Praca jako biotechnolog – zarobki i wymagania
Czym zajmuje się biotechnolog?
Biotechnolog to naukowiec zajmujący się biotechnologią, czyli poszukiwaniem praktycznych zastosowań dla procesów biologicznych. W praktyce to niezwykle szeroka i interdyscyplinarna dziedzina nauki, łącząca w sobie zagadnienia związane z produkcją i wytwarzaniem żywności, medycyną oraz farmaceutyką, biopaliwami, a nawet ochroną środowiska. Nauka ta ma silny związek z genetyką – biotechnolodzy zajmują się wytwarzaniem genetycznie modyfikowanych organizmów, które są następnie wykorzystywane w rolnictwie oraz przemyśle (np. złoty ryż, kukurydza Bt), a także pracują nad biofarmaceutykami i nowi terapiami genowymi. Ciekawym obiektem zainteresowań biotechnologa jest też bioremediacja, czyli nauka szukająca sposobów na usuwanie różnych rodzajów zanieczyszczeń przy pomocy mikroorganizmów. Badania z tej dziedziny nauki mogą okazać się kluczowe w walce z kryzysem klimatycznym – naukowcy pracują obecnie m.in. nad bakteriami, które oczyściłyby oceany z plastiku lub zmniejszyły wydzielanie dwutlenku węgla przez zwierzęta hodowlane.
Czy biotechnolog to przyszłościowy zawód?
Biotechnolog regularnie gości na pierwszych miejscach zestawień najbardziej przyszłościowych zawodów. Nie ma co się dziwić – biotechnologia to bardzo młoda nauka, która oferuje ogromne możliwości rozwoju. Popyt na badaczy zajmujących się procesami biologicznymi wciąż rośnie, o czym świadczy coraz większa ilość odkryć i nowych wynalazków. Wybierając ścieżkę kariery biotechnologa można mieć pewność, że w przyszłości znajdzie się dobrze płatną, stabilną posadę, oczywiście pod warunkiem bycia na bieżąco z najnowszymi odkryciami i metodami badawczymi.
Jak zostać biotechnologiem?
By podjąć pracę jako biotechnolog, należy ukończyć studia na kierunku biotechnologia. Oferuje je aż kilkanaście polskich uczelni, a część z nich od razu daje możliwość wyboru konkretnej specjalizacji (np. biotechnologia medyczna, biotechnologia rolnicza). Studia podzielone są na dwa stopnie trwające kolejno trzy i dwa lata, ale do podjęcia pracy w zawodzie niezbędny będzie tytuł magistra. Nauka często wymaga dużo wysiłku oraz skupienia – studenci muszą poznać podstawy co najmniej kilku nauk, a także zdobyć szczegółowe informacje z zakresu wybranej specjalizacji. Warto przy tym zauważyć, że biotechnologia to dynamicznie rozwijająca się nauka, a ogrom odkryć sprawia, że osoby pracujące w zawodzie muszą się stale dokształcać i być na bieżąco z aktualnym stanem odkryć.
Kto może zostać biotechnologiem?
Osoby planujące karierę w firmach biotechnologicznych powinny charakteryzować się zdolnościami analitycznymi oraz gotowością do pogłębiania wiedzy. W praktyce praca jako biotechnolog wiąże się z długimi godzinami spędzonymi na rutynowych, często nudnych badaniach w laboratorium oraz na sporządzaniu wyczerpujących raportów, dlatego pożądana jest też cierpliwość. Niezbędna też będzie wiedza z zakresu z nauk biologicznych oraz chemicznych.
Gdzie szukać pracy jako biotechnolog?
Biotechnologów poszukują zarówno instytucje państwowe, jak i firmy działające w różnych sektorach gospodarki. W większości są to przede wszystkim instytucje badawcze, startupy oraz przedsiębiorstwa z rozbudowanymi działami badawczymi, szczególnie te zajmujące się nowoczesnymi technologiami. Biotechnolog znajdzie pracę w firmie zajmującej się modyfikowaniem genetycznym roślin uprawnych, w klinice medycznej oferującej terapie genetyczne, w fundacji ekologicznej finansującej badania nad globalnym ociepleniem, a nawet w koncernie farmaceutycznym poszukującym nowych antybiotyków. Możliwości rozwoju kariery jako biotechnolog jest bardzo wiele!
Ile zarabia biotechnolog?
Średnie miesięczne zarobki biotechnologa wynoszą ok. 4450 zł brutto, przy czym najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 6200 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, często z dodatkowymi benefitami pozapłacowymi. Na wysokość zarobków mają wpływ czynniki takie jak kompetencje zawodowe, doświadczenie oraz innowacyjność. Z reguły na największe zarobki mogą liczyć biotechnolodzy pracujący w branży medycznej oraz farmaceutycznej, a także przy badaniach związanych z genetyką.