Co to jest praca dodatkowa?
Praca dodatkowa to jedna z form zatrudnienia, która w istotny sposób różni się od typowego zatrudnienia na umowę o pracę. Niekiedy określa się ją mianem freelancingu, a osoby ją wykonującą - freelancerami. Jej główne cechy to:
- ograniczony wymiar godzin - praca dodatkowa pochłania zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu, podczas gdy pełen etat to 40 godzin pracy na tydzień;
- krótki czas obowiązywania umowy - praca dodatkowa ma często charakter projektowy; Pracodawcy poszukują pracowników, którzy odciążyliby ich zespoły w okresie szczególnie wytężonej pracy. Niekiedy praca dodatkowa może jednak mieć charakter stałej współpracy, jak w przypadku korepetytorów czy opiekunek dziecięcych.
- umowa cywilnoprawna - w przypadku pracy dodatkowej standardem jest zawieranie z pracownikiem umowy zlecenia lub umowy o dzieło
Pomysły na pracę dodatkową
Rynek pracy dodatkowej jest dość bogaty. Łatwo znaleźć na nim zajęcia niewymagające wcześniejszego doświadczenia, co powinno ucieszyć uczniów i studentów. Zebraliśmy dla was listę najbardziej popularnych prac dodatkowych dostępnych na rynku.
Praca dodatkowa przez Internet
- Copywriting to zajęcie polegające na tworzeniu różnego rodzaju tekstów, np. artykułów na bloga, opisów produktów do sklepu internetowego czy tekstów na stronę internetową. Wielu pracodawców oczekuje obecnie od copywriterów umiejętności tworzenia tekstów pod kątem SEO, czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Kompetencje z tego zakresu można jednak podszlifować, korzystając z darmowych kursów internetowych.
- Korekta tekstów to doskonała praca dla studentów, którzy doskonale władają polszczyzną, np. studentów kierunków humanistycznych takich jak dziennikarstwo. Polega na poprawianiu nadsyłanych przez zleceniodawcę tekstów pod względem gramatycznym i stylistycznym.
- Tłumaczenia - studenci kierunków lingwistycznych oraz osoby mogące wykazać się biegłą znajomością jakiegoś języka obcego mogą spróbować swoich sił w tłumaczeniu tekstów, transkrypcji nagrań w języku obcym oraz tworzeniu napisów do filmów.
- Wypełnianie ankiet - dla firm sondażowych wasze opinie są na wagę złota. Wiele z nich udostępnia na swoich stronach ankiety, które zazwyczaj dotyczą oceny jakiś istniejących lub nowych produktów. Za wypełnienie ankiety otrzymuje się punkty, które można wymieniać na pieniądze lub bony do realizacji w sklepach. Popularne strony z ankietami to: Epanel.pl, Imasonline.pl, Badanie-opinii.pl, Iwadi.pl oraz Yougov.com.
- Zdalne korepetycje - osoby potrafiące dzielić się swoją wiedzą zawsze są w cenie. Jeśli macie talent do nauczania innych osób, a jednocześnie nie chcecie lub nie możecie dojeżdżać na zajęcia do domów waszych uczniów, spróbujcie pracować przez internet. Za pośrednictwem stron takich jak E-korepetycje.net czy Superprof.pl możecie znaleźć osoby potrzebujące pomocy w nauce. Istnieją też firmy, które zatrudniają nauczycieli do zdalnych korków, zwłaszcza z języków obcych. Jedną z nich jest Preply.
- Prowadzenie stron w social mediach - coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że efektywna komunikacja z klientem za pośrednictwem mediów społecznościowych to jeden z kluczy do sukcesu. Do zarządzania stronami na Facebooku czy Instagramie z chęcią zatrudnia się ludzi młodych, którzy są aktywnymi użytkownikami tych stron i podążają za trendami w tym zakresie. Do obowiązków social media managera należy między innymi tworzenie i publikowanie treści na profilach firmowych, prowadzenie korespondencji z klientami i tworzenie kampanii reklamowych.
- Tworzenie grafiki - wynajęcie profesjonalnej firmy graficznej to wydatek, na który wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Alternatywą są zlecenia dla freelancerów, którzy przygotują potrzebne banery, ulotki czy plakaty w dużo niższej cenie. Jeśli posiadacie podstawowe umiejętności obsługi programów takich jak Photoshop czy Corel, możecie spróbować zarabiać w ten sposób.
- Wprowadzanie danych - ta praca polega na wpisywaniu do komputera przekazanych przez zleceniodawcę danych według ustalonych przez niego zasad. Zajęcie wymaga skrupulatności i uwagi, jednak zazwyczaj do jego wykonywania nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie.
- Obsługa sklepu internetowego - zakupy w Internecie robi aż 73% Polaków. Rosnąca popularność tej gałęzi handlu pociąga za sobą rozwój rynku pracy, na którym pojawiają się proste zlecenia obejmujące tworzenie opisów produktów, wstawianie produktów do sklepu, prowadzenie chatu z klientami czy odpisywanie na maile.
