Jak wziąć udział w konferencji naukowej jako student?
Znajdź odpowiednią konferencję
Nie wszystkie konferencje naukowe przyjmują abstrakty od studentów, wiele z nich współpracuje tylko z naukowcami i doktorantami. Dlatego gdy przeglądasz ogłoszenia na stronach wydziału, uczelni oraz organizacji naukowych, które zajmują się twoją dyscypliną, zawsze sprawdzaj, czy konferencja jest otwarta dla studentów. Zazwyczaj są to głównie lokalne konferencje organizowane przez studentów lub przez uczelnię, choć są także konferencje międzynarodowe – wówczas można wystąpić o dofinansowanie do wyjazdu do władz uczelni.
Przygotuj abstrakt i zgłoś swój referat
Konferencje oceniają zgłoszenia naukowców i studentów na podstawie abstraktów, czyli którego opisu wykonanej pracy badawczej oraz pomysłu na wystąpienie. To na jego podstawie komitet organizacyjny decyduje, czy zostaniesz zaproszony/a do wygłoszenia referatu. Przygotowując abstrakt, skoncentruj się na jasno określonym problemie badawczym oraz metodologii. Podkreśl przesłanie, jakie niesie twoje wystąpienia. Tekst powinien być zwięzły, ale precyzyjny. Przeczytaj dokładnie wymagania dotyczące formatu zgłoszeń, aby uniknąć uchybień pod względem formalności.
Przygotuj się do wystąpienia
Kiedy już twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane, czeka Cię przygotowanie do wystąpienia. Na konferencjach naukowych prelegent ma ograniczony czas. Zazwyczaj jest to 10, 15 lub 20 minut, choć zdarzają się konferencje z nieco dłuższym czasem na prezentację. Pamiętaj o zarządzaniu czasem – przygotuj referat w taki sposób, aby idealnie zmieścił się w wyznaczonym przedziale. Pamiętaj też, że w konferencjach z reguły uczestniczą nie tylko specjaliści z danej dziedziny, więc warto pokrótce wytłumaczyć najtrudniejsze elementy prezentacji. Referat możesz przeczytać z kartki, ale znacznie lepiej i ciekawiej jest go wygłosić – zostawia to po sobie dużo lepsze wrażenie.
Nawiąż kontakty z innymi badaczami
Konferencje naukowe to doskonałe miejsce na budowanie sieci kontaktów. Nie ograniczaj się tylko do swojego wystąpienia – weź udział w innych panelach, zadawaj pytania prelegentom, uczestnicz w dyskusjach. Nawiązanie rozmowy z innymi uczestnikami, a zwłaszcza z bardziej doświadczonymi badaczami, to szansa na współpracą naukową w przyszłości. To właśnie nieformalne rozmowy podczas przerw między panelami są bardzo cenną zaletą konferencji naukowych.
Pamiętaj o formalnościach
Udział w konferencji wymaga przestrzegania określonych formalności. Jeśli konferencja odbywa się za granicą, upewnij się, że masz ważne dokumenty podróży, a także dowiedz się o możliwość uzyskania wsparcia finansowego od uczelni na pokrycie kosztów wyjazdu. Warto również przygotować materiały na piśmie –niektóre konferencje publikują zbiory referatów, tzw. "proceedings", który jest następnie wydawany i może być używany do cytowania przez innych naukowców. To świetna okazja do rozbudowy akademickiego portfolio.