Praca jako protetyk – wymagania, zakres obowiązków oraz wynagrodzenie
Praca jako protetyk – wykształcenie
Praca protetyka zaliczana jest do zawodów regulowanych. Oznacza to, że aby móc wykonywać taką profesję, konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. W tym przypadku niezbędne jest ukończenie technikum lub studiów wyższych. Kierunek zależy od wybranej specjalizacji.Protetyk stomatologiczny zajmuje się wyłącznie tworzeniem aparatów zębowych, sztucznych zębów i innych elementów związanych ze stomatologią. Z kolei protetyk od słuchu zajmuje się tworzeniem aparatów słuchowych. Inne możliwe specjalizacje to protetyka ortopedyczna, estetyczna czy okulistyczna. Każda specjalizacja ma swój odrębny kierunek, na którym szkoli się z tego zakresu. Zatem, jeśli wybór padnie na protetykę stomatologiczną, to należy szukać właśnie takiego technikum. Oprócz technikum, wykształcenie w tym zawodzie można zdobyć również na studiach. Tutaj kierunki to protetyka i dana specjalizacja. Analogicznie, jeśli zatem wybór padnie na protetykę związaną z okulistyką, to należy wybrać kierunek protetyka i okulistyka.Po ukończeniu studiów i zdobyciu dyplomu, a także po ukończeniu stażu, można otrzymać uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Często początkujące osoby zatrudniane są w danej placówce i dodatkowo szkolą się pod okiem specjalistów w danej dziedzinie.
Wymagania na stanowisku protetyk
Protetyk to zawód medyczny, który cechuje się ściśle praktycznym i technicznym podejściem. Bez względu na specjalizację w tym zawodzie należy bazować na zdobytej wiedzy i praktyce. Protetyk w swojej pracy ma kontakt z materiałami różnego pochodzenia, od takich sztucznie wytworzonych, po ceramikę czy elementy metalowe. Powinien zatem znać ich właściwości i dokładnie wiedzieć, który materiał może być użyty w danej sytuacji. Dodatkowo w tej profesji należy być osobą niezwykle dokładną, precyzyjną z doskonałą wyobraźnią przestrzenną oraz poczuciem estetyki. Co więcej, w tym zawodzie przyda się także dobra pamięć, podzielność uwagi oraz chęć doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji. Dobry protetyk musi zdawać sobie sprawę również z tego, że jest to praca monotonna.Dodatkowo ważne jest indywidualne podejście do każdej wykonywanej protezy, wszystko po to, aby pacjent otrzymał produkt jak najbardziej dostosowany. Ze względu na to, że jest to profesja manualna, niezbędne jest posiadanie dobrego wzroku oraz wyjątkowych umiejętności zręcznych.
Praca jako protetyk – zakres obowiązków
Zakres obowiązków w przypadku protetyków jest różny ze względu na wybrane specjalizacje. W przypadku protetyka stomatologii do zadań należy naprawa oraz uzupełniania protezy, a także wykonywanie od podstaw aparatów zębowych, protez szkieletowych, koron, licówek, mostów protetycznych. Każda z protez musi być idealnie dopasowana pod pacjenta. Z kolei protetyk ortopedyczny będzie zajmował się wytwarzanie protez, które zastąpią ubytki w najróżniejszych narządach ruchu. Oprócz ich tworzenia od podstaw protetyk zajmuje się ich naprawą, konserwacją, a także doborem najlepszej dla danego pacjenta. Protetyk estetyczny zajmuje się wykonaniem protez, które nie tylko będą pełniły funkcję leczniczą, ale również estetyczną. Do jego zadań należy zatem wykonania protez, ich naprawa i konserwacja takich części jak: ucho, nos, piersi, dłonie i inne. Tutaj zadanie jest bardzo trudne i odpowiedzialne. Z oczywistych względów medycznych, taka proteza musi być niezwykle estetyczna i przypominająca realny organ. Protetyk z dziedziny okulistyki zajmuje się między innymi przygotowywaniem sztucznego oka, rogówki itp. Oprócz typowo praktycznych i technicznych rzeczy do zadań protetyka bez względu na specjalizację należy uzupełnianie dokumentacji medycznej oraz zamawianie odpowiednich materiałów.
Ile zarabia protetyk?
Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4330 zł brutto miesięcznie. Należy jednak dodać, że jest to bardzo uśrednione wynagrodzenie. Finalna pensja zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stażu pracy oraz specjalności.Osoby, które pracują dla danej firmy zarabiają mniej, niż protetycy posiadający swoja własna działalność. Szacuje się, że największe zarobki posiadają osoby, które zajmują się protetyką stomatologiczną. Jeśli specjalista zdecyduje się założyć swoją własną działalność, to wówczas wynagrodzenie liczone jest od wykonanej protezy. W takim przypadku miesięcznie można zarobić nawet do 10000 zł.