się w myszkę i, w zależności od preferencji, zewnętrzną klawiaturę oraz jeden lub nawet kilka ekranów. Ponadto przyda się też drukarka, najlepiej z funkcją skanera, choć z tym zadaniem coraz lepiej radzą sobie specjalne aplikacje na smartfony. Dodatkowe urządzenia ułatwią codzienną pracę, a dla wielu osób są absolutym minimum przy pracy zdalnej.

Do pracy w podróży lub pracy poza miejscem zamieszkania należy się przygotować dużo bardziej skrupulatnie. W tym przypadku przyda się technologiczny zestaw przetrwania. Znajdziemy w nim urządzenia i narzędzia ułatwiające pracę poza domem, w tym m.in. powerbank, przenośny hotspot Wi-Fi czy zewnętrzny dysk SSD. Rozbudowany poradnik na temat przygotowała strona ExpressVPN – znajdziecie tam wszystko, co musicie wiedzieć, by od podstaw stworzyć własny technologiczny zestaw przetrwania.

Dostęp do internetu a praca zdalna?

Praca zdalna wymaga dostępu do internetu, a ten można mieć albo w formie bezpośredniego połączenia z routerem, albo przez Wi-Fi. Oczywiście najlepszą opcją jest połączenie przy pomocy światłowodu. W przypadku Wi-Fi szybkość internetu zależy od siły sygnału, a ten czasami zanika. To spory problem, gdy miejsce pracy jest daleko od routera – w takiej sytuacji trzeba je przenieść... Lub kupić kabel i doprowadzić go do gabinetu!

Praca z domu – jak zwiększyć jej efektywność?

Dla wielu z nas praca z domu, choć bez wątpienia wygodna, przekłada się na dużo gorsze wykorzystanie czasu. W końcu pracujemy nie z biura, a z wygodnego fotelu w domu, a za nami nie stanie szef, który skontroluje, co w tym momencie robimy. Na szczęście istnieje kilka prostych tricków, które pozwolą zwiększyć efektywność pracy zdalnej. Oto one!

Po pierwsze, dobry plan. Już nad ranem warto zaplanować dzień i postarać się zrealizować założone cele. Oczywiście w trakcie pracy może się wiele wydarzyć, a listę zadań zawsze można zmienić i edytować ad hoc, ale dobry plan to klucz do efektywnego zarządzania czasem.

Po drugie, domownicy. Należy ustalić z nimi zasady, które zapewnią spokój, ciszę i możliwość pracy w skupieniu.

Po trzecie, rozpraszacze. To może być cokolwiek, ale w przypadku pracy zdalnej są to głównie media społecznościowe, komunikatory internetowe oraz strony z wiadomościami. Warto je ograniczyć do minimum, a najlepiej w ogóle wyeliminować tak, by po prywatny telefon sięgać tylko w trakcie przerwy.

O właśnie, przerwy. Regularne odpoczynki od pracy są bardzo ważne, szczególnie w przypadku zawodów wymagających kreatywności, z dużym natężeniem pracy umysłowej. Nie wolno bać się zrobienia kilku krótszych oraz jednej dłuższej przerwy w trakcie dnia – w większości przypadków dobrze wpłynie to na efektywność pracy zdalnej!

Czy praca w podróży ma sens?

Pracę zdalną można wykonywać w podróży, np. w trakcie jazdy pociągiem lub autobusem dalekobieżnym. Oczywiście wymaga to zabrania ze sobą laptopa, a pojazd powinien być wyposażony w Wi-Fi i gniazdka elektryczne. Brak internetu lub prądu to poważny problem, choć w tym pierwszym przypadku można mu zapobiec, zabierając ze sobą router mobilny. Warto też zachować ostrożność korzystając z publicznych sieci internetowych – w takiej sytuacji przyda się dobry VPN.

Gorzej, jeśli po prostu nie możemy się skupić. Dotyczy to szczególnie tych osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną, ale nie tylko. Podróże komunikacją zbiorową są z reguły męczące, a towarzystwo innych osób może utrudnić lub wręcz uniemożliwić skupienie na wykonywanych obowiązkach. Trudno wtedy robić skuteczne odpoczynki, a efektywność wykonywanej pracy na pewno będzie niższa, niż w normalnych warunkach.

Czy praca na wyjeździe to dobry pomysł?

Coraz częściej zdarza się, że pracujemy na wyjeździe. Dotyczy to nie tylko tzw. cyfrowych nomadów, czyli osób często zmieniających miejsce zamieszkania, ale też zwykłych pracowników, którzy wpadli odwiedzić rodzinę czy pojechali na wakacje i postanowili oszczędzić kilka dni urlopu. To nie jest złe rozwiązanie, o ile faktycznie są komfortowe warunki, umożliwiające wykonywanie obowiązków zawodowych w skupieniu.

W przypadku pracy u rodziny powinno udać się zorganizować odpowiednie warunki, ale już praca w hotelu czy wynajętym pokoju może przysporzyć pewnych problemów. Nie należy też przesadzać i popadać w nadmierny pracoholizm – urlop to powinien być czas, w którym można odpocząć od życia zawodowego.

Cyfrowi nomadzi – kim są i czy warto wybrać taki styl życia?

Cyfrowi nomadzi to niewielka, choć ciągle rosnąca grupa osób, które wybrały wędrowny styl życia. Pracują one zdalnie i raz na jakiś czas zmieniają miejsce zamieszkania, wybierając inne miejscowości, a nawet państwa.

Mówi się, że życie jako cyfrowy nomada to ciągłe wakacje i szansa na odkrycie świata. Rzecz jasna jest w tym dużo prawdy, a nieustające podróże zapewniają wiele ekscytujących doświadczeń. Nie należy jednak zapominać, że cyfrowi nomadzi potrzebują stałego, stabilnego źródła dochodu, a wybór takiej ścieżki życiowej ma też pewne wady, w tym brak stabilizacji oraz odizolowanie od społeczeństwa.

Praca w biurze też ma zalety!

Na sam koniec przyjrzymy się pracy w biurze. Ma one pewne zalety, które sprawiają, że nie powinno się lekceważyć tej formy zatrudnienia. Po pierwsze, pozwala na kontakt na żywo ze współpracownikami, co ułatwia stworzenie zgranego zespołu. Po drugie, dom nie będzie się podświadomie kojarzył z pracą, dzięki czemu łatwiej skupimy się na życiu osobistym i rodzinnym. Po trzecie, większość firm oferuje w biurze darmową kawę czy herbatę, a także inne, dodatkowe benefity, np. świeże owoce.

Większość z nas zapewne i tak będzie wolała pracować zdalnie, ale mimo to warto pozostawić wszystkie drzwi otwarte i nie rezygnować z możliwości pracy z biura. Kto wie, może kiedyś okaże się, że to równie dobre rozwiązanie?

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
Polityka cookies | Polityka prywatności | Zamknij