Praca jako położna – zakres obowiązków, wymagane wykształcenie i zarobki
Praca jako położna – wykształcenie
W związku z tym, że jest to zawód medyczny, to wymagane jest posiadanie wykształcenia kierunkowego.Co więcej, jest specjalna ustawa, która dokładnie opisuje, jakie wymagania musi spełniać położna. Tam również zawarte są punkty, które dotyczą edukacji. Według tej ustawy położną może zostać każdy, kto posiada świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły położnych. W przypadku ukończenia szkoły poza granicami Unii Europejskiej również można uzyskać prawo do wykonywania zawodu pod warunkiem, że w Polsce zostanie uznany dyplom jej ukończenia. W Polsce, aby móc pracować w tej profesji, należy ukończyć studia na kierunku położniczym. Zgodnie z ustawą z 15 lipca 2011 roku, w przypadku studiów licencjackich konieczne jest odbycie zajęć wraz z praktyką w ilości nie mniejszej niż 4720 godzin.Po zakończeniu tego etapu kształcenia obowiązkowo należy zdać egzamin praktyczny dyplomowy. Kolejnym etapem są studia magisterskie. Wymagana liczba godzin wynosi 1300, w tym, co najmniej 585 godzin praktyk klinicznych. Po uzyskaniu takiego wykształcenia możliwym jest wykonywanie tego zawodu.
Jakie wymagania są niezbędne w pracy położnej?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że aby wykonywać ten zawód, trzeba posiadać w pewnym sensie misję i powołanie. Oprócz wykształcenia i doświadczenia ważne jest, aby położna była empatyczna, opiekuńcza, rzetelna, opanowana, cierpliwa i odporna na stres. Dodatkowo przyda się umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz umiejętność pracy pod presją czasu i otoczenia. Ze względu na to, że położna ma praktycznie cały czas kontakt z innymi osobami, to niezwykle ważna jest komunikatywność i umiejętność prowadzenia rozmów z nowo poznanymi osobami. Również specyfika pracy wymaga, aby taka osoba lubiła małe dzieci. Również dyskrecja i zaufanie jest istotne w tej profesji.
Praca jako położna – zakres obowiązków
Dokładne obowiązki położnej rozpisane są w ustawie o zawodach pielęgniarki, dokładnie w artykule 5. Zgodnie z tymi zapisami do obowiązków na tym stanowisku należy rozpoznawanie ciąży oraz w trakcie jej trwania sprawowanie opieki nad kobietą, wykonywanie badań niezbędnych do monitorowania ciąży fizjologicznej, a także kierowanie na wszelkie konieczne badania, które mają rozpoznać ciąże wysokiego ryzyka. W zakresie obowiązków położnej jest również prowadzenie porodu oraz monitorowanie płodu wykorzystując przy tym wszelką aparaturę medyczną, a także podejmowanie niezbędnych kroków w trakcie porodu do momentu przybycia lekarza. Również opieka poporodowa, czyli wizytacja, monitorowanie przebiegu okresu poporodowego, badanie noworodków i kontrola masy ciała należą do obowiązków w tej profesji. Osoba pracująca w tym zawodzie odpowiedzialna jest również za realizację zleceń lekarza w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także ma obowiązek samodzielnie udzielić określonych świadczeń, które mają zapobiegać, leczyć lub diagnozować.Opieka położnej nie ogranicza się tylko prowadzenia ciąży i okresu połogu. Taka osoba przez cały czas ma obowiązek świadczyć opiekę ginekologiczno-położniczą nad kobietą, a także rozpoznawać i wprowadzać profilaktykę chorób kobiecych. warto wspomnieć, bo niewiele osób o tym wie, że położna prowadzi także działalność edukacyjno-zdrowotną w zakresie przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa, a także pomaga młodym rodzicom przygotować się do rodzicielstwa. Daje wskazówki jak dbać o noworodka, jak powinna przebiegać prawidłowa opieka, higiena oraz żywienie.
Ile zarabia położna środowiskowa?
Mediana zarobków w przypadku pracy jako położna wynosi 4490 zł brutto. Ponad 25% wszystkich położnych zarabia kwotę powyżej 5410 zł brutto. Na wysokość finalnego wynagrodzenia wpływ ma nie tylko staż pracy i miejsce zamieszkania, ale także miejsce zatrudnienia. Położna pracująca w prywatnej klinice może liczyć na znacznie większe wynagrodzenie, niż taka, która pracuje w publicznej placówce. Warto również wiedzieć, że w przypadku położnych można również znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Wiele osób pracujących w tej profesji prowadzi również specjalne kursy przygotowawcze w szkołach rodzenia.Pracując na umowę o pracę dodatkowo można otrzymać benefity. Najczęściej jest to ubezpieczenie na życie oraz NNW, a także możliwość udziału w różnych kursach/szkoleniach zawodowych.