Praca jako asystent kupca mody
Czym zajmuje się asystent kupca mody?
Asystent kupca mody to osoba, która pomaga w realizacji zadań związanych z wprowadzaniem na rynek nowych produktów. Można powiedzieć, że jest prawą ręką kupca mody i pod jego okiem uczy się tajników branży odzieżowej.
Zadania stojące przed osobami pracującymi w tym zawodzie są ambitne i bardzo ciekawe. Obejmują między innymi analizę rynku. Kupcy mody oceniają, jakie towary ma lub planuje mieć w ofercie konkurencja oraz porównują jakość i cenę sprzedawanych produktów. Współpracują także z projektantami mody. Tutaj liczy się każdy detal – od zastosowanych materiałów oraz ich dostępności i ceny, przez wybraną kolorystykę, po wygodę i odpowiedni wygląd produktu.
Osoby zatrudnione jako asystent kupca mody są w stałym kontakcie z producentami odzieży oraz dostawcami materiałów i dodatków. Koordynacja dostaw wszystkich półproduktów jest kluczowym elementem ich obowiązków. Oczywiście ważny jest aspekt ekonomiczny – asystenci kupca mody analizują rynek w poszukiwaniu najlepszych ofert i prowadzą negocjacje cenowe. Biorą też udział w przeglądach kolekcji, przygotowują niezbędną dokumentację oraz prowadzą bazy danych usprawniające proces produkcji i dostaw.
Podsumowując, asystenci kupca mody wspierają kupców mody w realizacji zadań związanych z wprowadzaniem na rynek nowych kolekcji odzieży. A to, jak widać, jest czasochłonnym i wymagającym zadaniem.
Asystent kupca mody – wykształcenie i kompetencje twarde
W pracy asystenta kupca mody kluczowa jest biegła znajomość języka angielskiego. Ma ona znaczenie ze względu na ścisłą współpracę z projektantami, producentami i dostawcami. Od kandydatów oczekuje się również sprawnej obsługi komputera oraz znajomości podstawowych programów biurowych (np. pakietu Office).
Jeśli chodzi o wykształcenie, osoby aplikujące na to stanowisko powinny legitymować się dyplomem z zakresu ekonomii, zarządzania, międzynarodowych stosunków gospodarczych lub handlu międzynarodowego, ale mile widziani są też studenci oraz pasjonaci mody będący absolwentami innych kierunków.
Asystent kupca mody – zainteresowania i kompetencje miękkie
Asystent kupca mody uczestniczy w tworzeniu nowych kolekcji największych marek odzieżowych. Musi więc mieć być na bieżąco z aktualnymi trendami, do czego niezbędne jest śledzenie branżowych mediów i profili w mediach społecznościowych. Powinien być to ktoś, kto uwielbia modę i design. Gdy praca oraz pasja się łączą, najłatwiej osiągnąć satysfakcję zawodową i świetne wyniki.
Kompetencje miękkie, na które rekruterzy zwracają uwagę u kandydatów na asystenta kupca mody, to:
- komunikatywność,
- łatwość w nawiązywaniu nowych relacji,
- umiejętność pracy zespołowej,
- zdolności negocjacyjne,
- otwartość na nowe doświadczenia,
- zdolność analitycznego myślenia,
- umiejętność wyciągania wniosków.
Kto zatrudnia asystentów kupca mody?
Jeśli zaciekawił was opis tego zawodu, w poszukiwaniu pracy powinniście zajrzeć na strony rekrutacji dużych marek odzieżowych. Ze względu na szeroką i szybko zmieniającą się ofertę produktową to właśnie one zatrudniają zespoły odpowiedzialne za implementację nowych produktów. Jedną z największych polskich firm odzieżowych jest LPP - właściciel marek takich jak Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Tygodniowo LPP wysyła nawet 18 milionów sztuk odzieży.
Dowiedz się więcej jak wygląda praca w LPP i pracuj dla jednej z naszych marek lub w centrali.
Jak wygląda praca asystenta kupca mody w LPP?
W firmie LPP na stanowisku asystenta kupca mody zatrudniane są osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży fashion. Ta praca to dla nich okazja, by nauczyć się realiów zawodu pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, podszkolić słownictwo techniczne, a także zbudować pierwsze kontakty z kontrahentami.
Jednym ze standardów LPP jest troska o rozwój pracowników. Firma kładzie duży nacisk na możliwość awansu wewnętrznego. Dzięki temu asystenci kupca mody mogą piąć się po szczeblach kariery i mają szansę zostać samodzielnymi kupcami mody.