Co to jest AML?
AML to wszelkie czynności, jakie podejmowane i prowadzone są w firmach na całym świecie, których wspólnym celem jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy. Skrót AML podchodzi od angielskiego pojęcia Anti-Money Laundering, co oznacza właśnie zwalczanie procederu „prania pieniądza", pochodzącego z działalności przestępczej lub korzystanie z firmowego systemu pieniężnego do celów finansowania działalności przestępczej.
Proces AML składa się z następujących elementów:
- procedura KYC,
- analiza cykliczności transakcji,
- analiza wysokości transakcji,
- analiza źródła transakcji
- bieżąca ocena ryzyka i monitorowanie przebiegu transakcji,
- kontrole i audyty wewnętrzne,
- zwiększona należyta staranność (EDD - ang. Enhanced Due Diligence).
W większych firmach tworzone są całe działy AML, składające się z analityków, mających za zadanie weryfikować transakcje finansowe, aby móc wykryć potencjalnie podejrzane czynności, a następnie przekazać zdobyte informacje w taki sposób, aby powstrzymać przestępczy proceder. Działy AML wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie, które stworzono z myślą o tych działach oraz o wspieraniu wykrywania prób prania brudnych pieniędzy i finansowania działalności terrorystycznej. Osoby pracujące w działach AML doskonale posługują się językami obcymi. Zazwyczaj, podczas procesu rekrutacji pracowników do takiego działu, konieczne jest posługiwanie się przynajmniej jednym językiem więcej niż tylko angielski.
AML a KYC
Chociaż terminy AML i KYC są ze sobą ściśle powiązane, istnieje między nimi zasadnicza różnica. Zasady KYC (poznaj swojego klienta) to kroki, które instytucje muszą podjąć, aby zweryfikować tożsamość swoich klientów, podczas gdy AML działa na znacznie szerszym ogólnym poziomi i KYC jest tylko jednym z elementów AML.
Polecamy poniższe wideo o AML z którego można dowiedzieć się między innymi kogo dotyczy AML, kto za niego odpowiada, jakie wynikają z niego obowiązki pracownicze, a także o analizach transakcji i ryzyka.