- Projektowanie stron internetowych - praca wymagająca zarówno umiejętności z zakresu programowania, jak i designu. Wyższe kompetencje pracowników wiążą się jednak także z wyższymi stawkami za zlecenie.
- Polecanie produktów - tę pracę znajdziecie w internecie także jako marketing szeptany, buzz marketing, marketing plotki i działalność afiliacyjną. Choć nazwy są skomplikowane, zadanie jest proste i niewymagające doświadczenia. Chodzi o polecanie konkretnych produktów na forach i w mediach społecznościowych.
Praca dodatkowa w domu
Produkcja rękodzieła - kolczyki, bransoletki, torby czy zabawki to tylko przykłady produktów, które osoby o artystycznej duszy tworzą w swoim wolnym czasie. Takie rękodzieło można albo produkować na czyjeś zlecenie, albo samodzielnie je sprzedawać, na przykład na stronach takich jak Allegro, Vinted czy Etsy.
Szycie chałupnicze - odzież i dekoracje szyte na zamówienie wracają do mody. Branie zleceń na takie usługi w domowym zaciszu to ciekawy sposób na dodatkowy zarobek dla osób, które potrafią szyć.
Pieczenie i dekorowanie ciast, gotowanie na zamówienie - to dość popularna usługa. Klienci poszukują osób, które są w stanie przygotować pyszne posiłki na rodzinne przyjęcia w cenach niższych niż te restauracyjne. Początki w takiej pracy są na pewno trudne, ponieważ należy zbudować zaufanie odbiorców, jednak jeśli wasze produkty zasmakują klientom, z kolejnymi zleceniami nie powinno być problemów.
Korepetycje - tradycyjne korepetycje odbywające się w domu nauczyciela lub ucznia nadal są bardzo popularne. Za godzinę zajęć student może zarobić (w zależności od doświadczenia, poziomu i miasta) od 30 do nawet 100 zł, co jest naprawdę dobrą stawką. Uczniów warto szukać na dedykowanych grupach na Facebooku, stronach skupiających uczniów i korepetytorów, a także tradycyjnymi metodami (na przykład rozwieszając ogłoszenia na słupach).
Inne pomysły na pracę dodatkową
Kurier / kierowca - Glovo, Uber i FreeNow to jedne z wielu firm, dla których z powodzeniem może pracować młody człowiek dysponujący rowerem lub samochodem. Praca polega na rozwożeniu jedzenia z restauracji (w przypadku Glovo i UberEats) lub byciu kierowcą (Uber i FreeNow) i charakteryzuje się dużą elastycznością. Pracownicy samodzielnie określają swoją dyspozycyjność w grafikach.
Rozdawanie ulotek- pomimo rozwijających się w szaleńczym tempie metod marketingu internetowego reklama z wykorzystaniem ulotek nadal stanowi dość popularną metodę pozyskiwania klientów, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych i dużych miastach.
Kelner/barman - w miastach studenckich praca w barach, restauracjach i kawiarniach może być świetną okazją dla młodych ludzi. Lokale często poszukują pracowników na wakacje i weekendy, co razem z napiwkami pozwala na zdobycie całkiem dobrej pensji.
Tajemniczy klient - zadaniem pracownika jest sprawdzenie jakości obsługi w danej firmie. Zazwyczaj taka wizyta odbywa się według ustalonego scenariusza, który pozwala zleceniodawcy na wyciągnięcie wniosków na temat pracy jego zespołu. Pracownik zazwyczaj nie musi kupować żadnych oferowanych produktów ani usług. Wynagrodzenie otrzymuje się za każdą wizytę.
Opieka nad dziećmi - praca opiekunki/opiekuna cieszy się niegasnącą popularnością. Jednocześnie trzeba przyznać, że jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne i trudne. Najbardziej znanym portalem z ofertami pracy dla opiekunów jest Niania.pl.
Hostessa - zajęcie popularne szczególnie wśród młodych kobiet. Polega na promowaniu konkretnego produktu lub asystowaniu podczas gali, targów i uroczystości. W procesie rekrutacji zleceniodawcy posługują się często kryterium wyglądu kandydatki. Szczególnie ważny jest wzrost.
Statystowanie - praca odpowiednia dla osób, które nie wstydzą się wystąpić na wielkim ekranie. Statyści poszukiwani są zarówno do filmów, jak i seriali czy reklam. Castingi zdecydowanie częściej organizowane są w dużych miastach. Taka praca dla zdolnego młodego artysty może być okazją do wybicia się i rozpoczęcia kariery zawodowej.
Jak znaleźć pracę dodatkową?
