Praca jako strażak – zarobki, obowiązki, jak zostać
Czym zajmuje się strażak? Zakres obowiązków
Głównym zadaniem strażaka jest gaszenie pożarów i zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacjach związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia. Po przybyciu na miejsce pożaru strażacy podejmują działania mające na celu ugaszenie ognia, zabezpieczenie terenu i ewakuację ludzi. Używają do tego specjalistycznego sprzętu, odzieży ochronnej oraz dodatkowych zabezpieczeń (np. aparatów tlenowych). Często muszą pracować na wysokości, wspinając się na drabiny pożarnicze. Warunki są ekstremalne, a praca wiąże się z ryzykiem zatruć i poparzeń, a nawet śmierci na służbie.
Poza gaszeniem pożarów strażacy zajmują się również ratownictwem technicznym. Jest to pomoc w wypadkach komunikacyjnych, katastrofach budowlanych i innych sytuacjach awaryjnych. Na miejscu wypadku strażacy odpowiadają za wydobycie poszkodowanych z pojazdów lub z miejsc, gdzie mogą być uwięzieni. Korzystają przy tym z hydraulicznych narzędzi do cięcia, które rozmontowują zmiażdżone pojazdy. Zajmują się również zabezpieczeniem wycieków chemicznych i biologicznych, miejsc katastrof budowlanych oraz innych, nietypowych zdarzeń.
Jednym z milszych obowiązków strażaków jest działalność edukacyjna. Prowadzą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, pierwszej pomocy i procedur ewakuacyjnych.Wizytują również szkoły, nadzorują ćwiczenia przeciwpożarowe – uczą mieszkańców, jak reagować w przypadku pożaru i jak unikać zagrożeń. Ponadto przeprowadzają kontrole przeciwpożarowe budynków, firm itd.
Jak zostać strażakiem?
Aby zostać strażakiem, należy posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz skończyć odpowiednie kursy specjalistyczne. Istnieją szkoły dla strażaków, które uczą zarówno uczniów szkół średnich, jak i osoby, które chcą się przekwalifikować i podjąć pracę w tym zawodzie. Popularnym rozwiązaniem są studia wyższe, które prowadzi Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie. Przygotowuje ona do kariery w straży pożarnej i umożliwia awanse na stanowiska podoficerskie i oficerskie.
Po ukończeniu szkolenia kandydaci muszą zdać egzamin organizowany przez Państwową Straż Pożarną. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Ponadto każdy kandydat musi przejść dość rygorystyczne testy sprawnościowe, które potwierdzają przygotowanie do pracy w trudnych warunkach. Należy także przejść przez badania lekarskie, które potwierdzą dobry stan zdrowia, umożliwiający podjęcie służby jako strażak.
Gdzie szukać pracy jako strażak?
Oferty pracy dla strażaków są dostępne w Państwowej Straży Pożarnej oraz w służbach ratowniczych przy dużych zakładach przemysłowych, gdzie istnieje duże ryzyko pożarowe. Przykładem takiego miejsca są chociażby lotniska, które mają własne zastępy strażaków – gotowe do natychmiastowej reakcji, jeśli jakiś samolot rozbije się w okolicy lotniska. Informacje o rekrutacji do Państwowej Straży Pożarnej są regularnie publikowane na stronach internetowych regionalnych komend – lokalnych lub wojewódzkich.
Ile zarabiają strażacy?
Średnie wynagrodzenie strażaka w Polsce wynosi od 4 500 do 6 500 złotych brutto miesięcznie, w zależności od stopnia, doświadczenia oraz miejsca pracy. Wynagrodzenie rośnie wraz ze stażem, po drodze pojawiają się też liczne dodatki, w tym dodatek za pracę w trudnych warunkach. Pensja rośnie też wraz ze stopniem – im jest on wyższy, tym wyższy wymiar podstawy, a więc również można więcej zarobić na dodatkach.