Co po inżynierii materiałowej?
Studia na kierunku inżynieria materiałowa
Inżynieria materiałowa należy do kierunków o profilu technicznym. Studia I stopnia trwają 7 semestrów (3.5 roku) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Kształcenie można kontynuować na studiach magisterskich trwających 3 semestry (1.5 roku). Zdecydowana większość uczelni prowadzi kierunek inżynieria materiałowa tylko w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia w trybie zaocznym zazwyczaj trwają o semestr dłużej - inżynierskie 4 lata, a magisterskie 2 lata.
W programie studiów I stopnia znajdziemy przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, chemia, grafika inżynierska, podstawy nauki o materiałach, podstawy obliczeń inżynierskich, elektrotechnika i elektronika, metalurgia, metody badań materiałów, mechanika, termodynamika, korozja, sprężystość materiałów, inżynieria powierzchni, projektowanie części maszyn, materiały polimerowe, kompozyty i techniki i wytwarzania, mechanizmy niszczenia materiałów i systemy zarządzania. Do tego należy dodać przedmioty fakultatywne i ogólnouniwersyteckie. Z kolei studia II stopnia pozwolą przede wszystkim na opanowanie zagadnień związanych z wybraną specjalnością. Ponadto w ich programie znajdują się pewne przedmioty ogólne wspólne dla wszystkich specjalności, między innymi mechanika materiałów, defekty struktury krystalicznej, ekonomika materiałów, przemiany fazowe, podstawy projektowania materiałów, termodynamika stopów i optymalizacja mikrostruktury.
Oto zbiorcza lista specjalności realizowanych na kierunku inżynieria materiałowa na różnych uczelniach:
- materiały metalowe i tworzywa sztuczne
- nanomateriały
- inżynieria jakości
- kompozyty i tworzywa sztuczne
- materiały i technologie w lotnictwie
- materiały i technologie w motoryzacji
- nowoczesne materiały i technologie
- materiały funkcjonalne
- zaawansowane materiały ceramiczne
- biomateriały i kompozyty
- nowe materiały i technologie
- inżynieria korozyjna
- zaawansowane techniki wytwarzania
- materiały konstrukcyjne i inżynieria powierzchni
- materiały dla medycyny
- inżynieria spajania materiałów
- materiały i technologie przyjazne środowisku
- technologie druku 3D
- technologie kształtowania właściwości nadstopów
- materiały żaroodporne i żarowytrzymałe
- obróbka cieplna i łączenia trwałe z elementami ochrony antykorozyjnej
- biomateriały
- spawalnictwo i techniki łączenia
Na jakich uczelniach można studiować inżynierię materiałową?
Kierunek inżynieria materiałowa znajduje się w ofercie następujących szkół wyższych:
- Politechnika Warszawska
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Częstochowska
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Uniwersytet Rzeszowski
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Praca po inżynierii materiałowej
Inżynier materiałowy
Po ukończeniu studiów na tym kierunku będziecie mogli podjąć pracę jako inżynier materiałowy w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, biomedycznym czy rolniczym. Inżynier materiałowy sprawuje nadzór nad jakością materiałów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, przeprowadza analizy i testy laboratoryjne oraz przygotowuje odpowiednią dokumentację techniczną. Czuwa także nad poprawnością procesów obróbki materiałów.
Inżynier jakości
Studia na kierunku inżynieria materiałowa przygotują was również do pracy na stanowisku inżyniera jakości. Taka osoba odpowiada za zapewnienie odpowiednich standardów jakości materiałów, produktów i procesów. Kontroluje zarówno komponenty, jak i gotowe produkty. Tworzy także procedury kontroli jakości, analizuje reklamacje klientów i wdraża rozwiązania naprawcze.
Inżynier procesu
Jako absolwenci kierunku inżynieria materiałowa będziecie odpowiednimi kandydatami na inżynierów procesu. Jeśli wybierzecie taką ścieżkę kariery, pracodawca powierzy wam nadzór nad wybranym procesem produkcyjnym. Staniecie się niejako mistrzami w zakresie tego procesu i będziecie odpowiadać za jego bieżący przebieg, rozwiązywanie sytuacji problemowych, prowadzenie dokumentacji, współpracę z dostawcami i klientami, a także implementację nowych technologii.
Inżynier R&D
Inżynieria materiałowa otwiera również drzwi do kariery badawczo-rozwojowej (R&D - Research and Development). Inżynierowie R&D są zatrudniani w firmach produkcyjnych, a także instytutach badawczych i na uczelniach wyższych. Do ich obowiązków należy udział w pracach konstrukcyjnych, prowadzenie badań nad jakością materiałów, wykonywanie testów i analiz oraz rozwój nowych technologii.
Specjalista ds. planowania materiałowego
Osoba, która potrafi odpowiednio zaplanować dostawy materiałów i prefabrykatów na linię produkcyjną, to bardzo cenny członek zespołu. Na stanowisku specjalisty ds. planowania materiałowego przydatna będzie nie tylko wiedza z zakresu materiałoznawstwa, ale także umiejętności logistyczne, organizacyjne i komunikacyjne. Taki pracownik zajmuje się planowaniem dostaw, nadzorowaniem zamówień, monitorowaniem zapasów, rozwiązywaniem problemów z dostawami oraz wykonywaniem kalkulacji i analiz.
Specjalista ds. sprzedaży
Wiedza zdobyta przez was na studiach będzie nie do przecenienia na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży. Żeby coś sprzedać trzeba przecież doskonale znać swój produkt oraz rozumieć branżę i jej potrzeby. Jeśli jesteście obdarzeni charyzmą, wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi, po ukończeniu studiów możecie rozważyć jeszcze jedną opcję, jaką jest praca na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży. Takie posady są tworzone przez firmy będące producentami lub dystrybutorami materiałów lub produktów technicznych.