Specjalista ds. szkoleń – zarobki, wymagania, zakres obowiązków
Specjalista ds. szkoleń – zakres obowiązków
Głównym zadaniem specjalisty ds. szkoleń jest identyfikacja potrzeb szkoleniowych w organizacji. Aby to osiągnąć, musi on na bieżąco analizować pracę pracowników różnych działów w firmie i wykrywać luki w ich kompetencjach. Warto od razu zaznaczyć, że takie luki są całkowicie naturalne – żaden pracownik, nawet najbardziej uzdolniony, nie wie wszystkiego i nie ma doświadczenia we wszystkim.
A zatem specjalista ds. szkoleń projektuje, opracowuje i koordynuje programy szkoleniowe, które mają na celu podniesienie kwalifikacji pracowników, zwiększenie ich motywacji do pracy oraz rozwój umiejętności interpersonalnych i technicznych. W praktyce oznacza to zarówno organizowanie szkoleń wewnętrznych, jak i wybór zewnętrznych firm szkoleniowych, które zapewniają specjalistyczne kursy (np..
Poza tworzeniem programów specjalista ds. szkoleń jest odpowiedzialny za monitorowanie ich efektywności. Musi weryfikować, czy przeprowadzone szkolenia rzeczywiście wpływają na poprawę kompetencji pracowników lub na wzrost produktywności w firmie. Dodatkowo specjaliści ds. szkoleń prowadzą dokumentację wszystkich zrealizowanych działań szkoleniowych, raportują wyniki oraz opracowują plany szkoleniowe, które przedstawiają przełożonym.
Jak zostać specjalistą ds. szkoleń?
Większość specjalistów ds. szkoleń ma wyższe wykształcenie z zakresu zarządzania, pedagogiki, psychologii lub socjologii. W praktyce jednak, coraz większe znaczenie mają konkretne umiejętności oraz doświadczenie, najlepiej zdobyte na stanowiskach związanych z HR. Pracodawcy zwracają też uwagę na znajomość najnowszych trendów w zakresie edukacji dla dorosłych oraz narzędzi dostępnych na rynku, które wspierają takie działania. A zatem żeby zostać specjalistą ds. szkoleń, trzeba posiadać doświadczenie w HR oraz praktyczną wiedzę z zakresu organizowania szkoleń.
Ile zarabia specjalista ds. szkoleń?
W Polsce przeciętne wynagrodzenie specjalisty ds. szkoleń wynosi od 5 000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście zdarzają się wyjątki, szczególnie w dużych korporacjach, które prowadzą co roku dziesiątki szkoleń i intensywnie poszerzają kompetencje swoich pracowników. Wynagrodzenie w dużym stopniu determinuje rodzaj prowadzonych sektor, w którym działa firma. Specjaliści ds. szkoleń zajmujący się zaawansowanymi szkoleniami technologicznymi lub szkoleniami menedżerskimi zarabiają najlepiej, szczególnie jeśli znają rzadkie języki obce.