Studia na kierunku zootechnika. Co po zootechnice?
Studia na kierunku zootechnika
Kształcenie na kierunku zootechnika obejmuje studia inżynierskie (I stopnia) i studia magisterskie (II stopnia). W trybie stacjonarnym (dziennym) studia I stopnia trwają najczęściej 7 semestrów, czyli 3,5 roku, natomiast studia II stopnia - 3 semestry. Jeśli zdecydujecie się na podjęcie kształcenia w trybie niestacjonarnym, wasza nauka może trwać nieco dłużej - odpowiednio 4 i 2 lata. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach rekrutacji konkretnych uczelni.
Czego uczą się studenci zootechniki? W programie studiów inżynierskich znajdziemy takie przedmioty jak anatomia zwierząt, dobrostan zwierząt, embriologia i histologia zwierząt, zoologia, chemia, biochemia zwierząt, genetyka zwierząt, ekologia, rozród zwierząt gospodarskich, biologiczne podstawy żywienia, fizjologia zwierząt, mechanizacja produkcji zwierzęcej i profilaktyka weterynaryjna. Dużo uwagi poświęca się także na zagadnienia hodowli bydła, drobiu, koni, owiec, ryb i zwierząt futerkowych, a także na pszczelnictwo. W ramach studiów I stopnia należy również odbyć praktykę zawodową. Studia II stopnia to czas na pogłębienie wiedzy i przyswojenie bardziej zaawansowanych treści, między innymi z zakresu zarządzania gospodarstwem, standaryzacji w produkcji zwierzęcej, biotechniki rozrodu, diagnostyki genetycznej i proekologicznych metod chowu zwierząt.
Na wyższych latach studiów główny nacisk położony jest na naukę przedmiotów specjalizacyjnych. Przygotowaliśmy zbiorczą listę specjalności oferowanych przez różne uczelnie na kierunku zootechnika:
- pielęgniarstwo zwierząt
- hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich
- produkcja pasz i doradztwo żywieniowe
- hodowla i użytkowanie koni
- hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących
- gospodarka rybacko-wędkarska i ochrona wód
- prewencja weterynaryjna i ochrona zdrowia zwierząt
- organizacja i zarządzanie wielkotowarową produkcją zwierzęcą
- zarządzanie produkcją zwierzęcą w gospodarstwach indywidualnych
- ekologiczny chów zwierząt
- biotechnologia w hodowli zwierząt
- kształtowanie jakości produktów zwierzęcych
- produkcja mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe
Na jakich uczelniach można studiować zootechnikę?
Szkoły wyższe oferujące ten kierunek to:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
Sprawdź także jak wyglądają studia na kierunku weterynaria.
Praca po zootechnice
Praca w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę zwierząt
Absolwent zootechniki może z powodzeniem szukać pracy w gospodarstwach rolniczych i przedsiębiorstwach wielkotowarowych zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt jako zootechnik. Może również założyć własną farmę. Zakres obowiązków osoby zatrudnionej w takim miejscu obejmuje wykonywanie zabiegów zootechnicznych, zarządzanie stadem, kontrolę stanu zdrowia zwierząt oraz bliską współpracę z lekarzem weterynarii.
Praca w firmach produkujących pasze
Studia z zakresu zootechniki dostarczają rozległej wiedzy na temat żywienia zwierząt. Będzie to przydatne w pracy przy produkcji pasz. Osoba zatrudniona w firmie produkującej pasze zajmuje się opracowywaniem receptur pasz i koncentratów, analizą produktów, przeprowadzaniem prób technologicznych, oceną jakości gotowych wyrobów, a także przygotowywaniem specyfikacji produktów.
Praca w ośrodkach doradczych
Po ukończeniu studiów na kierunku zootechnika można spełnić się także jako doradca do spraw chowu, rozrodu czy żywienia zwierząt. Tego typu usługi są świadczone zarówno przez firmy prywatne, jak i instytucje publiczne, między innymi wojewódzkie i powiatowe ośrodki doradztwa rolniczego.
Praca jako przedstawiciel handlowy
Szansę na osiągnięcie stosunkowo wysokich zarobków daje praca w charakterze przedstawiciela handlowego. Aby z sukcesami sprzedawać dany produkt, trzeba nie tylko być obdarzonym charyzmą i operatywnością, ale także posiadać branżową wiedzę niezbędną w komunikacji z potencjalnymi kontrahentami. Absolwent zootechniki może reprezentować firmy z branży rolniczej i biotechnologicznej, między innymi producentów pasz, specjalistycznego sprzętu czy dodatków do żywności.
Praca w instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i środowiska
Inną ścieżką kariery jest dla zootechnika praca w instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i środowiska. Należą do nich Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, wydziały ochrony środowiska urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich oraz urzędów miast i gmin, a także organizacje pozarządowe.
Praca w ośrodkach naukowo-badawczych
Ciekawą propozycją wydaje się być także prowadzenie badań naukowych. Zazwyczaj taka kariera wiąże się z odbyciem studiów doktoranckich i pracą na uczelni lub w niezależnych instytutach badawczych.
Praca w nadzorze weterynaryjnym
Jako absolwenci zootechniki będziecie mogli podjąć pracę również w nadzorze weterynaryjnym, na który składa się Główny Inspektorat Weterynaryjny ze swoimi wojewódzkimi i powiatowymi agendami. Do kompetencji tych jednostek należy między innymi kontrola nad zachowaniem bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, wprowadzaniem na rynek zwierząt, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, wytwarzaniem pasz oraz zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu.