Co po wzornictwie?
Studia na kierunku wzornictwo
Ciężko jest jednoznacznie zakwalifikować wzornictwo do jakiejś grupy kierunków. Jest ono poniekąd skrzyżowaniem sztuki, nauk o komunikacji oraz nauk technicznych. Interdyscyplinarność tego kierunku znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że jest on prowadzony zarówno na uczelniach artystycznych, jak i technicznych. W większości szkół na kierunku wzornictwo kształcenie I stopnia odbywa się w systemie studiów licencjackich. Tytuł inżyniera można otrzymać na nielicznych uczelniach, takich jak Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Długość studiów I stopnia waha się od 3 do 4 lat w zależności od szkoły. Studia II stopnia pozwalają na uzyskanie tytułu magistra i trwają od 1,5 roku do 2 lat. Wzornictwo można studiować dziennie oraz zaocznie.
Pamiętajcie, że jeżeli zdecydujecie się aplikować na wzornictwo na uczelniach artystycznych, czeka was bardziej złożona procedura rekrutacyjna obejmująca przygotowanie portfolio prac oraz (zazwyczaj) rozmowę kwalifikacyjną, która może być połączona z ustnym egzaminem teoretycznym sprawdzającym znajomość podanych lektur.
Zastanawiacie się, jakich przedmiotów uczą się studenci wzornictwa? Program studiów wygląda podobnie na uczelniach technicznych i artystycznych. Pierwsze semestry to przede wszystkim czas na pracę nad podstawowymi umiejętnościami praktycznymi. Studenci uczęszczają na zajęcia z rysunku, rysunku technicznego, malarstwa, rzeźby i kompozycji. Muszą zaliczyć również historię sztuki, historię wzornictwa, naukę o materiałach, wiedzę o projektowaniu, a na politechnikach dodatkowo chemię i fizykę. Począwszy od drugiego roku uczą się bardziej specjalistycznych zagadnień, na przykład organizacji procesu projektowego, fotografii, grafiki warsztatowej, estetyki, artystycznego projektowania produktu oraz multimedialnej wizualizacji artystycznej. Studenci wzornictwa muszą ponadto odbyć praktykę zawodową i zaliczyć plener.
Przygotowaliśmy dla was zbiorczą listę specjalności oferowanych przez różne uczelnie na kierunku wzornictwo:
- architektura tekstyliów
- architektura ubioru
- komunikacja wizualna i techniki druku
- gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna
- projektowanie produktu
- wzornictwo przemysłowe
- mebel
- opakowania
- projektowanie komunikacji marki, fotografia i visual branding
- projektowanie sprzedaży, VM, UX i e-commerce
- projektowanie biżuterii
Na jakich uczelniach można studiować wzornictwo?
Publiczne szkoły wyższe prowadzące kształcenie na kierunku wzornictwo to:
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
- Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
- Akademia Sztuki w Szczecinie
- Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Koszalińska
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Wzornictwo można studiować także na poniższych uczelniach prywatnych:
- School of Form (Wydział Projektowania Uniwersytetu SWPS)
- Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
- Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
- Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
- Viamoda Szkoła Wyższa w Warszawie
- Sopocka Szkoła Wyższa
Praca po wzornictwie
Projektant ubrań i obuwia
Jeśli ciągnie was do świata mody, po ukończeniu studiów na kierunku wzornictwo będziecie mogli poszukiwać pracy jako projektant mody. Początki w tej branży są trudne, a droga do wypracowania własnej marki i renomy dość długa, dlatego dobrym rozwiązaniem może być podjęcie pracy w większej firmie, gdzie będziecie mogli zdobyć pierwsze doświadczenie. Duże marki odzieżowe systematycznie prowadzą nabór na projektantów.
Projektant biżuterii
Piękna biżuteria jest doskonałym dopełnieniem każdej stylizacji. Pewnie dlatego klienci są w stanie zapłacić dużo za kolczyki, bransoletkę, naszyjnik czy spinki do koszuli, które naprawdę ich oczarują. Projektowanie biżuterii to praca, w której trzeba zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, a także uwzględniać aspekty technologiczne. Możliwości zatrudnienia obejmują prowadzenie własnej działalności (często połączone z prowadzeniem sklepu z zaprojektowaną przez siebie biżuterią), freelancing, a także pracę dla dużych firm jubilerskich.
Projektant mebli i artykułów gospodarstwa domowego
Przedmioty, którymi otaczamy się w domach i miejscach pracy, wywierają na nas wpływ. Jeśli są wygodne i ładne, pomagają nam się zrelaksować. Jeśli brak im ergonomii, mogą zmniejszać efektywność naszej pracy i powodować frustrację. Dlatego tak ważne jest, aby rzeczy, których używamy bardzo często - meble i artykuły gospodarstwa domowego, były zaprojektowane przez profesjonalistę, który zadba o ich walory estetyczne oraz łatwość użytkowania. Tego rodzaju pracę znajdziecie w firmach produkujących meble i wyposażenie domu. Możecie także tworzyć projekty i sprzedawać je jako freelancerzy.
Projektant produktów i opakowań
Na pewno każdy z nas kupił kiedyś jakiś produkt, tylko dlatego, że oczarowało go opakowanie. Najlepszym przykładem jest kształt i kolor flakonu z perfumami, który wpływa na to, jak postrzegamy zapach zamknięty w butelce. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że inwestycja w atrakcyjne opakowanie zaowocuje znacznie lepszymi wynikami sprzedaży, dlatego zatrudniają profesjonalnych projektantów dbających o ostateczny design produktu. Jako absolwenci wzornictwa będziecie mogli zająć się projektowaniem opakowań między innymi w branży kosmetycznej, zabawkarskiej i spożywczej.
Projektant gier komputerowych
Wraz z rozwojem technik graficznych miłośnicy gier komputerowych stają się coraz bardziej wymagający. Poza atrakcyjnym scenariuszem i dobrze napisanym programem liczą się dla nich też względy wizualne. Właśnie z tego powodu producenci gier komputerowych zapraszają do swoich zespołów specjalistów w zakresie wzornictwa, co stanowi ciekawą możliwość zatrudnienia dla tych z was, którzy interesują się grafiką komputerową.
Pracownik agencji reklamowej
Wzornictwo zajmuje się nie tylko technicznymi i artystycznymi aspektami projektowania, ale także komunikacją społeczną. Studenci wzornictwa uczą się projektowania przestrzeni i takich komunikatów graficznych, które będą trafiać do odbiorców i skłaniać ich do podejmowania określonych działań, na przykład zakupu reklamowanego produktu czy udziału w polecanym wydarzeniu. Absolwenci wzornictwa to doskonały “materiał” na marketingowca, ponieważ potrafią kreować skuteczną komunikację, jak również projektować dla niej odpowiednie środki wyrazu.
Pracownik biura projektowego
Po ukończeniu studiów na kierunku wzornictwo będziecie mogli szukać zatrudnienia także w biurach projektowych, które zajmują się projektowaniem przestrzeni, na przykład domów, biur i budynków użyteczności publicznej. Jeśli interesujecie się wystrojem wnętrz, być może to właśnie będzie idealna ścieżka kariery dla was.