Jak wygląda praca jako dostawca Wolt?
Czym jest aplikacja Wolt?
Wolt to start-up pochodzący z Finlandii. Obecnie oprócz Polskiego rynku, obsługuje on również inne kraje regionu i nie tylko, m.in.: Czechy, Danię, Estonię, Węgry, Litwę, Łotwę, Gruzję, Norwegię oraz Szwecję. Aplikacja Wolt pozwala za pomocą kilku kliknięć zamówić jedzenie ze współpracujących z firmą restauracjami. Pełne menu dostępne jest w ramach aplikacji. Wolt jest dostępny na telefony z systemem operacyjnym iOS lub Android. Dostępna jest również klasyczna strona internetowa.
Dla jednych Wolt jest jedynie sposobem na szybkie zamówienie ulubionej pizzy lub sushi. Natomiast inni widzą w niej możliwość dodatkowego zarobku. Wiele osób ceni sobie korzyści, jakie zapewnia praca w Wolt. Zarobki w tej aplikacji mogą być naprawdę atrakcyjnym dodatkiem do pensji lub możliwością dorobienia na studiach.
Dla kogo praca jako dostawca Wolt?
Z powodu elastycznych godzin pracy oraz samego charakteru zawodu, czyli dostawcy jedzenia, kurierami zazwyczaj zostają studenci i uczniowie, którzy dzięki temu mają możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy i podreperowania swojego budżetu w przerwie pomiędzy zajęciami na uczelni. Tym samym, aby zostać kurierem trzeba mieć ukończony 18. rok życia. Dodatkowo jako kurierów Wolt, często możemy spotkać obcokrajowców m.in. z Ukrainy. Współpracując z Wolt sam kurierzy sami decydują kiedy się logować, gdzie realizować zamówienia i jakim pojazdem się poruszać.
Wielu pracowników zastanawia się jakich umiejętności nie muszą posiadać. Spieszymy z pomocą, czego nie muszą kurierzy Wolt:
● Nie muszą posiadać książeczki sanepidowskiej, ponieważ nie dotykają żywności (jedzenie dostarczane jest zawsze tylko w opakowaniu),
● Nie muszą posiadać zaświadczenia o niekaralności,
● Nie muszą posiadać żadnej licencji,
● Nie muszą mieć prawa jazdy (można dostarczać rowerem, skuterem lub nawet hulajnogą elektryczną),
● Nie muszą znać języka Polskiego (chociaż jest to mile widziane),
● Nie muszą zdawać testów psychologicznych,
● Nie muszą posiadać kasy fiskalnej,
● Nie muszą oklejać swojego prywatnego pojazdu.
Co równie istotne, dostawcy Wolt nie muszą wozić ze sobą gotówki. Wszystkie płatności przebiegają online (są płatnościami elektronicznymi z przedpłatą w aplikacji lub na stronie internetowej). Dostawca Wolt nie używa terminali, gotówki, kart płatniczych – nie musi również wydawać reszty. Ale może za to przyjmować napiwki od klientów.
Jak rozpocząć pracę jako dostawca Wolt?
Przygodę z dostarczaniem jedzenie może rozpocząć niemal każdy. Wymogiem jest posiadanie jakiegokolwiek środka transportu. Może to być rower, skuter lub samochód.
Praca w Wolt jest prosta i wymaga jedynie telefonu komórkowego z zainstalowaną aplikację, połączenie internetowe oraz GPS (jest to pomocne nawet jeśli doskonale znamy topografię miasta w jakim mieszkamy). Niewątpliwym atutem jest również elastyczny grafik - kurierzy pracują wtedy, kiedy mają taką możliwość i nie koliduje to z innymi ich zajęciami. Zawód dostawcy w Wolt można w tym przypadku traktować zarówno jako źródło utrzymania, jak i okazję do zdobycia dodatkowych środków na życie.
W skład ekwipunku dostawcy Wolt wchodzą:
● Torba lub plecak termiczny,
● Dwie koszulki z logiem Wolt,
● Czapka lub kask - w zależności jakim środkiem transportu porusza się dostawca,
● Kurtka przeciwdeszczowa,
● Kurtka zimowa,
● Spodnie przeciwdeszczowe.
Ile może zarobić dostawca Wolt?
Jeżeli chodzi o to ile zarabia kurier Wolt, wszystkie rozchodzi się o liczbę przepracowanych przez niego godzin, a także zrealizowanych zamówień. Tym samym nie można przewidzieć, ile osób będzie chciało w danych godzinach skorzystać właśnie z aplikacji Wolt i ilu dostawców jest do wyboru oprócz nas. Do podstawowej wypłaty dochodzą również promocje oraz napiwki od klientów. Dostawca Wolt może również liczyć na premie od firmy, związane z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. W tym przypadku, w określonych godzinach, do ceny zamówienia doliczane są około 3 złote.
W zależności od miasta w jakim dostawca pracuje, mnożniki wynagrodzenia są inne i kształtują się w granicach 1,1-1,6. Teoretycznie, jeżeli zamówienie wynosi 10 zł, kurier zarobi nawet 16 złotych. W ciągu miesiąca, za pracę 35-50 godzin tygodniowo, dostawca Wolt może liczyć na miesięczną wypłatę w granicach 4 tysięcy złotych brutto. Warto dodać, że pieniądze są wypłacane dostawcą co tydzień (tygodniówki).
Podsumowanie
Praca jako dostawca Wolt jest na pewno ciekawym sposobem na dorobienie przez uczniów lub studentów. W ciągu ostatnich kilku lat zarabianie “na zlecenie” staje się bardzo popularne, a nowe aplikacje dla kierowców i kurierów pojawiają co chwile. Jeśli właśnie rozważasz rozpoczęcie pracy w Wolt musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie wiesz kiedy klienci będą chcieli zamówić jedzenie i czy ty wtedy zarobisz.