Jak wygląda praca na stacji Orlen?
Obowiązki pracownika stacji Orlen
Pracownicy stacji Orlen zajmują się bieżącą obsługą klientów – przyjmowaniem płatności za paliwo, sprzedażą produktów dostępnych na stacji oraz przygotowywaniem i wydawaniem małej gastronomii (hot dogi, hamburgery). To ich główne zadanie, ale poza tym dbają także o porządek i czystość na terenie stacji, zarówno wewnątrz sklepu, jak i w toaletach oraz wokół dystrybutorów. Ponadto kontrolują również sprzęt, w tym dystrybutory i upewniają się, że wyposażenie stacji spełnia standardy bezpieczeństwa.
Jak wygląda typowy dzień pracy na stacji Orlen?
Dzień pracy na stacji Orlen rozpoczyna się od przygotowania stanowiska do obsługi klientów i uzupełnienia towarów na półkach. W ciągu dnia na bieżąco monitoruje się zapasy i dba o uzupełnianie braków. Większość Orlenów ma raczej niewielkie magazyny, więc dostawy przychodzą dość często – trzeba je przyjąć, rozpakować, poustawiać produkty na właściwych miejscach.
Większość dnia pracy mija na obsłudze klientów przy kasie. Pracownik jest odpowiedzialny za przyjmowanie płatności, obsługę kart rabatowych oraz przygotowanie jedzenia. Klienci często kupują hot dogi i kawę (którą, na szczęście, robią samodzielnie), ale oferta gastronomiczna Orlenu jest dużo szersza, często trzeba również przygotować lub odgrzać inny posiłek.
Pod koniec dnia pracownik dba o zamknięcie stacji – zabezpiecza kasę, liczy gotówkę i pisze krótki raport sprzedażowy. Menadżerowie często proszą również o szybkie uprzątnięcie sklepu oraz terenu wokół dystrybutorów, aby od razu przygotować stację na następny dzień. Zmiany trwają od 8 do nawet 12 godzin, w zależności od systemu, w jakim działa stacja.
Ile zarabiają pracownicy stacji Orlen?
Średnie wynagrodzenie pracowników stacji Orlen w Polsce wynosi od 4 300 do 5 500 zł brutto miesięcznie. Stacje zlokalizowane przy autostradach z reguły oferują nieco wyższe stawki, głównie ze względu na konieczność dojazdu do miejsca pracy. Wynagrodzenie obejmuje także dodatki za pracę w nocy, w weekendy oraz święta, a także niewielkie premie sprzedażowe oraz bonusy przyznawane przez menadżera stacji.
Jakie są wady i zalety pracy na stacji Orlen?
Praca na stacji Orlen ma zapewnia stabilne zatrudnienie w elastycznych godzinach pracy– z reguły da się dogadać harmonogram z menadżerem, choć oczywiście trzeba dość często pracować w weekendy i święta. Poza tym to cenne doświadczenie w obsłudze klienta oraz handlu. Dodatkowo praca na stacji Orlen nie wymaga wysokich kwalifikacji, więc prawie każdy może ją wykonywać. To ważna zaleta dla osób, które szukają zatrudnienia na już.
Największym wyzwaniem zatrudnienia na stacji Orlen jest konieczność pracy na zmiany, w tym także w godzinach nocnych i w weekendy, co destabilizuje rytm dnia oraz negatywnie wpływa na życie osobiste. Dodajmy do tego również długi czas pracy na stojąco. Zresztą zarobki nie są zbyt wysokie, o czym też należy pamiętać.