Praca jako leśniczy – zarobki, obowiązki
Czym zajmuje się leśniczy? Zakres obowiązków
Leśniczy pełni rolę zarządcy przyrody na wyznaczonym obszarze. Do jego podstawowych obowiązków należy dbanie o stan lasów, co oznacza nadzór nad ich zdrowotnością, przyrostem drzew oraz ich odpowiednią gospodarką. Leśniczy wykonuje przeglądy drzewostanu – sprawdza, czy drzewa nie są narażone na choroby, szkodniki lub inne zagrożenia. W razie potrzeby zleca opryskiwanie środkami ochrony roślin lub wręcz wyrąb prewencyjny. Jego zadaniem jest również planowanie cięć i nasadzeń, aby zachować równowagę ekosystemu i zapewnić ciągłość ochronną lasu.
Ważną częścią pracy leśniczego jest ochrona przyrody i różnorodności biologicznej. Na co dzień kontroluje on populacje zwierząt na swoim terenie, dba o ich siedliska i prowadzi dokumentację o liczebności poszczególnych gatunków. Obejmuje to również reagowanie na przypadki kłusownictwa czy niszczenia przyrody. W sytuacjach wymagających interwencji leśniczy współpracuje z organami ochrony przyrody i policją, np. w razie wykrycia przypadków kłusownictwa lub nieprawidłowości wśród myśliwych.
Leśniczy odpowiada również za edukację i współpracę z lokalną społecznością. Organizuje spotkania, wycieczki edukacyjne i inne wydarzenia, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zrozumienia dla ochrony przyrody. Zadaniem leśniczych jest zatem przybliżanie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej.
Jak zostać leśniczym?
Droga do zawodu leśniczego wymaga specjalistycznego wykształcenia oraz doświadczenia w terenie. W Polsce niezbędne jest ukończenie szkoły średniej o profilu leśnym lub zdobycie dyplomu na uczelni wyższej na kierunku związanym z leśnictwem: leśnictwie właściwym, ochronie środowiska lub gospodarce leśnej.
Po ukończeniu studiów lub szkoły średniej, kandydat na leśniczego musi odbyć praktyki zawodowe organizowane przez Lasy Państwowe. Praktyki te pozwalają na zdobycie doświadczenia pod okiem doświadczonych leśników, którzy wprowadzają młodych adeptów w tajniki pracy w terenie. Dopiero po ukończeniu praktyk można rozpocząć pracę w zawodzie.
Gdzie szukać pracy jako leśniczy?
Leśniczych w Polsce zatrudniają Lasy Państwowe, rezerwaty przyrody i parki narodowe. Rekrutacje odbywają się za pośrednictwem stron internetowych wspomnianych organizacji. Zazwyczaj mają one formę otwartych konkursów, w których każdy może wziąć udział.
Ile zarabiają leśniczy?
Zarobki leśniczych w Polsce różnią się w zależności od regionu, kwalifikacji oraz stażu pracy, lecz średnie wynagrodzenie waha się między 5 500 a 7 500 złotych miesięcznie brutto. Dodatkowo pracownicy Lasów Państwowych mają liczne benefity: dodatki do wynagrodzenia (np. dodatek stażowy), mieszkania służbowe oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.