Najbogatszym źródłem ofert pracy dodatkowej jest oczywiście Internet. Ogłoszeń z zakresu copywritingu, tłumaczeń i transkrypcji warto szukać na specjalnych portalach dla freelancerów i lingwistów, takich jak Upwork, Freelancer.pl, Unbabel czy Hiresine. Dedykowane portale warto odwiedzić też, gdy chcemy rozwiązywać płatne ankiety. Wiele ofert pracy dodatkowej można odnaleźć na stronach takich jak OLX czy Gumtree, a także na grupach na Facebooku. Warto zajrzeć również na popularne portale z ofertami pracy, w których można odfiltrować właśnie oferty dla freelancerów. Taka opcja dostępna jest także na Students.pl.
Ile można zarobić na pracy dodatkowej?
Ciężko udzielić prostej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od tego, jakiego zajęcia się podejmujecie oraz na jakim jest ono poziomie trudności. Zazwyczaj za pracę dodatkową będziecie otrzymywać wynagrodzenie w systemie godzinnym - za każdą przepracowaną godzinę. Tutaj stawka generalnie nie powinna wynosić mniej niż minimalna krajowa, czyli 19,70 złotych za godzinę brutto. Od tej kwoty osoby w wieku powyżej 26 lat powinny odliczyć 18% podatku. Praktyki pracodawców są jednak różne. Ci nieuczciwi będą próbowali oferować niższe stawki lub manipulować czasem pracy. Powinniście zwrócić uwagę na takie praktyki. Za zlecenia wymagające wyższych kompetencji należy się wyższa stawka. Przykładem mogą być tutaj wspomniane już korepetycje czy udział w reklamach, za który można zarobić nawet kilkaset złotych.
Copywriting, korekty i tłumaczenia są zazwyczaj rozliczane w przeliczeniu na 1000 zzs (znaków ze spacjami) lub ilość stron znormalizowanego tekstu (1 strona = 1800 zzs), czyli w zależności od długości tekstu. Standardowa stawka za napisanie 1000 zzs tekstu blogowego to od 10 do 50 zł, a za korektę - od 5 do 10 zł za stronę.
Zlecenia takie jak projektowanie grafiki czy stron internetowych wycenia się z reguły za całość. Ceny za projekt baneru czy ulotki oscylują wokół 150 zł - 200 zł, a za grafiki do mediów społecznościowych - od 30 do 100 zł.
Na co uważać, szukając pracy dodatkowej?
Praca dodatkowa ma wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość pracy w takim wymiarze godzin, na jaki pozwala intensywne życie ucznia czy studenta, a także elastyczność, jaką oferuje wiele tego typu zajęć. Praca dodatkowa to też idealna szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego i uzyskanie kompetencji ważnych na rynku pracy. Ostatecznie praca dodatkowa to ważna lekcja odpowiedzialności i źródło satysfakcji z pierwszych samodzielnie zarobionych pieniędzy. Poszukując pracy dodatkowej, musicie jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby uniknąć rozczarowania:
- Sposób rozliczenia - zanim podejmiecie się pracy, powinniście mieć jasność, co do tego, za jaką stawkę pracujecie, jakie są warunki akceptacji zlecenia oraz kiedy otrzymacie wypłatę.
- Udostępnianie danych osobowych - oferty, które wymagają podania numeru PESEL, przesłania skanu dowodu osobistego, podania numeru karty kredytowej czy dokonania przelewu autoryzacyjnego powinny wzbudzić waszą czujność. Mogą służyć wyłudzeniu waszych danych osobowych lub uzyskaniu dostępu do waszych pieniędzy.
- Praca na czarno - pamiętajcie, że umowa ustna nic nie znaczy. Zadbajcie o to, aby warunki zatrudnienia zostały jasno określone w umowie zleceniu lub umowie o dzieło. Jeżeli tworzycie coś dla zleceniodawcy (tekst, grafikę), zadbajcie także o to, aby umowa określała, kto będzie posiadał prawa autorskie do tych wytworów.
- Oferty zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe- Nie dajcie się zwieść ogłoszeniom typu: “Praca dodatkowa ankiety minimum 4000 zł miesięcznie”. Najczęściej takie kuszące propozycje są sposobem na wyłudzenie danych lub pieniędzy.
- Firma “Krzak”- sprawdźcie, dla kogo macie pracować. Odszukajcie firmę w internecie i postarajcie się znaleźć opinie na jej temat. Zwróćcie też uwagę na to, w jaki sposób zleceniodawca się z wami kontaktuje. Jeśli jest to wyłącznie droga mailowa, powinno wzbudzić to waszą ostrożność.
Musicie też zdawać sobie sprawę z tego, że umowy cywilnoprawne nie dają stabilności zatrudnienia. Standardowy okres wypowiedzenia takich umów wynosi 7 dni, czyli zazwyczaj zbyt mało na znalezienie kolejnej pracy. Ma to też swój plus - jeśli znajdziecie lepszą ofertę, nie jesteście związani długim okresem wypowiedzenia z pracodawcą i możecie podjąć się nowego zajęcia.