Praca jako hydraulik – zarobki i wymagania
Czym zajmuje się hydraulik?
Hydraulik zajmuje się projektowaniem, montowaniem oraz naprawą systemów, w których następuje przepływ wody. Są to głównie instalacje wodociągowe oraz kanalizacyjne, ale też np. sieć centralnego ogrzewania lub samodzielnych urządzeń grzewczych. W praktycewiększość hydraulików dostarcza usługi klientom indywidualnym, którzy najczęściej proszą o dokonanie naprawy rur odprowadzających wodę lub ścieki, a także o prace przy remoncie łazienki lub kuchni. W tym drugim przypadku hydraulik musi zaprojektować całą instalację wodną, uwzględniając przy tym warunki lokalowe oraz życzenia klienta. Za dodatkową opłatą może też zająć się tzw. białym montażem, czyli kompleksowym przygotowaniem wszystkich elementów łazienki – toalety, ceramiki, wanny, prysznica, jacuzzi itd.Ponadtohydraulicy pomagają przy wyborze, instalacji oraz naprawie urządzeń grzewczych, a także zajmują się montażem i projektowaniem przydomowych basenów oraz szamb.
Dlaczego hydraulik to poszukiwany zawód?
W ostatnich latachna polskim rynku pracy jest ogromny niedobór hydraulików, co przekłada się na wysokie ceny, długi czas oczekiwania na realizację usługi oraz rosnącą frustrację klientów. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, wielu hydraulików wyjechało na emigrację zarobkową do Europy Zachodniej, gdzie pensje są znacznie wyższe niż w Polsce. Po drugie, zawód ten przez długi czas był uważany za mało perspektywiczny, przez co niewiele osób było chętnych do wybrania tej ścieżki kariery. Po trzecie, praca przy instalacjach przepływowych jest bardzo trudna i odpowiedzialna, przez co wymaga wieloletniej nauki, a potem praktyk pod okiem doświadczonych hydraulików. Obecnie sytuacja wydaje się powoli zmieniać, choć warto zaznaczyć, żenawet początkujący specjalista powinien bez problemu znaleźć pracę.
Jak zostać hydraulikiem?
Najprostszym sposobem na zostanie hydraulikiem jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o profilu hydraulicznym. Nauka pozwala na zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy o zawodzie, a także wiąże się z obowiązkiem zaliczenia praktyk. W zależności od szkołyukończenie nauki daje możliwość przystąpienia do egzaminu na technika instalacji sanitarnych. Warto zaznaczyć, że ten tytuł zawodowy daje szerokie uprawnienia umożliwiające pracę przy sieciach komunalnych i nie jest on niezbędny dla zwykłego hydraulika.Przed rozpoczęciem pracy w zawodzie trzeba jednak uzyskać szereg uprawnień, głównie związanych z pracą przy spawaniu rur oraz przy instalacjach gazowych. To skomplikowany temat, a przepisy ciągle się zmieniają, jednak kluczowe są dwa rodzaje uprawnień – grupę B („uprawnienia cieplne”) oraz grupę C („uprawnienia gazowe”). Są one niezbędne do pracy przy urządzeniach grzewczych, a także do montowania i naprawy niektórych rodzajów sieci przesyłowych.
Kursy hydrauliczne a praca jako hydraulik
Osoby, które ukończyły już naukę w szkole ponadpodstawowej, mogą pójść na kurs hydrauliczny. Wśród nich znaleźć można zarównokursy dla początkujących, kompleksowo przygotowujące do pracy w zawodzie, jak ikursy specjalistycznewyjaśniające jedno, specyficzne zagadnienie związane z hydrauliką. Te ostatnie mogą przydać się nawet doświadczonym hydraulikom, którzy planują poszerzyć swoją wiedzę.Kursy hydrauliczne to dobry sposób na naukę zawodu, choć warto pamiętać, że mimo wszystko dają one mniej niż nauka w szkole zawodowej, a przed rozpoczęciem samodzielnej pracy w zawodzie i tak trzeba będzie się doszkolić oraz zdobyć doświadczenie, co może zająć nawet kilka lat.
Ile zarabia hydraulik?
Średnie zarobki hydraulika wynoszą ok. 5400 zł brutto miesięcznie, choć należy zaznaczyć, że zracji na duże wahania zarobków w tym zawodzie kwota może znacząco się różnić. Wszystko zależy od formy zatrudnienia –część hydraulików pracuje na umowie o pracę, dzięki czemu może liczyć na stabilną pensję oraz szereg przywilejów socjalnych.Inni wybierają pracę na własny rachunek, a ich zarobki zależą od liczby zrealizowanych zleceń oraz stawek za usługę. Z reguły na większe zarobki mogą liczyć hydraulicy specjalizujący się w urządzeniach grzewczych oraz zajmujący się projektowaniem i montażem instalacji przepływowych.Na duże zarobki mogą też liczyć osoby pracujące w tzw. pogotowiu hydraulicznym. Są to prywatne firmy oferujące szybki dojazd do klienta oraz natychmiastową naprawę usterki. Cena za sprawną i szybką realizację usług jest jednak wysoka, co przekłada się na atrakcyjne zarobki hydraulika.