Aktualizacja: 23 września 2021
2 min
Większość wie, że im wyższe ma ktoś wykształcenie, tym wyższe otrzymuje wynagrodzenie. Nie wszystkim jednak chce się tracić czas i energię na naukę. Są również tacy, którzy uważają, że jest to nieopłacalne. Jak to wygląda w rzeczywistości? Dane ukazane poniżej mówią jednoznacznie, że warto się uczyćIle zarobisz po studiach?

Portal wynagrodzenia.pl prowadzi Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. W 2020 roku uczestniczyło w nim prawie 120 tysięcy osób, dzięki czemu opublikowane zostały szczegółowe dane o zarobkach na 1105 stanowiskach.

Zgodnie z wynikami badania, w 2020 roku mediana płac magistrów wyniosła 5 700 PLN brutto, czyli o blisko 1 600 PLN więcej niż osób z wykształceniem średnim lub pomaturalnym. Ponadto pracownicy z tytułem magistra zarabiali o około 600 PLN więcej niż osoby po studiach pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich), a jednocześnie o ponad 1 000 PLN mniej niż absolwenci studiów magisterskich inżynierskich.

Nie ma więc wątpliwości, że wyższy stopień wykształcenia gwarantuje lepsze zarobki. Jeśli więc marzymy, aby nasza wypłata była jak największa, warto nie poprzestawać jedynie na studiach licencjackich czy inżynierskich, tylko kontynuować edukację.

Wielu studentów staje również przed pytaniem w jakiej branży najlepiej szukać zatrudnienia. Tu nie ma jednej poprawnej odpowiedzi i w grę wchodzi wiele różnych czynników, takich jak osobiste zainteresowania, możliwości i preferencje. Jeśli zależy nam jednak na wysokich zarobkach, z pewnością branże takie jak technologie informatyczne, a także bankowość i telekomunikacja będą dobrym wyborem. Tam mediana wynagrodzenia wynosi odpowiednio 7004 zł, 6 813 zł oraz 6 075 zł. Pod kątem zarobków najtrudniejszą sytuację mają osoby pracujące w kulturze i sztuce (mediana 4000zł).

Treść na podstawie artykułuWynagrodzenia magistrów w 2020 roku.

Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Nasze badanie jest krótkie, bezpłatne i anonimowe.