Jak znaleźć znajomych na studiach?
Bądź otwarty i inicjuj rozmowy
Pierwsze dni na uczelni są najważniejsze – to wtedy większość osób szuka znajomych, podobnie jak ty. Otwórz się na nowe znajomości, nie bój się podejść do kogoś nowego. Możesz zadać pytanie o znalezienie sali wykładowej albo po prostu zagaić. „Jak ci się podoba pierwszy dzień?” to dobry początek rozmowy. Nawet jeśli nic z niej nie wyjdzie, to cóż, liczy się próba – a prędzej czy później znajdziesz kogoś, kto też będzie otwarty na nowe znajomości.
Angażuj się w życie studenckie
Studia to nie tylko zajęcia, ale także szeroka gama możliwości do zaangażowania się w różne aktywności poza lekcjami. Koła naukowe, organizacje studenckie, czy wydarzenia kulturalne to doskonała przestrzeń do poznawania ludzi o podobnych zainteresowaniach. To właśnie tam najłatwiej znaleźć osoby, które dzielą twoje pasje. Dzięki aktywności poza zajęciami szybciej nawiążesz kontakty, a wspólne projekty często stają się fundamentem trwałych znajomości.
Wspólne mieszkanie lub akademik
Jeśli mieszkasz w akademiku lub na stancji, jesteś w idealnej sytuacji do nawiązania znajomości. Wspólne życie pod jednym dachem to okazja do spędzania czasu razem, dzielenia codziennych obowiązków i budowania relacji na co dzień. Postaraj się inicjować spotkania, wspólne gotowanie lub wyjścia, co zacieśni więzi. Relacje z osobami, z którymi mieszkasz, rozwijają się naturalnie, bo często przebywacie ze sobą. Wykorzystaj ten atut w praktyce!
Korzystaj z mediów społecznościowych
Życie towarzyskie przynajmniej częściowo przeniosło się do mediów społecznościowych, a studia nie są pod tym względem wyjątkiem. Dołącz do grupy twojego kierunku na Facebooku, dostań się też na czat twojej grupy (z reguły są takie, choć nie zawsze). Udzielaj się, zadawaj pytania, komentuj – to sposób na to, by ludzie cię zauważyli i zapamiętali. Nawet jeśli na początku rozmowy toczą się tylko online, prędzej czy później doprowadzą do spotkań na żywo. Pamiętaj jedynie, żeby nie przesadzać z zaangażowaniem, bo dla wielu osób jest to zwyczajnie irytujące.
Nie bój się być sobą
Autentyczność to podstawa w budowaniu trwałych relacji. Nie staraj się na siłę wpasować w grupę, udając kogoś, kim nie jesteś. Bycie sobą sprawia, że przyciągniesz osoby, które naprawdę cenią cię za to, kim jesteś. Pamiętaj, że każdy jest inny, a różnorodność jest siłą, a nie wadą. Lepiej mieć kilku bliskich przyjaciół, którzy lubią Cię za to, jaki lub jaka jesteś, niż wielu powierzchownych, nic nieznaczących znajomych.
Udział w zajęciach grupowych i projektach
Praca w grupach podczas studiów to świetna okazja, by lepiej poznać swoich rówieśników. Wspólne rozwiązywanie problemów, dyskusje nad projektami czy przygotowywanie prezentacji ułatwia nawiązywanie znajomości. Często trzeba też coś dokończyć poza zajęciami, co stanowi fajny pretekst do spotkania na mieście. Jeżeli jest taka możliwość, postaraj się przenieść współpracę poza salę wykładową.