Praca jako kelner – ile można zarobić?
Jak wygląda dzień pracy kelnera?
Typowy dzień pracy kelnera to przede wszystkim ciągła interakcja z gośćmi oraz dbanie o płynne funkcjonowanie lokalu. Kelnerzy rozpoczynają swój dzień od przygotowania stanowiska pracy – nakrywania stołów, uzupełniania zapasów (np. pieprzu i soli w solniczkach) i upewnienia się, czy sala jest gotowa na przyjęcie gości. Kiedy zaczynają pojawiać się klienci, kelner przyjmuje zamówienia, doradza w wyborze dań, a także odpowiada na pytania dotyczące menu. Musi być uprzejmy i profesjonalny, nawet w przypadku wymagających, problematycznych klientów, którzy niestety zdarzają się bardzo często.
Kelnerzy monitorują sytuację na sali i od razu reagują na ewentualne problemy. Współpracują także z kuchnią – muszą przekazać zamówienie kucharzowi i zanieść brudne naczynia do pomocnika kuchennego. Dbanie o porządek w lokalu i szeroko pojętą estetykę jest istotne, bo w ten sposób buduje się zaufanie klientów, co przekłada się na wyższe napiwki. Na koniec dnia trzeba posprzątać salę, zamknąć kasę i rozdzielić napiwki.
Jak zostać kelnerem? Wymagania
Pracodawcy często oczekują od kelnerów podstawowego doświadczenia w branży gastronomicznej, natomiast wiele restauracji chętnie zatrudnia również nowicjuszy. Tak naprawdę najważniejsze jest posiadanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (dawnej książeczki sanepidowskiej – restauracje raczej nie płacą pracownikom za jej wyrobienie). Dużą zaletą jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego, aby móc bez problemu obsługiwać zagranicznych gości (zresztą zazwyczaj zostawiają oni najwyższe napiwki). W praktyce przydają się też uprzejmość, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole.
Ile zarabia kelner?
Wynagrodzenie kelnera różni w zależności od miejsca pracy, doświadczenia oraz lokalizacji. Średnie wynagrodzenie w Polsce na stanowisku kelnera wynosi od 3 500 do 4 500 zł brutto miesięcznie – mówimy tutaj o podstawowej pensji. Restauracje najczęściej zatrudniają na umowie zlecenie i oferują jedynie minimalną stawkę godzinową. To właśnie dlatego dla wielu kelnerów podstawowym źródłem dodatkowego dochodu są napiwki. Ich wysokość jest bardzo różna, w dobry dzień można zarobić dodatkowo nawet kilkaset złotych, ale są to raczej wyjątki.
Zresztą system napiwków jest bardzo zróżnicowany – niektóre restauracje dzielą napiwki równo między cały zespół, podczas gdy inne pozwalają kelnerom zachować całą kwotę z danego stolika. Wysokość napiwków zależy od poziomu obsługi, zadowolenia klienta, często od jego pochodzenia (np. Amerykanie zostawiają wysokie napiwki, ponieważ w ich kraju jest to dobrze widziane). Standardowa wysokość napiwku w Polsce to od 5 proc. do 10 proc. wartości zamówienia. W przypadku dużych grup restauracje automatycznie doliczają 10 procentową opłatę za obsługę.