Czy warto inwestować w złoto?
Złoto – inwestycja na długie lata
Choć inne aktywa już od dawna przejęły szczyt list zakupów inwestorów, to wolumen handlu metalami szlachetnymi nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie. Większość giełd, w tym polska, umożliwia handel kontraktami terminowymi na złoto, dzięki czemu możemy je w łatwy sposób sprzedawać i kupować bez konieczności wychodzenia z domu.
Skorzystanie z instrumentów pochodnych opartych na metalach szlachetnych to dobre rozwiązanie w przypadku inwestycji krótkoterminowych, jednak wahania ich cen zazwyczaj są dość niewielkie, a większość inwestorów wybiera złoto właśnie dla możliwości inwestowania długoterminowego. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w fizyczne złoto, oczywiście zapewniając najpierw bezpieczne miejsce do jego przechowywania.
Czy inwestowanie w złoto to dobry pomysł?
Długoterminowe inwestowanie w złoto ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest ochrona kapitału przed inflacją oraz kryzysami gospodarczymi – zazwyczaj to właśnie metale szlachetne są bezpieczną przystanią dla inwestorów podczas recesji, a złoto jest najpewniejszym i najstabilniejszym z wszystkich kruszców. Ponadto złoto można fizycznie posiadać i w szybki, łatwy sposób sprzedać w dowolnym miejscu świata. Spieniężenie go jest zatem dużo łatwiejsze niż w przypadku akcji, obligacji, nieruchomości czy dzieł sztuki.
Główną wadą złota są względnie niewielkie wahania jego ceny, przez co potencjalny zysk jest raczej niewielki. Mimo to inwestowanie w złoto to wciąż dobry pomysł – żółty metal szlachetny można wykorzystać do dywersyfikacji portfolio i zrównoważenia bardziej ryzykownych inwestycji, a także po prostu jako lokatę kapitału odkładanego z myślą o dalszej przyszłości. Choć nawet najlepsi ekonomiści nie są w stanie przewidzieć przyszłości, to złoto jest niezwykle cennym materiałem już od sześciu tysięcy lat istnienia ludzkiej cywilizacji – i nie wygląda na to, żeby miało się to wkrótce zmienić!
Monety, sztabki, biżuteria – w co zainwestować?
Wartość przedmiotów wykonanych z metali szlachetnych zazwyczaj zależy od ilości zawartego kruszcu, co dotyczy też złota, którego cena jest podawana w gramach. Wyjątkiem jest jednak biżuteria oraz niektóre złote monety. W przypadku tej pierwszej na cenę wpływa misterność wykonania, natomiast monety mogą mieć dodatkową wartość numizmatyczną. Tego typu przedmioty należy jednak kupować z myślą o inwestowaniu w sztukę, będąc świadomym zmiennej ceny oraz możliwych problemów ze sprzedażą.
W przypadku inwestowania w złoto należy wybrać kruszec w formie inwestycyjnej, czyli sztabek lub złotych monet bulionowych. Szczególnie polecane są te ostatnie, bo można je łatwo sprzedać i kupić, a najmniejsze z nich (o wadze jednej dziesiątej uncji, czyli ok. 2,8 grama) można kupić w niezwykle przystępnej cenie.
Na co zwrócić uwagę kupując złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne najlepiej jest kupić u zaufanego sprzedawcy z odpowiednimi certyfikatami. Oczywiście zakup przez internet lub od osób prywatnych też wchodzi w grę, ale należy przy tym uważać, bo na rynku wciąż krążą liczne fałszywki, w tym zarówno podróbki monet bulionowych, jak i np. sztabki z ołowianym wkładem. Zakup ze sprawdzonego źródła daje pewność otrzymania kruszcu w wybranej ilości, a otrzymany certyfikat ułatwi jego dalszą odsprzedaż.
Jeśli chodzi o złoto inwestycyjne, w praktyce najczęściej wybierane są monety bulionowe wybijane przez zaufane państwowe mennice. Południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Maple Leaf, angielska Britanna czy amerykański Liberty Eagle budzą zaufanie sprzedawców na całym świecie, co znacząco ułatwi odsprzedaż monety w przyszłości.