Czym jest stop-loss?
Czym jest i jak działa stop-loss?
Stop-loss to zlecenie, które automatycznie zamyka otwartą pozycję, gdy cena instrumentu finansowego spadnie do ustalonego wcześniej poziomu. Ustalając stop-loss, inwestor wyznacza maksymalną stratę, jaką jest w stanie zaakceptować. Kiedy cena osiągnie ten poziom, pozycja zostaje automatycznie zamknięta, bez konieczności ręcznego zlecenia transakcji.
Stop-loss działa w tle – gdy raz się go ustawi, pozostaje aktywny do momentu zrealizowania lub zamknięcie dyspozycji przez inwestora. Jak już ustawisz stop-loss, nie musisz regularnie monitorować rynku i masz pewność, że wartość twoich aktywów nie spadnie poniżej ustalonego przez Ciebie poziomu. Zapewnia to duży komfort psychiczny, a do tego ułatwia zarządzanie portfelem inwestycyjnym.
Rodzaje stop-loss
Dotychczas opisaliśmy „zwykłe” stop-loss, czyli tzw. zlecenie stałe. Inwestorzy mają jednak do dyspozycji jeszcze inne, bardziej skomplikowane rodzaje stop-lossów. Na czym polegają i czym się różnią?
Stop-loss stały
Stały stop-loss ustawia się na z góry określonym poziomie ceny. Po jego ustawieniu cena aktywa, jeśli osiągnie wskazany próg, automatycznie powoduje zamknięcie pozycji.
Trailing stop-loss
Trailing stop-loss przesuwa się automatycznie w miarę, jak cena aktywa rośnie. Jeśli wartość inwestycji wzrasta, trailing stop-loss śledzi cenę i chroni osiągnięte zyski, a jednocześnie umożliwia na dalszy wzrost pozycji. W ten sposób zyskujesz większą elastyczność, ponieważ zlecenie automatycznie reaguje na zmiany rynkowe – nie musisz go ręcznie modyfikować.
Stop-loss procentowy
Stop-loss procentowy jest ustalany na podstawie procentowej wartości zmiany ceny aktywa. Jeśli wartość aktywa zmieni się naraz o wybrany procent (np. cena akcji spadnie jednego dnia o 5%), to zlecenie sprzedaży jest automatycznie realizowane, bez patrzenia na jego faktyczną cenę.